Hollywood’da Corona alarmı

Dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü paniği Hollywood stüdyolarını da olumsuz yönde etkiledi. Çok sayıda filmin çekimleri ve gösterimleri virüs tehlikesi yüzünden durdu.

Çin’in Wuhan bölgesinden başlayıp özellikle Japonya, İtalya ve Güney Kore’yi etkileyen Corona (Covid-19) virüsü sebebiyle bir çok filmin gösterimleri, belirsiz tarihlere ertelendi.

Hollywood stüdyoları için gişe açısından en önemli pazar olan Çin’in takvimlerden çıkmasının maddi boyutu ise şimdilik ön görülemiyor.

Parazit Parasite

Disney yapımı Mulan filmi ile James Bond’un yeni macerası No Time To Die da Çin’de vizyon tarihleri ertelenen filmler arasında yer alıyor. Bu durumun stüdyoları onlarca milyon dolarlık gişe zararına uğrattığı belirtiliyor.

Yine Sony yapımı Bloodsport filminin de Çin’de gösterime girmesi planlanırken, şimdilik vizyon tarihi askıya alındı.

No Time To Die James Bond Daniel Craig

Bu arada Çin otoriteleri de salgının durumunu ön göremediklerinden filmlere gösterimleri için gerekli izinleri vermedi. Büyük ihtimalle bu filmlerin Çin pazarında gösterilmeyeceği, bu konuda az bir şansın bulunduğu da ifade ediliyor.

İtalya’nın da özellikle kuzey bölgelerinde baş gösteren Corona vakaları yüzünden Mulan, The Grudge ve Onward filmlerinin gösterimleri ertelendi. Ülkede bu hafta itibarıyla herhangi bir Amerikan yapımı film gösterime giremedi.

Mulan

Dünyada şimdiye kadar 80 binin üzerinde insanın etkilendiği ve 2 bin 810 kişinin ölümüne yol açan virüs, dünyada yayılmaya devam ederken, çekimleri süren filmler de olumsuz yönde etkileniyor.

Ünlü aktör Tom Cruise, Görevimiz Tehlike 7/Mission: Impossible 7 filminin çekimleri için bulunduğu Venedik’te mahsur kaldı. Oyuncu, Hotel Gritti Palace’dan çıkmazken, Paramount Pictures çekimleri durdurdu. Ekibin herhangi bir üyesinin virüsten etkilenmediği, çekimlerde görev alacak İngiliz ekip için ise ülkeleri tarafından dönüş takvimi oluşturuldu.

Top Gun Maverick Tom Cruise Jennifer Connelly

Stüdyoların virüsün yol açtığı krizle ilgili “bekle gör politikası” izleyeceği, şimdilik herhangi bir net planları bulunmadığı da gelen haberler arasında yer alıyor.

Virüsün sinemalara gidiş oranını düşürmesi, yine İtalya, Güney Kore, Çin gibi ülkelerde sinemaların kriz geçene kadar kapatılması da sektörü vurmuş durumda.

Tom Cruise

Asyalı oyuncuların yer aldığı, 200 milyon dolarlık büyük bir bütçesi bulunan Mulan, Wonder Woman: 1984, No Time To Die, Hızlı ve Öfkeli 9/Fast and Furious 9, krizden etkilenen filmler arasında başı çekiyor.

Yine Las Vegas’ta her yıl düzenlenen sinema zirvesi CinemaCon için de şimdiden kötü haberler geliyor. Çinli sinemacılar, seyahat yasağı sebebiyle katılımlarını iptal etti. 

Fast and Furious Hobbs and Shaw

Yorum Yapılmamış: "Hollywood'da Corona alarmı"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""