Mini dizi sevenler için 10 öneri

Burcu B. Bilgin

Sadece 1 sezon süren mini diziler ve her sezonunda ayrı bir konunun işlendiği, bazen oyuncu kadrosunun da sezondan sezona değiştiği limitli dizilerin sayısı ekranda giderek artıyor.

Mini dizi olarak ekrana gelen yapımların bir kısmı gördüğü ilgi nedeniyle kalıcı da olabiliyor, yeni sezon onayları geliyor. Sizler için benim de izlediğim 10 mini ve limitli dizi seçtim:

-Black Mirror: Teknolojinin kirli yüzünden 21. yüzyıl toplumunun alışkanlıklarına, giderek hayatımızı işgal eden sosyal medyadan siyasetin çirkin yüzüne, cinsiyet ayrımcılığına, savaşın acılarına kadar pek çok konuda ”aynayı yüzümüze tutan” televizyon ekranının eleştirel dizisi, ekranda 3 sezonu tamamladı.

Her bölümünde farklı bir konuyu işleyen Black Mirror dizisinin fanatikleri, yeni sezonda hangi konuların masaya yatırılacağını görmek için merakla bekliyor.

Emmy ödüllü dizinin 4. sezonunun 2017 sonlarında ekrana gelmesi beklenirken ertelendi. Yeni sezon, 2018 yılında izleyiciyle buluşacak.

Black Mirror

-River: Başrolünü usta aktör Stellan Skarsgard’ın üstlendiği River, 2015 yılında 1 sezon gösterildi.. Hayranlarının ısrarlı taleplerine karşın River’ın devamı çekilmedi, ancak hiç de unutulmadı.

Skarsgard’a yine İngiliz polisiyelerinden aşina olduğumuz Nicola Walker’ın eşlik ettiği dizi, ölmüş olan ortağı Jackie ”Stevie” Stevenson’ın (Walker) hayaletiyle konuşan başarılı polis dedektifi John River’ın onun ölümü üzerindeki sır perdesini aralamak için verdiği mücadeleyi konu alıyor.

River Stellan Skarsgard Nicola Walker

-The Five: İngiliz Sky One yapımı dizi, 30’lu yaşlardaki 4 arkadaşın ergenlik çağlarında yaşadıkları ve halen hayatlarında etkisini sürdüren bir kayıp vakasıyla yeniden yüzleşmek zorunda kalmalarını konu alıyor.

Seneler önce kaybolan çocuğun peşine düşen dörtlü, her seferinde çıkmaza girerken bir yandan da kendi çocukluk travmalarıyla yüz yüze geliyor. Saklanan sırlar açığa çıkıyor ve hayatları bir daha aynı olmamak üzere değişiyor.

Bu başarılı mini dizi, ekrana 10 bölüm olarak geldi.

The Five

-Ófærð (Trapped): Polisiyenin en başarılı örneklerini veren Kuzey ülkelerinden gelen bu dizinin konusu İzlanda’da geçiyor. Ekrana geldikten sonra o kadar sevildi ve efsaneleşti ki hayranların büyük ısrarı üzerine 2 yılın ardından mini diziden limitli diziye döndü.

2018 yılında 2. sezonuyla seyirci karşısına çıkacak Ófærð  ya da İngilizce ismiyle Trapped’in 1. sezonu, gerçekten kemiklerinizi donduracak kadar buz gibi bir havada esrarengiz bir cinayetin aydınlatılmasını anlatıyor.

Trapped

Bol ödüllü dizi, herkesin birbirini çok iyi tanıdığı küçük bir kasabanın limanına yanaşan büyük bir gemideki cinayetin çözülme serüvenini ele alıyor. Kötü hava şartları nedeniyle yollar kapanınca katil dahil herkes kasabada mahsur kalıyor ve macera başlıyor.

Trapped

-Fargo: İlk sezonu Coen kardeşlerin aynı adlı Oscarlı filminden esinlenilerek Noah Hawley tarafından ekrana getirilen Fargo, 3 sezon boyunca ekranda kaldı.

Dizinin 2014 yılındaki ilk sezonunda Martin Freeman, Colin Hanks, Billy Bob Thornton, 2015’teki 2. sezonunda ise Kirsten Dunst, Patrick Wilson, Jean Smart gibi tanınmış oyuncular rol aldı.

Fargo

Emmy ve Altın ödülleri de bulunan dizinin Ewan McGregor’un başrolünde bulunduğu 3. sezonu da fırtına gibi esti. Hem McGregor’a, hem de başrolü paylaştığı Carrie Coon’a Emmy ödülü getirdi.

Dizinin 4. sezonunun olup olmayacağı konusunda ise Noah Hawley henüz kesin kararını vermedi.

Fargo

-The Night of : Mini dizi olarak tasarlanan, ancak ilk sezonunda büyük yankı uyandırdığı için devam etmesine karar verilerek limitli diziye çevrilen The Night of, 2. sezonunda başka bir konuyla ekrana gelecek.

Hem polisiye, hem de hukuk dizisi olan The Night of’un 2016’da ekrana gelen ilk sezonu, genç bir kızı öldürmekle itham edilen Nasır Khan’ın (Rız Ahmed) hukuk mücadelesini konu alıyordu.

The Night of John Stone

Dizinin 2. sezonun ise genç öğrenci Nasır’ın uyanık, zeki ve egzama mağduru avukatı John Stone’un (John Turturro) çevresinde gelişmesi bekleniyor. İlk sezonun baş kahramanı Pakistan asıllı İngiliz aktör Rız Ahmed’in dizide rol alıp almayacağı ise henüz belli değil.

The Night of Rız Ahmed

-True Detective: 2014 yılında ekrana gelişinde iki güçlü oyuncu Matthew McConaughey ve Woody Harrelson’ı ilk kez biraraya getirerek büyük bir yankı uyandıran True Detective, karanlık mekanları, psikolojisi karmaşık karakterleri, ilginç olay örgüsü, tuhaf cinayetleri ile kısa sürede izleyiciyi fethetti.

Emmy ve BAFTA başta gelmek üzere çok sayıda ödül alan dizi, Louisiana Cinayet Masası’nda görev yapan Rust Cohle (McConaughey) ve Martin Hart’ın (Harrelson) bir seri katilin peşine düşmesini ve 17 yıl boyunca onun izini sürmesini konu aldı.

True Detective

Limitli bir seri olan True Detective’in tamamen başka karakterlerin yer aldığı 2. sezonunda ise Colin Farrell, Rachel McAdams ile Vince Vaughn yer aldı.

2. sezonun pek beğenilmemesine karşın HBO yetkilileri, dizinin yaratıcısı Nic Pizzolatto’ya yeni bir şans verdi. Dizinin 3. sezonu için hazırlıklara başlandı.

True Detective

-Savaş ve Barış/War and Peace: BBC’nin en başarılı uyarlama mini dizilerinden olan War and Peace/Savaş ve Barış, Lev Tolstoy’un aynı adlı ölümsüz eserinden uyarlanarak ekrana getirildi.

Dizi, 6 bölüm olarak izleyici karşısına çıktı. Başrolünü Paul Dano, James Norton ve Lily James’in üstlendiği yapım, bugüne kadar çekilmiş en iyi Savaş ve Barış uyarlaması olarak da kabul ediliyor.

Savaş ve Barış, Fransa’nın Rusya’yı işgali döneminde yaşanan olayları ve Napoleon döneminin Rus toplumuna etkisini 5 asil ailenin hayatı üzerinden anlatıyor.

-Unsere Mütter, Unsere Vater: Listemdeki tek Alman yapımı dizi olan ve günlerce etkisinden kurtulamayacağınıza inandığım Unsere Mütter, Unsere Vater (Bizim Anamız, Bizim Babamız)…

II. Dünya Savaşı’na bu kez de Almanlar’ın gözünden bakan bu yapım, onların da savaşa istekli gitmediğini, yaşamlarını, gençliklerini, ailelerini, dostlarını, itibarlarını nasıl kaybettiklerini büyük bir başarıyla ele alıyor. Savaş yapımlarını sevmeyenler bile mutlaka seyretmeli…

Unsere Mütter Unsere Vater

-American Crime Story: Scott Alexander ve Larry Karaszewski tarafından yaratılan limitli dizinin ilk sezonu 2016’da ekrana geldi.

Her sezon ünlü bir suç öyküsünü işleyecek olan dizinin ilk sezonunda 1994 yılında gerçekleşen O. J. Simpson cinayet davası ele alındı.

Dizinin 2. sezonunda ise ünlü modacı Gianni Versace’nin öldürülmesi ekrana gelecek.

Edgar Ramirez’in Gianni Versace’yi canlandıracağı dizide Penelope Cruz ise Versace imparatorluğunu devralan kızkardeş Donatella Versace rolünde izleyici karşısına çıkacak. Ricky Martin de Gianni’nin sevgilisi Antonio D’Amico’yu canlandırıyor.

Ricky Martin

Dizinin 2. sezonu 2018 yılında yayınlanacak.

Toplam 56 ödülü bulunan dizi, 3. ve 4. sezon onaylarını da aldı. 3. sezonda Katrina Fırtınası, 4. sezonda Başkan Bill Clinton ile ilişkiye giren Beyaz Saray stajyerinin neden olduğu Monica Lewinsky skandalı ekrana gelecek.

Penelope Cruz

Yorum Yapılmamış: "Mini dizi sevenler için 10 öneri"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""