Kara komedi dizisi sevenler için 10 öneri

Burcu B. Bilgin

Ciddi konuları mizahi bir dille ele alan kara komedi, yapılması oldukça güç, iyi yapıldığında da izleyicisini derinden etkileyen bir tür.

Gerilimden drama, polisiyeden gündelik yaşamın en ciddi anlarına kadar komediyle harmanlayan bu yapımlar, çok sadık bir seyirci kitlesine sahip. İşte kara komedi düşkünleri için 10 dizi:

1- Fargo: Coen kardeşlerin aynı adlı filminden esinlenilerek ekrana getirilen Fargo, 3 sezonu geride bıraktı.

Yaratıcısı Noah Hawley’nin birbirine bağlı karakterler üzerinden, ancak farklı konular ve zamanlarda işlediği konular, Kuzey Dakota’dan başlayarak karşımıza geldi.

Fargo Billy Bob Thornton

Dizinin 3’ü Altın Küre olmak üzere 56 ödülü ve 210 adaylığı var. Üçüncü sezonunda iki ayrı karakteri canlandıran Ewan McGregor’a Altın Küre getiren dizinin onay alan 4. sezonu da merakla bekleniyor.

Birbirinden garip suçluları ve onları yakalamaya uğraşan bir o kadar da enteresan polisleriyle Fargo’nun imdb puanı 8.9.

Fargo

2- Better Call Saul: Kült dizi Breaking Bad’in spin-off’u Better Call Saul da onun gibi sevildi.

Breaking Bad’in acar avukatının, Saul Goodman olmadan önce, yani henüz Jimmy McGill iken yaşadıklarını konu alan dizinin başrolünde Bob Odenkirk ile Mike Ehrmantraut var.

Ekranda 4 sezonunu tamamlayan dizinin 5. sezonu 2020 yılında izleyiciyle buluşacak. Üçü Altın Küre olmak üzere 27 ödülü ve 146 adaylığı bulunan dizinin imdb notu ise 8.7.

Better Call Saul

3-The End of the F…ing World: Bonnie ve Clyde kadar plancı, Katil Doğanlar gibi fütursuz, Thelma ve Louise gibi çılgın iki deli bozuk yollara düşerse ne olur? İşte bunun öyküsü The End of the F..king World.

İsmi gibi sinkaflı olan dizinin başrolünde Black Mirror ile tanıdığımız Alex Lawther var. Lawter’ın canlandırdığı James, küçükken başına gelen trajik bir olayın ardından garip davranışlar sergiliyor ve kendisinin sosyopat olduğuna inanıyor.

The End of the F...king World

Yolu Alyssa (Jessica Barden) ile de kesişince bir anda bu enteresan çift kendini yollarda buluyor.

Netflix ekranına Kasım 2019’da gelen 2. sezonunun ardından 3. sezonu olup olmayacağı merakla beklenen bu yapımın imdb puanı 8.1.

The End of the F...king World

4-Get Shorty: Fargo, Breaking Bad, Better Call Saul gibi yapımları sevenlerin başından ayrılamayacağı bir dizi Get Shorty.

Ekranda üç sezonu geride bırakan dizi, eşi ve kızı için karanlık işleri bırakmaya çalışan Miles Daly’nin (Chris Dowd) Hollywood’da film çekme serüvenine girmesini ve işlerin giderek daha da karmaşıklaşmasını konu alıyor.

Kendine özgü havası ile sağlam bir kitleye sahip olan bu kara komedinin imdb notu 8.1. Dizi, Blu TV’de izlenebilir.

Get Shorty


5- The Kominsky Method: Başrolünü iki usta aktör Michael Douglas ve Alan Arkin’in üstlendiği dizi, büyük bir hayran kitlesi yarattı.

İlk sezonunda iki Altın Küre ödülüne kavuşan dizi, Netflix ekranında 2. sezonunu tamamladı. Dizinin her bir bölümü 30’ar dakikadan oluşuyor.

The Kominsky Method, 70’li yaşlardaki oyuncu koçu ve aktör Sandy Kominsky ile yıllardır menajerliğini yapan yakın dostu Norman’ın ilişkileri çerçevesinde yaşama dair eşsiz bir öykü sunuyor.

The Kominsky Method Michael Douglas Alan Arkin

6-Derry Girls: 1980’lerin sonu, 90’ların başlarında İrlanda’da yaşayan haylaz beş liselinin hikayesini konu alan Derry Girls, 8.3 gibi yüksek bir imdb ortalamasına sahip.

Küçük bir kasabada dini bir okulda okuyan, tek eğlenceleri ortalığı karıştırmak ve müzik dinlemek olan dört kız ve bir erkekten oluşan çete üyeleri sivri dilleriyle kara komedinin kitabını yazıyor.

İrlanda’nın kasvetli ortamını garip bir karmaşaya çeviren beş gencin maceraları, 2020 yılındaki 3. sezonla Netflix ekranında sürecek.

Derry Girls

7-Glow: İrlanda’nın puslu havasından Los Angeles sıcağına uzandığımızda karşımızda 80’lerde Amerikan güreşi yapan birbirinden ilginç kadınlar var.

Bir grup uyumsuz kadının bir TV şovuyla başlayıp Las Vegas’a uzanan öyküsü ekranda üç sezonu doldurdu, onay alan 4. sezon ise 2020 yılında ekrana gelecek.

Farklı sinema diliyle dikkatleri üzerine çeken dizinin başrolünde yetenekli oyuncu Alison Brie var. 2’si Altın Küre 7 ödülü ve 71 adaylığı bulunan dizinin imdb notu 8.0.

Glow

8- Dead To Me: Christina Applegate’in başrolü Linda Cardellini ve James Marsden ile paylaştığı kara komedi dizisinin Netflix’teki ilk sezonu büyük ilgi gördü.

Dizi, eşi beklenmedik biçimde ölen Jen Harding’in günün birinde Judy Hale ile yollarının kesişmesini, ancak bunun altından hiç beklenmedik bir sonucun çıkmasıyla işlerin iyice karışmasını anlatıyor.

Umutsuz Ev Kadınları ile Fargo arasında gezinen bu ilginç yapımın imdb notu 8.1. Dizinin 2. sezonun 2020’de ekrana gelecek.

Dead To Me

9 -Shameless: Ekranın en uzun soluklu dizilerinden olan Shameless, 9 sezonu geride bıraktı.

Artık bir televizyon klasiğine dönüşen dizinin başrolünde William H. Macy var.

Dizi, alkolik, bağımlı, serseri ruhlu, ailesinin bütün sorumluluğunu genç kızı Fiona’ya yükleyen Frank Gallagher ve ailesi çevresinde gelişiyor. Imdb notu 8.6 olan dizinin 10. sezonu 2020’de yayınlanacak.

Shameless

10-After Life: Daha ilk dakikalarından seyircinin içini kasvetle dolduran, bir o kadar da izleme zevki veren dizinin başrolünde The Office ile tanıdığımız Ricky Gervais yer alıyor.

Dizide eşini kanserden yitiren Tony, yaşadığı ruhsal sıkıntının çözümünü farklı bir yöntemde arıyor.

Neşeli ve nazik biriyken yanlış yaptığına inandıklarına sert tutum sergilemeye başlayan Tony’nin savaşımını anlatan dizinin imdb notu 8.4. After Life’ın 2. sezonu 2020’de yayınlanacak.

After Life Ricky Gervais


Yorum Yapılmamış: "Kara komedi dizisi sevenler için 10 öneri"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""