Ne izleyelim diyenler için 10 Netflix dizisi

Burcu B. Bilgin

Corona salgını sebebiyle evde otururken en büyük ilgi alanımız da film ve diziler oldu. Netflix de bu dönemde izleyici sayısını artıran ve dikkati çeken internet yayın platformlarının başında geliyor.

Sizler için büyük çoğunluğu bu dönemde ekrana gelmiş, farklı ülkelerin kültürlerini de yansıtan dizileri derledim. İşte, Corona döneminde izlenebilecek 10 Netflix dizisi:

-Shtisel: Uzun siyah paltoları, fötr şapkaları, beyaz gömlek ve yelekleri, yanlardan bıraktıkları lüle saçlarıyla dikkati çeken, kadınları saçlarını perukla gizleyen ve dikkat çekmeyen yerlere kadar kıyafetler giyen, televizyon izlemeyen, genelde dini müzikler dinleyen Hasidik Yahudiler, son dönemde film ve dizilerin de ilgi odağı haline geldi.

Shtisel

Onların kültürlerini anlatan yapımlar içinde ise en başarılısı İsrail Devlet Televizyonu’nun çektiği Shtisel. Kudüs’ün ultra Ortodoks mahallelerinden birinde yaşayan Shtisel ailesini konu alan dizi, iki sezon olarak ekrana geldi. Ancak gördüğü büyük ilgi üzerine 3. sezon hazırlığına başlandı.

Öğretmen babasıyla yaşadığı çatışmalara karşın hayatta duruşu olan yetenekli ressam Akiva, kızkardeşi Giti, yeğeni Ruchama ve bölgede yaşayanları anlatan dizi, sade sinema diliyle bağımlılık yaratıyor. (Imdb notu 8.7)

Shtisel

-Hollywood: American Crime Story, American Horror Story, Pose gibi başarılı yapımlara imza atan yapımcı Ryan Murphy’nin yeni dizisi, bizleri 1940’ların sonlarında, Hollywood’un ışıltılı dünyasına götürüyor.

Dizinin özelliği ise o dönemdeki bazı ünlü isimlerin hayatlarına ilişkin ipuçları barındırsa da aslında tamamen Murphy’nin yaratıcı hayal gücünün eseri olması.

Hollywood’un hala üstesinden gelemediği ırkçılık, cinsiyetçilik, homofobi gibi konuları merceğine alan dizi, “Ya bundan yıllar önce her şey bu şekilde yaşansaydı” diyor ve güzel bir fantezi yaratıyor.

Hollywood

Dizide, AIDS’e kurban giden ünlü oyuncu Rock Hudson ve menajerinin hayatından kesitleri de “Murphy’nin gözlüğüyle” yeniden yarattığı dünyanın içinde “kurgusal karakterlerle” beraber izliyoruz.

Dizide Darren Criss, Jeremy Pope, Patti LuPone, Dylan McDermott ve Samara Weaving gibi ünlü isimler rol alıyor. (Imdb notu 7.7)

Hollywood

-Kalifat: Başrolünü Türk asıllı İsveçli oyuncu Gizem Erdoğan’ın üstlendiği Kalifat, son dönemin ilgiyle izlenen dizilerinden.

Bu sürükleyici polisiye dizi, düzenlenecek IŞİD saldırısıyla ilgili bir duyum alan Ajan Fatima’nın heyecan dolu mücadelesini anlatıyor.

Evden kaçıp IŞİD’e katılan kızlara kadar uzanan öykü, tüyler ürpertici örgütün Kuzey ülkelerindeki faaliyetlerini işleyen dizi, gördüğü büyük ilgiyle İsveç’te günlerce konuşuldu. (Imdb notu 8.2)

Kalifat

-Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker: Üç kez Oscar ödülüne aday gösterilip 2018 yılında kazanan yetenekli oyuncu Octavia Spencer’ın rol aldığı Self Made, Netflix’in kaliteli yapımlarından.

1867-1919 yılları arasında yaşayıp genç yaşta hayata veda eden siyah kadın girişimci Madame CJ Walker’ın öyküsünü anlatan film, saç ürünlerinde devrim yaratan Madame’ın hayat hikayesinden esinlenilerek ekrana aktarıldı.

Spencer’a Blair Underwood’un eşlik ettiği tek sezonluk mini dizi, çamaşırcılıktan ABD’nin en zenginlerinin oturduğu mahalleye kadar uzanan bir azim ve cesareti öyküsü. (Imdb notu 7.4)

Self Made Octavia Spencer

-After Life: Kara mizahın televizyon ekranındaki en iyi örneklerinden olan bu dizinin başrolünde ünlü aktör ve stand up yıldızı Ricky Gervais yer alıyor.

İngiliz yapımı dizide eşini kanserden yitiren Tony, yaşadığı ruhsal sıkıntının çözümünü farklı bir yöntemde arıyor.

Neşeli ve nazik biriyken yanlış yaptığına inandıklarına sert tutum sergilemeye başlayan Tony’nin savaşımını anlatan dizi, 3. sezon onayını da aldı. (Imdb notu 8.5)

After Life Ricky Gervais

-Never Have I Ever: Deniz kenarındaki İngiliz sahil kasabasından Miami sahillerinde oturan Hindistan göçmeni bir ailenin evine konuk oluyoruz.

Office dizisiyle tanıdığımız Hint oyuncu Mindy Kaling’in kendi çocukluğundan ilhamla kaleme aldığı bu eğlenceli yapım, bir gençlik dizisinin ötesinde mizahi dili ve sona doğru dozu artan dramatik öğeleriyle ekranların dikkat çekicilerinden.

Ünlü tenisçi John McEnroe’nun anlatıcı olduğu, Hint kültürünü de başarıyla işleyen dizinin gördüğü ilgi üzerine 2. sezonu gündeme alındı. (Imdb notu 8.0)

Never Have I Ever

-Unorthodox: Shtisel dizisinde henüz ergenlik çağının başlarında karşımıza çıkan Shira Haas’ın başrolünü üstlendiği dizi, yine bir Hasidik Yahudi aileden çıkan yeni evli Esther’in kaçış öyküsünü konu alıyor.

New York-Berlin düzleminde geçen öykü, bir süre önce evlendirilmiş genç kadının içinde bulunduğu toplumun koşullarından çıkıp Avrupa’da hayallerini gerçekleştirmek için verdiği çabayı konu alıyor.

Gerçek hayat öyküsünden ekrana aktarılan bu dizi üzerinde de çok konuşuldu ve Haas’a Shtisel’in başrolündeki Michael Aloni gibi dünya çapında şöhretin kapıları açıldı. (Imdb notu 8.1)

Unorthodox Shira Haas

-Dead to Me: Ekranın başarılı dizilerinden Dead To Me, 2.sezonunda da yükselen bir trend çizerek seyircisiyle buluştu.

Christina Applegate’in başrolü Linda Cardellini ve James Marsden ile paylaştığı kara komedi dizisi, eşi beklenmedik biçimde ölen Jen Harding’in günün birinde Judy Hale ile yollarının kesişmesini, ancak bunun altından hiç beklenmedik bir sonucun çıkmasıyla işlerin iyice karışmasını anlatıyor.

Umutsuz Ev Kadınları ile Fargo arasında gezinen bu ilginç yapımın 3. sezon onayı alması bekleniyor. (Imdb notu 8.1)

Dead To Me

-Russian Doll: 1993 yapımı kült film Groundhog Day’deki gibi her günü aynı şekilde yaşamak zorunda kalan Nadia’nın öyküsünü anlatan Russian Doll’un başrolünde Orange is the New Black dizisiyle tanıdığımız Natasha Lyonne var.

Netflix yapımı dizi, yaşgünü partisinde tuvalette aynanın karşısında başlayan ve her seferinde aynı şeyleri yaşadıktan sonra başa dönen Nadia Vulvokov’un bu durumdan çıkmak için her yolu denemesini anlatıyor.

Her bölümde Nadia, içine düştüğü sarmaldan çıkamadıkça izleyici de onunla beraber aynı serüveni tekrar tekrar yaşıyor. Dizinin 2. sezon çekimleri bitmesine karşın Corona yüzünden post prodüksiyon aşamasında duraksama yaşandı. (Imdb notu 7.9)

Russian Doll Natasha Lyonne

-Il Processo: İtalyan yapımı polisiye/suç dizisinin başrolünde tanınmış Vittoria Puccini ve Francesco Scianna var.

Dizi, 17 yaşındaki bir genç kızın korkunç bir cinayete kurban gitmesinin ardından kadın savcı Elena Guerra’nın kolları sıvayarak olayı aydınlatmaya çalışmasını, ancak her geçen gün olayın ardından güçlü isimlerin çıkması üzerine yaşadıklarını konu alıyor. (Imdb notu 7.0)

Il Processo

1 Yorum: "Ne izleyelim diyenler için 10 Netflix dizisi"

  • comment-avatar
    Güneş Bozkuş 22 Haziran 2020 (17:19)

    Önerileriniz için teşekkürler

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

""