Oscar 2019: Öğretmen olacakken hayatı değişti

Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron’un imzasını taşıyan Roma filmi, 10 dalda Oscar adaylığı elde etti. Filmin başarısı kadar başrolündeki Yalitza Aparicio’nun Oscar adaylığı da şu günlerde sinemaseverlerin gündemini meşgul ediyor.

ROMA FİLM ELEŞTİRİSİ İÇİN LİNKE TIKLAYIN

İlk filminde Oscar adayı olan Aparicio, altın heykelciğe aday gösterilen ilk Meksika yerlisi unvanını da taşıyor. Meksika’nın yerli halkı Mikstekler’den olan Aparicio, Cuaron’un yaşamından esinlenerek beyazperdeye uyarladığı filmde Cleo’yu canlandırıyor.

Cleo ise Cuaron’un bakıcısı Liboria ”Libo” Rodriguez’den ilham alarak yönetmenin sinemaya taşıdığı bir karakter…

Roma Yalitza Aparicio

25 yaşındaki Aparicio, öğretmen olmak için eğitim gördükten sonra iş aramaya hazırlanırken yolu Alfonso Cuaron ile kesişmiş. Cuaron’un yaptığı seçmelere ise aslında Yalitza’nın ablası Edith katılarak rol için seçilmiş.

Ancak Edith hamile olduğu için kardeşi Yalitza’nın rolü alması için ısrar etmiş. Çok utangaç ve içine kapanık biri olan, hiç oyunculuk deneyimi de olmayan Yalitza’nın filmdeki Cleo’ya bu yönüyle de uygun olduğu düşünülünce ekibe katılmış.

Roma

O günden tam 2 yıl sonra Yalitza Aparicio, Lady Gaga, Glenn Close, Olivia Colman ve Melissa McCarthy ile Oscar için yarışmaya hazırlanıyor.

O, sadece bu ödüle aday gösterilen ilk Meksika yerlisi değil, aynı zamanda Oscar adayı ikinci Meksikalı aktris. İlki ise Frida ile 2002’de aday gösterilen Salma Hayek…

Roma film

New York Times’a konuşan Aparicio, aday gösterildikten sonra bağırdığını, ağladığını ve çok mutlu olduğunu belirterek, ”Beni bu role seçtiklerinde annemi gururlandıracak bir fırsatım olduğunu düşünmemiştim bile” dedi.

Filmin Meksika’daki etnisite, sosyo ekonomik ayrımcılık ve eşitsizlik konularını gündeme taşıdığı anımsatılarak, adaylığının bu konuda katkı sağlayıp sağlayamayacağının sorulması üzerine Aparicio,  ”Herkes hayallerinin arkasından gidebilmeli. Sınıfınız, etnik kökeniniz, sosyal konumunuz engel olmamalı. Aslında herkes için bir oda var” dedi.

Roma Yalitza Aparicio

Meksika’da 2 milyon ev hizmetlisinin sosyal güvenlik sistemine alınmasına karar verilmesinin olumlu bir adım olduğunu da belirten oyuncu, ”Alfonso’nun bana verdiği rol ve filmin bu karaktere odaklanması, gözlerin ev hizmetlilerine dönmesine şüphesiz ki katkı sağladı” dedi.

Aparicio, ”Artık sokakta sizi tanıyorlar mı?” sorusuna da gülerek, ”Evet bazıları tanıyor. Bazıları da ‘Gerçekten o musun?’ diye soruyor. Aslında biraz utanıyorum da çünkü böyle ilgiye alışkın değilim” karşılığını verdi.

Roma Yalitza Aparicio

Eğer annesi seyahat edebilirse Oscar gecesine onunla katılmak istediğini söyleyen Aparicio, Vanity Fair dergisinin tüm Oscar adaylarıyla yaptığı çekimde de yer aldı.

Çekim sırasında özellikle Bohemian Rhapsody filminde Freddie Mercury’yi canlandırarak aday gösterilen Mısır asıllı ABD’li aktör Rami Malek ile iyi anlaşan Aparicio’nun önünde şimdi uzun ve başarılı bir kariyere açılan yeni bir yol var.

Yalitza Aparicio Rami Malek Oscar 2019

Yorum Yapılmamış: "Oscar 2019: Öğretmen olacakken hayatı değişti"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""