Jon Snow’un Dedesi Meğer Neyi İcat Etmiş

Game of Thrones dizisinde halen ölüp ölmediği tartışılan Jon Snow karakterini canlandıran Kit Harington’ın dedesinin de en az kendisi kadar meşhur ve döneminde gündemde olan bir şahsiyet olduğu ortaya çıktı.

 

Soylu bir İngiliz ailesinden gelen ünlü aktörün dedesi John Harington (Kit Harington’ın asıl ismi Christopher Catesby Harington), dönemine damga vurmuş bir yazar ve şair.  17. yüzyılda yaşayan ve 51 yaşında hayata veda eden dede Harington’ın en ilginç özelliği ise yazıları veya kraliçenin gözdesi olması değil önemli bir icadı… Harington, günümüzün ”sifonlu alafranga tuvaletinin” mucidi olarak tarihe geçmiş bir isim.

 

Kelston’daki şatosunda ‘sifonlu alafranga tuvalet” üzerine çalışmalar yapan Harington, Cambridge mezunu bir hukukçu. Hukuk çalışmaları yapmak yerine yazarlığı tercih eden Harington’ın ”Ajax/jakes” ismi verilen modern, sifonlu tuvaleti icadı ise kaleme aldığı ”A New Discourse upon a Stale Subject: The Metamorphosis of Ajax” adlı kitapta anlatılıyor.

 

Valf aracılığıyla üzerindeki tanktan suyu boşaltan sifonlu tuvaletin mucidi dede Harington, ilk olarak icadını kendi evinde kullanmış. Daha sonra akraba, tanıdık ve yakın çevresi de bu icadından faydalanarak daha 17. yüzyılda sifonlu tuvaletlere sahip olmuş.

 

Aktör Kit Harington’ın soylu ailesinde çok sayıda tanınmış yazar, şair, saraya yakın isimler ve oyuncular bulunuyor.

 

Harington’ın canlandırdığı Jon Snow karakterinin, Game of Thrones dizisinde ölüp ölmediği halen tartışılıyor. Aktörün Belfast’ta gerçekleştirilen yeni sezon çekimlerinde yer aldığı kesinleşmesine karşın kendi ölüm sahnesinin 6. sezondaki devamında kamera karşısına geçmiş olabileceği de sıkça dile getiriliyor.

 

Kit Harington, yaptığı açıklamada, ”6. sezonda Jon Snow’un olmayacağı bana kesin olarak deklare edildi” demişti.

 

 

Ekran Resmi 2015-09-26 19_44_02

Yorum Yapılmamış: "Jon Snow'un Dedesi Meğer Neyi İcat Etmiş"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.