Latin dizisi sevenler için 10 öneri

Burcu B. Bilgin

Çince ve İngilizce’nin ardından dünyanın en çok konuşulan dili olan İspanyolca, son dönemde dizi filmlere de damgasını vuruyor.

İspanya ve Latin Amerika coğrafyasından çıkan popüler dizilerin seyircisi arttıkça yeni yapımlar da birbirini izliyor. İşte Latin Amerika kültürüne ilgi duyanlar için 10 dizi önerisi:

-Narcos: Kokain kartellerinin önlenemez yükselişini Pablo Escobar’ın hayat hikayesi eşliğinde konu alan dizi, 3 sezon olarak ekrana geldi.

Escobar’ı Wagner Moura’nın canlandırdığı dizide, Pedro Pascal, Damian Alcazar, Francisco Denis, Alberto Ammann, Michael Stahl-David ve Kerry Bishe başrolü üstlendi.

Dizi, Uyuşturucu İle Mücadele Dairesi’nde çalışan Meksikalı ajan Javier Pena’nın (Pedro Pascal), ünlü uyuşturucu kaçakçısı Escobar’ı yakalamak için ABD tarafından Kolombiya’ya yollanmasının ardından yaşananları işliyor. Dizinin imdb notu 8.8.

Narcos Pedro Pascal

-Narcos: Mexico: Meksika’da süregelen uyuşturucu savaşlarını ve kartellerin yükselişini konu alan dizide Diego Luna, Michael Peña, Teresa Ruiz ve Scott McNairy başrolü üstlendi.

İlk sezonunun ardından 13 Şubat 2020 tarihinde 2. sezonuyla tanışacağımız dizinin imdb ortalaması 8.4. Dizide olaylar şöyle gelişiyor:

Félix Gallardo (Diego Luna), 1980’lerde Guadalajara kartelinin yükselişine tanık olur ve benzer bir imparatorluğu inşa etmek üzere insan tacirlerini aynı çatı altında toplar. Ajan Kiki Camarena (Michael Peña) ise yeni görevi gereği ailesiyle birlikte California’dan Guadalajara’ya taşınır. Kiki, Félix ile ilgili istihbarat toplarken uyuşturucu ticaretine karşı savaşı başlatmış olur.

Narcos Mexico

-La Casa de Papel: Neredeyse flamenko, paella veya sangria gibi İspanya’nın simgeleri arasına giren La Casa de Papel, ekran yolculuğunda üç sezonu-onların deyimiyle kısmı-geride bıraktı.

İzleyicinin merakla 4. kısmı beklediği dizi, dünyanın dört bir yanından hayranlara sahip.

İspanyol Merkez Bankası’nda sıradan bir soygun dizisi gibi başlayıp giderek yükselen bir tempoda devam ederek yapımın oyuncuları tüm dünyada tanındı.

La Casa de Papel

Yeni sezonu 2020’de ekrana gelecek olan dizide Alvaro Morte, Úrsula Corberó, Itziar Ituño, Pedro Alonso, Alba Flores, Miguel Herrán, Jaime Lorente ve Esther Acebo başrolü paylaşıyor.

Dizinin imdb notu ise 8.5.

La Casa de Papel

-La Casa de Las Flores: Meksika yapımı kara komedi, Netflix ekranında izleyiciden büyük ilgi gördü.

İlk sezonunda 90’lı yıllarda Türkiye’de de milyonları ekran karşısına bağlayan pembe dizi Zenginler de Ağlar’ın Mariana’sı olarak tanıdığımız Veronica Castro’nun başrolünde yer aldığı dizinin 2. sezonunda kaldığı yerden çocukları devam etti.

Dizi, bir çiçekçi dükkanından zengin olan de la Mora ailesinin ani bir ölümle tamamen değişen hayatını konu alıyor. Dizinin imdb notu 7.8.

-Las Chicas del Cable/Cable Girls: Yine Netflix ekranını adeta parselleyen bir başka İspanyol dizisi Las Chicas del Cable, 1920’lerde başlayıp devam ediyor.

Bir telefon şirketinde operatör olarak çalışan birbirinden güçlü beş kadının hikayesi çerçevesinde kadın hakları, eşcinsel hakları, fırsat eşitsizlikleri gibi pek çok konuyu işliyor.

Dizinin 5. sezonu 14 Şubat 2020 tarihinde ekrana gelecek. Bu yapımın imdb notu da 7.8.

Las Chicas del Cable

-Elite: Bazı oyuncuları La Casa de Papel kadrosundan olan gençlik dizisi Elite de 3. sezona hazırlanıyor.

Miguel Herran, Jaime Lorente, Maria Pedraza, Miguel Bernardeu, Mina El Hammani, Omar Ayuso, Itzan Escamilla, Aron Piper, Ester Exposito, Danna Paola ve Alvaro Rico’nun rol aldığı dizinin imdb notu 7.6.

Elite

İspanyol yapımı Elite, varlıklı aile çocuklarının devam ettiği Las Encinas adlı özel bir lisenin popüler öğrencilerinden birinin kurban gittiği cinayetin ardından gelişen olayları konu alıyor.

Elite Netflix


-El Chapo: Dünyanın en çok aranan uyuşturucu çetesi lideri Joaquin Guzman, bilinen adıyla Bodur/El Chapo’nun hayatının konu alındığı dizi, 7.9 imdb ortalamasına sahip.

Üç sezonluk dizide El Chapo’yu Marco de la O canlandırıyor. Guzman’ın hapishaneden firarının da işlendiği yapımın diğer rollerinde Humberto Busto, Alejandro Aguilar, Rodrigo Abed, Luis Fernando Pena, Valentina Acosta, Luis Rabago ve Saeed Pezeshki var.

El Chapo

-El Embarcadero/The Pier: La Casa de Papel dizisindeki “Profesör” rolüyle tanınan Alvaro Morte’nin rol aldığı yapım, Blu TV ekranında izleyiciyle buluşuyor.

Dizi, kocasının gizemli ölümünün ardındaki sırrı ortaya çıkarmaya çalışırken gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalan bir kadının hikayesini konu ediyor. 

The Pier

Kocası Oscar’ın (Alvaro Morte) şüpheli biçimde öldüğünü düşünerek araştırmaya başlayan, bu sırada onun ikinci ve çok şaşırtıcı hayatıyla yüzleşen Alexandra (Veronica Sanchez) eşinin nasıl öldüğünden çok “nasıl yaşadığını” öğreniyor.

2. sezonu 2020 yılı içinde ekrana gelecek olan dizinin imdb notu 7.3.

The Pier Alvaro Morte

-Ingobernable: Meksika yapımı bu dizi de ekranda 3 sezonu tamamladı.

Meksika Başkanı Diego Nava ve eşi Emilia’nın ile sarsılan evliliklerinin ardından meydana gelen trajik bir olayın genç kadının hayatını tamamen değiştirmesini konu alan dizinin imdb notu 7.2.

Ingobernable

-La Catedral del Mar: La Catedral del Mar, İspanyol yazar Ildefonso Falcones’in 2006’da yayınlanan ilk kitabından uyarlandı.

14. yüzyılın İspanya’sının feodal sistemini ve derebeylik düzenini anlatan 8 bölümlük mini dizi, o dönemde Akdeniz’de ticari ve askeri güç olarak önde gelen bir şehir olan Barcelona’da, ünlü Santa Maria del Mar kilisesinin inşaatı sırasındaki dönemi anlatıyor.

Dizinin imdb puanı 7.5.

La Catedral del Mar

Yorum Yapılmamış: "Latin dizisi sevenler için 10 öneri"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""