Hakan: Muhafız sınıfı geçer mi?

Burcu B. Bilgin

İki sene önce Türkiye’de izleyiciyle buluşmaya başlayan Netflix’in geçen yıl ilk orijinal Türk dizisini çekeceği duyuruldu. Projenin ilanının ardından 1 yılı aşkın süredir beklenen Hakan: Muhafız/The Protector, 14 Aralık’ta ekrana gelecek.

Seyirciyle 10 bölüm halinde buluşacak olan dizinin 1. bölümü için düzenlenen galada izleyip sizler için değerlendirdim.

Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki Seed’deki galaya başrol oyuncuları Çağatay Ulusoy, Hazar Ergüçlü, Okan Yalabık, Ayça Ayşin Turan, Yurdaer Okur, Saygın Soysal ve Burçin Terzioğlu katıldı.

Gala öncesinde de Netflix Uluslararası Yapımlar Başkan Yardımcısı Kelly Luegenbiehl, dizinin 2. sezon onayı aldığını müjdeledi ve ”The Protector” ismiyle 190’dan fazla ülkede gösterileceğini söyledi.

Hakan: Muhafız The Protector Çağatay Ulusoy

Hikayeye geçmeden önce dizinin ismine biraz takıldığımı belirtmem lazım. Yabancı ismi ”The Protector-Koruyucu” olan dizi, İpek Gökdel imzalı Karakalem: Bir Delikanlının Tuhaf Hikayesi romanından uyarlama..

Elbette ki bu uzun ismin kullanılması düşünülemez ama ”Koruyucu” gibi yalın bir alternatif dururken, Hakan: Muhafız diye uzatılması iyi bir seçim değil açıkçası…

Hakan: Muhafız The Protector Çağatay Ulusoy

Gecede gösterilen dizinin ilk bölümünün açılış sekansı, antikacı dükkanında kendisini evlat edinen ”babası” ile çalışan Hakan’ın (Çağatay Ulusoy) gündelik yaşamı ile başlıyor.

Hikayenin diğer tarafında ise Ayasofya ile ilgili dev bir proje yürüten işadamı Faysal Erdem (Okan Yalabık) yer alıyor. Sıfırdan yükselen işadamına başarı öyküsünden dolayı büyük hayranlık duyan Hakan, onu örnek alıyor. Ancak, Faysal ”gizli bir ajandası” olan, dizide işleri karıştıracak karakter olacak belli ki…

Hakan Muhafız

.Hikayenin bu dakikalarında önce Kapalıçarşı, sonra Ayasofya ekrana gelirken, dizinin 190’dan fazla ülkede izlenecek olması dikkate alınarak biraz Türkiye tanıtımı yapılan Kültür ve Turizm Bakanlığı reklamlarına dönmüş.

Senaryoda Kapalıçarşı ve Ayasofya ile ilgili tarihi bilgi içeren repliklere yer verilerek bu mekanların tanıtılmasının hedeflendiği aşikar…

Hakan: Muhafız The Protector Okan Yalabık

Yine aynı sahnelerde Gökhan Tiryaki’nin görüntü yönetimi öne çıkıyor. Can Evrenol, Umut Aral ve Gönenç Uyanık’ın yönetmen koltuğunda oturduğu dizi, ilk bölüm itibarıyla kamera kullanımı ve hareketleri açısından sınıfı geçiyor.

Bu sekansın ardından, dükkana gelen turist bir kıza halı getirdiği sırada Faysal Erdem’in şirketi için iş ilanına başvuran Hakan, dönüşünde hayatını değiştirecek bir tesadüf yaşıyor.

Hakan: Muhafız The Protector Çağatay Ulusoy Ayça Ayşin Turan

Esrarengiz bir ziyaretçinin dükkana gelişi, öykünün birinci dramatik dönüm noktasına giden gelişmelerin önünü açıyor. Bu anlarına kadar fantastik öğeler taşımayan dizi, ilk bölümün finaline doğru giden dakikalarda asıl kimliğine bürünmeye başlıyor. Zaten son 10-15 dakikasında ortaya çıkan bu gelişmelerle beraber de 1. bölüm sona eriyor.

Bu gelişmeler can alıcı olduğu için Hakan’ın nasıl süper kahramana evrildiğini sizlerle paylaşmıyorum.

Hakan: Muhafız The Protector Çağatay Ulusoy

Ancak, öykünün uyarlandığı romanı ya da dizinin tanıtımlarını okuyanların bildiği üzere Hakan: Muhafız, gizemli güçlerin tehditi altına giren İstanbul’un kurtarmak için süper güçlerini kullanan ”koruyucunun” hikayesini anlatıyor.

Bölüm sonundaki efektler, özellikle tabancayla ateş edilen sahnede kurşunun hareketini vs. başarılı görünürken, Çağatay Ulusoy, özellikle ilk sahnelerde doğal oyunculuğuyla göz dolduruyor. Okan Yalabık’ın ise dizideki ağırlığı ilerleyen bölümlerde görülecek gibi…

Hakan Muhafız

İlk bölümde konu çok hızlı bir şekilde akıyor, hatta öyle ki neredeyse seyirciyi ”hiç merak ettirmeden” ana gelişmeye varılıyor.  Finale doğru giderek temposunu artırıyor ve gelecek bölümlerdeki gelişmelerin önünü açıyor.

Netice itibarıyla Hakan: Muhafız dizisi, görüntü yönetimi ve yönetmenlik açısından iyi, efekt kullanımı olarak sınıfı geçer, oyuncuların görevini iyi yaptığı, senaryosu akıcı bir ilk bölüme sahip. Önemle belirteyim bölümler 45 dakika civarı…

Çağatay Ulusoy

Yerli seyirci, daha proje açıklanır açıklanmaz bugüne kadar çok üst düzey örnekleri yapıldığı için Türk bir süper kahramana karşı çıkmıştı.

Tema olarak benim de görüşüm, süper kahraman öykülerinin yenilerinin çevrilmesinin risk olduğu yönünde. Hele ki, Netflix gibi tutmayan dizilerin pek gözünün yaşına bakmayan bir şirkete iş yapıyorsanız…

Hakan Muhafız Çağatay Ulusoy Hazal Ergüçlü Ayça Ayşin Turan

Dizi, izlediğim ilk bölüm itibarıyla en azından devamının seyredilmesini ”şimdilik” hak ediyor. Bunları cebe koyarak 14 Aralık’ı beklemeye başladım.

Zira neyse ki gözlerimizi kanatan, vampirlere rahmet okutan bir Yaşamayanlar dizisi de değil gibi… İyi plot bölümler mezarlığına gitmez umarım.

Hakan Muhafız Çağatay Ulusoy

 

4 Yorumlar: "Hakan: Muhafız sınıfı geçer mi?"

 • comment-avatar
  Metehan oruç mutlu 15 Aralık 2018 (07:28)

  Ben oturdum tüm bölümlerini izledim birincisi dizinin fragmanını izlediğinizde bi süper kahramanla karşılaşacağınızı sanıyorsunuz ama nafile dizideki neredeyse tek süper güç sahnesi olarak gömlek giyme sahnesi var.Dizi baştan aşağı neredeyse kahramanın geçmişini öğrenmesiyle geçiyor’ her bölümde tamam kardeş anladık hani aksiyon savaş uçmak kaçmak ölmek dirilmek diyorsunuz ama yine nafile bulmaca çözen kapalı çarşı esnafı ve arkadaşlarından başka bir şey yok bence fragmanla dizi birbirini tutmuyor kafası kel elinde hançer pala bıyıklı hakan karakterini görünce bir çok aksiyon sahnesi ve efeckt var diyosunuz ama dizi bildiğin pembe dizi

 • comment-avatar
  şeref 15 Aralık 2018 (14:53)

  bütün bölümleri izledim yanlış anlamayın süreklediğinden değil acaba bu bölüm bir after effect bir yeşil perde görürmüyüz diye ama nafile. adını feriha koydum tadında(tabiki biraz mübala yapıyorum) bir aşk dizisi sizi bekliyor. izlenebilir kılmak için kaslı cagatay abimizle güzel kızları debiştirmişler ama o sahneler bile kötü cesurluktan cok uzak. bence biz bilim kurguda uzak durmalıyız. cok ciddiyim sıfır bir deki sanat yönetmenlği effectler bile daha güzel. yazık.

 • comment-avatar
  h y 12 Şubat 2019 (20:12)

  İlk netflix dizimiz olduğunu göz önüne alırsak ben diziyi başarılı buldum. 2.sezonda geliştirilebileceğine inanıyorum.

  • comment-avatar
   sinekaf 14 Şubat 2019 (22:15)

   Umarım 2. sezon, ilkinden de daha iyi, konunun gelişip daha farklı ve merak uyandırıcı yerlere geldiği bir sezon olur. Diğer orijinal Netflix dizilerimizin de önünü açar böylece…

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

""