Netflix’te ne izleyelim diyenler için 10 dizi

Burcu B. Bilgin

Netflix hayatımıza girdiğinden bu yana yeni filmler, diziler, programlar duymaya başladık. Hatta sezonları ilerlemiş bazı yapımları ise sonradan keşfettik.

Bu kadar çok alternatif arasında doğal olarak çoğu zaman ne izleyeceğimize karar veremiyoruz. Bunun için  benim de takip ettiklerimden oluşan 10 dizilik bir liste hazırladım. İşte, Netflix’te ne izleyelim diyenler için 10 dizi önerisi:

La Casa de Papel

-La Casa de Papel: Bazı dizileri anlamak için sadece konularını okumak yeterli olmuyor, işte İspanyol yapımı La Casa de Papel, yani Kağıt Ev de öyle…

Uluslararası ismi Money Heist olan dizinin ”Soygun” manalı bu adı, çok şey anlatan orijinal isminin yanında sönük kalıyor. Tek sezonluk mini dizi olan ve 2 kısım halinde ekrana gelecek olan yapım, bir darphaneye girerek dahice bir planı hayata geçiren 8 kişilik ekibin macerasını anlatıyor.

Başta sıradan bir soygun dizisi zannedilebilecek La Casa de Papel, satranç oyunu gibi devam eden dahice bir planın kademe kademe hayata geçirilmesini işlerken, kurgusuyla da izleyenleri kendine çekiyor.

Kısa sürede fenomen haline gelen izinin oyuncuları tüm dünyada milyonlarca takipçisi olan yıldızlar haline geldi. Dizinin 2. kısım bölümleri, 6 Nisan’dan itibaren Netflix’te seyredilebilir.

La Casa de Papel

-Tabula RasaPsikolojik gerilim sevenler için iyi bir tercih olabilecek Belçika yapımı dizi de Netflix ekranının ilgi gören yapımlarından.

Dizi, geçirdiği trafik kazasının ardından ileriye dönük amnezi geçiren ve gün içinde yaşadıklarını eğer not almazsa tamamen unutan Mie (Veerle Baetens) adlı eski bir müzikal yıldızının öyküsünü anlatıyor.

Adının karıştığı bir kayıp vakasının ardından kendini akıl hastanesinde bulan Mie, bu olay nedeniyle geçmişte yaşadıklarını yeniden hatırlamak zorunda kalıyor ve şok edici gerçeklerle karşı karşıya geliyor. Tek sezonluk dizinin imdb puanı 8.3…

Tabula Rasa

-Love: Netflix orijinal yapımı Love, müthiş eğlenceli, argo, cinsellik ve alkol içeren sahneleriyle biraz da yaramaz bir dizi.

Gillian Jacobs ile Paul Rust’ın başrolünü üstlendiği Love, dizi setlerinde küçük oyunculara öğretmenlik yapan Gus’ın, günün birinde güzel olduğu kadar çılgın ve benmerkezci Mickey’ye rastlayınca değişen yaşamını konu alıyor.

Birbirine uyumsuz gibi görünen, ancak çok renkli bir hayata sahip olan çiftin keyifli hikayesi 2018 başlarında ekrana gelen 3. sezonuyla ekrana veda etti. Dizinin bölüm uzunlukları 35’er dakika…

Love

-Dix Pour CentFransız filmlerine düşkün olanlar için ideal bir yapım Dix Pour Cent. Paris’teki bir menajerlik firmasında yaşanan olayları konu alan dizinin bölümleri ortalama 25 dakika.

3. sezon onayını alan Dix Pour Cent’in imdb puanı 8.1. Dizide Juliette Binoche, Isabelle Adjani, Christopher Lambert, Guy Marchand gibi Fransız ünlüler de konuk oyuncu olarak ekrana geldi.

Dix Pour Cent Call My Agent

-Altered CarbonRomandan ekrana uyarlanan ve Netflix’teki ilk sezonuyla gündeme oturan dizi, insanların ruhlarını yeni bedenlere transfer edebildikleri alternatif bir gelecekte geçiyor.

Dizi, vaktiyle yıldızlar arası savaşçılardan kurulu bir ordunun askeri olan Takeshi Kovacs’ın çevresinde gelişiyor. (Dizi fragmanı en üstte)

Altered Carbon

Zihni “buz içerisinde” hapsedilen Takeshi, yüzyıllar sonra zengin bir adam olan Laurens Bancroft tarafından hayata döndürülüyor. Ancak bu kişi, ondan zorlu bir cinayeti çözmesini istiyor ve macera başlıyor.

Dizinin başrolünde Robocop ile tanıdığımız Joel Kinnaman yer alırken, James Purefoy, Martha Higareda ve Chris Conner ona eşlik ediyor. İzleyici, 2. sezon için gözünü Netflix onayına çevirdi.

Altered Carbon Joel Kinnaman

-AtypicalOtizm illa ki beyazperdeye ve ekrana getirildiğinde hüzünlü bir öykü olması gerekmiyor, hatta Rain Man’deki gibi bir sinema diliyle beslendiğinde daha çarpıcı oluyor. Zaten otistik bireyler ve yakınları da bunu bekliyor.

Öğrenme düzeyi yüksek bir otizmli olan ve lise öğrenimini sürdüren Sam Gardner adlı gencin günün birinde psikoloğunun da tavsiyesiyle artık bir kız arkadaş edinmek istemesinin öyküsünü anlatan Atypical, başarılı otizmli birey öyküsü…

Başrolünde Jennifer Jason Leigh ve Keir Gichrist’in bulunduğu dizi, henüz ilk sezonun başlarındayken 2. sezon onayını aldı. Dizinin imdb puanı ise 8.3… Dizi, Netflix’ten 2. sezon için onay aldı.

Atypical

-DarkMini dizi olarak planlanan, ancak tüm dünyada büyük ilgi gördüğü için devamına onay verilen Dark da Netflix ekranının çarpıcı yapımlarından.

Başlarda Stranger Things’in benzeri sanılan Dark, ilk bölümden sonra farklı kurgusu ve geçmişe dönüşlerle ilerleyen başarılı olay örgüsüyle hak ettiği ilgiye kavuştu.

Anlaşılması güç bir bulmacayı konu alan dizide, kasabanın sorunlu geçmişi ile bağlantılı olaylar, geçmişle bugün arasında gidilip gelinerek üç kuşağın çevresinde anlatılıyor.

Dark

-Queer Eye: Listedeki 9 dizinin arasına bir de reality şov aldım, çünkü Queer Eye gerçekten dizi tadında bir TV programı…

Listemdeki La Casa de Papel (8.8) dışındaki tüm dizilerden daha yüksek bir imdb puanına (8.7) sahip olan bu yapım, 5 eşcinselden kurulu olan ekibin ABD’nin daha muhafazakar olmasıyla tanınan güney eyaletlerinde, önceden program için başvuran heteroseksüel erkeklerin evlerine konuk olarak onları ”baştan yaratmalarını” konu alıyor.

Queer Eye

Ekibin seçtiği içine kapanık, maddi durumu, hayat sıkıntısı veya kişisel problemleri sebebiyle yanlış seçimler yapmış konukları, onların sayesinde yeni bir hayata kavuşuyor.

Ev dekore eden, başvuru sahiplerinin saç kesimlerini, kıyafetlerini ve yaşam tercihlerini yeniden düzenleyen ekibin bu ilgi çekici programında sık sık duygulu anlar da yaşanıyor.

Queer Eye

-The End of the F..king World: Bonnie ve Clyde kadar plancı, Katil Doğanlar gibi fütursuz, Thelma ve Louise gibi çılgın iki deli bozuk yollara düşerse ne olur? İşte bunun öyküsü The End of the F..king World…

İsmi gibi sinkaflı olan dizinin başrolünde Black Mirror ile tanıdığımız Alex Lawther var. Lawter’ın canlandırdığı James, küçükken başına gelen trajik bir olayın ardından garip davranışlar sergiliyor ve kendisinin sosyopat olduğuna inanıyor.

Yolu Alyssa (Jessica Barden) ile de kesişince bir anda bu enteresan çift kendini yollarda buluyor. Bu yapımın imdb puanı da 8.2.

The End of the F...king World

-Master of NoneYaratıcısı ve başrol oyuncusu Aziz Ansari’ye Altın Küre ödülü getiren dizi, 2 sezonunu tamamladı.

Hayali olan oyunculukta bir türlü istediği yere gelemeyen, reklamlarda, televizyon şovlarında şans arayan Hint asıllı Amerikalı Dev’in eğlenceli öyküsünü anlatan dizinin 3. sezonu merakla bekleniyor.

Master of None Aziz Ansari

Yorum Yapılmamış: "Netflix'te ne izleyelim diyenler için 10 dizi"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.