Oscar 2019: Bu yılın güzel ve acı sürprizleri

Burcu B. Bilgin

Oscar ödülleri, 91. kez sahiplerini bulmaya hazırlanıyor. Altın Küre, Critic Choice Awards gibi ödüllerin sahiplerini bulmasının ardından gözler Oscar adaylarının ilan edileceği 22 Ocak’a çevrilmişti.

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, bu kez ödül bekleyenlerin bir çoğunu hayal kırıklığına uğratırken, hoş sürprizler de yaptı.

İşte bu yıl Akademi’nin bu yıl yaptığı güzel ve acı sürprizler:

-Hollywood dışı iki filme 20 adaylık: Altın Küre ödüllerinde ”En İyi Yabancı Film” kategorisinde yarışan Alfonso Cuaron filmi Roma, bu kez hem bu kategoride, hem de ”En İyi Film” dalında aday gösterildi. Meksika yapımı film, toplam 10 adaylık aldı.

Film, internet yayın platformu Netflix’e de ilk Oscar adaylığını kazandırdı.

Roma

Yine Hollywood dışı bir başka sinema yapıtı olan Sarayın Gözdesi/The Favourite da 10 adaylık alan bir başka film oldu. ”En İyi Yabancı Film” adayları arasında olan film, büyük başarı elde etti. Şayet tahminlerde öne çıkan Roma, ”En İyi Film” ödülünü alırsa ”En İyi Yabancı Film” ödülü de onun olabilir.

Sarayın Gözdesi The Favourite

-Hangi film kaç adaylık aldı?: Adaylıkları domine eden Roma ve Sarayın Gözdesi 10’ar adaylıkla başta görünürken, Bir Yıldız Doğuyor/A Star is Born ile Vice da 8’er adaylıkla onları izledi.

Kara Panter/Black Panther 7, Karanlıkla Karşı Karşıya/BlacKkKlansman 6, Bohemian Rhapsody ve Yeşil Rehber/Green Book 5’er, İlk Adam/First Man ve Mary Poppins: Sihirli Dadı/Mary Poppins Returns 4’er adaylık elde etti.

A Star is Born Lady Gaga Bradley Cooper

-Lady Gaga ikiledi: Oscar adaylıkları konusunda kuşkusuz en büyük başarılardan birine Lady Gaga imza attı. Bir Yıldız Doğuyor/A Star is Born filmiyle ”En İyi Kadın Oyuncu” dalında aday olan Gaga, Shallow adlı parçayla da ”En İyi Şarkı” dalında aday gösterildi.

En büyük rakibi Glenn Close karşısında şansı biraz düşük olsa da en azından Shallow ile törenden ödülle ayrılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Bohemian Rhapsody A Star is Born The Favourite

-Oscar’da eşcinsel zaferi: Aldıkları adaylıklarla yüzleri gülenler arasında LGBTQ camiası da var. Gelmiş geçmiş en büyük LGBTQ ikonu Freddie Mercury’nin hayatını konu alan Bohemian Rhapsody’nin 5, yine eşcinsel kraliçe Anne’in yaşamını ve aşklarını anlatan The Favourite’in 10 adaylık alması camiayı mutlu etti.

Bohemian Rhapsody Rami Malek

Hayranlarının büyük kısmı LGBTQ bireylerden oluşan Lady Gaga’nın adaylıkları da sevindirdi. Eşcinsel yazar ve aktivist James Baldwin’in hikayesinden uyarlanan If Beale Street Could Talk, eşcinsel yazar Jeff Whitty (Can You Ever Forgive Me?), yapımcılar Rob Epstein ve Jeffrey Friedman (End Game), müzisyenler Marc Shaiman ve Scott Wittman (Mary Poppins: Sihirli Dadı), eşcinsel bir yaşlı kadının öyküsünü işleyen kısa film Marguerite, diğer LGBTQ adaylar oldu.

Dünyanın en büyük LGBTQ örgütü GLAAD’ın başkanı Sarah Kate Ellis, camiadan aday olan bütün isimleri kutladı.

-Öğretmenin mutluluğu: Roma’nın başrolündeki Yalitza Aparicio, aslında okuldan yeni mezun olup öğretmen olmak için iş ararken bir anda şansı döndü.

Alfonso Cuaron’un kendi hayat hikayesinden beyazperdeye uyarladığı filmdeki Cleo rolü, onun ilk ve tek oyunculuk deneyimi. İlk rolüyle Oscar’a aday gösterilen Meksika yerlisi Aparicio, Glenn Close, Olivia Colman gibi devlerle altın heykelcik için yarışacak.

Roma Yalitza Aparicio

-Bradley Cooper yine üzüldü: Kaderi giderek Leonardo DiCaprio’ya benzeyen Cooper, büyük övgü alan filmi Bir Yıldız Doğuyor ile ”En İyi Yönetmen” adayı olamadı.

Film 8 dalda aday olsa da ”En İyi Erkek Oyuncu” dalındaki yarışta da yine işi zor. Bu kategorinin favorileri Christian Bale (Vice) ve Rami Malek’in (Bohemian Rhapsody) şansı daha fazla gibi görünüyor. Altın Küre’yi de Malek’e kaptıran Cooper’ın bu 4. Oscar adaylığı…

Bir Yıldız Doğuyor Bradley Cooper Lady Gaga

-Bohemian Rhapsody de mutlu etti: Kimi eleştirmenler yerse de yılın en çok izlenen 10 filmi arasına giren, ”En İyi Film” dalında Altın Küre alıp Rami Malek’e ”En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü getiren film, yılın en başarılı yapımlarından oldu.

Şimdi de ”En İyi Film, ”En İyi Erkek Oyuncu”, ”En İyi Ses Miksajı”, ”En İyi Kurgu” ve ”En İyi Ses Efekti” olmak üzere 5 adaylık kazanan Bohemian Rhapsody’cilerin, en başta da Queen üyelerinin yüzü gülüyor.

-İlk kez aday: Bradley Cooper’ı üzen ”En İyi Yönetmen” kategorisi, Spike Lee’yi ise sevindirdi. Siyah adaylara ayrımcılık yapıldığını öne sürerek 2 yıl önce töreni boykot eden Lee, ilk kez aday gösterildi.

Kenti ele geçirmeye çalışan örgütü durdurmaya çalışan bir dedektifin hikayesini anlatan suç filmi filmi Karanlıkla Karşı Karşıya/BlacKkKlansman, 6 dalda adaylık elde etti.

-İlk Adam ekibine şok: Adaylıkların açıklanmasıyla en çok üzülenler, Ay’da İlk İnsan/First Man ekibi oldu. Beklediği dallarda adaylık elde edemeyen film, 4 dalda yarışacak.

Başrol oyuncusu Ryan Gosling, daha önce La La Land ile aday gösterilmişti. Ancak bu defa hüsrana uğradı.

First Man Ryan Gosling

-Aynı filmin iki oyuncusu karşı karşıya: Sarayın Gözdesi’nin üç başrol oyuncusu da Oscar adayı.

Olivia Colman, Kraliçe Anne rolüyle ”En İyi Kadın Oyuncu” dalında yarışırken, Emma Stone ile Rachel Weisz ise ”En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülü için birbirlerine karşı mücadele verecek. Stone, 2017’de La La Land filmiyle, Weisz ise 2006’da The Constant Gardener ile Oscar almıştı.

The Favourite Emma Stone

-Kilolar şans getirecek mi?: Batman’den en ağır dramatik rollere kadar altından kalkan Christian Bale, bir o kadar da alıp verdiği kilolarıyla tanınıyor.

Bu yüzden bir dönem sağlığı da tehlikeye giren oyuncu, Vice filmindeki Dick Cheney rolü için yine kilo aldı. Makinist filmi için 55 kiloya düşmesi, Düzenbaz için ise 103 kiloya çıkmasıyla tanınan Bale, 4 kez Oscar adayı oldu ve 2010’da The Fighter ile altın heykelciği kazandı. Vice, ünlü aktöre Altın Küre de getirdi.

Christian Bale Altın Küre Vice

-Yine tarihe geçecek: Son dönemin en parlak aktörlerinden Mahershala Ali, 2017’de Ay Işığım/Moonlight ile ”Oscar kazanan ilk Müslüman aktör” oldu.

Çalışkanlığı ile tanınan, hiç dinlenmeden projelerde yer alan, son olarak da True Detective dizisinin 3. sezonunda kamera karşısına geçen Ali, ikinci Oscar adaylığını Yeşil Rehber/Green Book ile kazandı. Bu filmle Altın Küre kazanan Ali, bütün eleştirmenlerin ”En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında tek favorisi…

Mahershala Ali

-İlk süper kahraman: Sene boyu bahsedilen ve dünya çapında en çok izlenen 10 film arasına giren Kara Panter/Black Panther, beklenenin de üstüne çıktı.

”En İyi Film” için yarışacak olan Kara Panter, ”Oscar’a aday gösterilen ilk süper kahraman filmi” unvanını elde etti.

Black Panther

Yorum Yapılmamış: "Oscar 2019: Bu yılın güzel ve acı sürprizleri"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""