Joker sinema tarihine geçti

Batman’in azılı düşmanının Joker’in nasıl bir anti kahraman haline geldiğini anlatan film, bir çok yönden sinema tarihine geçti.

Warner Bros. yapımı Joker, sinema tarihinde bugüne kadar 1 milyar dolar gişe barajını aşan ilk yaş sınırlamalı (R rated) ilk film oldu.

Başrolünü Joaquin Phoenix’in üstlendiği film, 322 milyon 599 bin 593’ü ABD, 694 milyon’u diğer 42 ülkede olmak üzere toplam 1 milyar 16 milyon 599 bin 593 dolar gişe hasılatı elde etti.

Joker Joaquin Phoenix

Joker, ayrıca bu yıl 1 milyar dolar barajını aşan yedinci film olurken, aynı zamanda yıl içinde Disney ya da Marvel imzası taşımayan ve unvana kavuşan ilk film.

Warner Bros. yapımlarından Aquaman, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 2, Kara Şövalye ve Kara Şövalye Yükseliyor da 1 milyar doların üzerinde hasılat yapmıştı.

Joker Joaquin Phoenix

Sadece 62 milyon 500 bin dolar bütçesi olmasına karşın bu ölçüde izlenen ilk süper kahraman filmi de olabilen Joker, böylece 4 Ekim’den bu yana pek çok sayıda rekoru kırdı.

Filmin İngiltere’de 68 milyon, Meksika’da 43 milyon, Güney Kore’de 38 milyon, Brezilya’da 34 milyon ve Fransa’da da 38 milyon dolar gişesi var.

Joker Joaquin Phoenix

Dünyanın ikinci büyük film pazarı Çin’de gösterilmediği halde 1 milyar dolar gişe hasılatı elde edebilen bir film de olan Joker, Türkiye’de 1 milyon 812 bin 315 kişi tarafından izlendi.

Film, ülkemizde gösterime girdiği 435 salonda 35 milyon 584 bin 234 lira gişe hasılatı elde etti.

Joker Joaquin Phoenix

Todd Philips’in yönettiği Joker, film eleştirmenlerinin bir kısmı tarafından kıyasıya eleştirilmişti. Film, Venedik Film Festivali’nde büyük ödülü alarak dikkatleri üzerine çekti.

Joker gibi Bohemian Rhapsody de geçen yıl çok sayıda eleştirmen tarafından topa tutulmuş, ancak 4 Oscar da dahil 36 ödül almış, 71 de adaylık elde etmişti.

Joker Joaquin Phoenix

Yorum Yapılmamış: "Joker sinema tarihine geçti"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""