Oscar’dan ”siyahlara” büyük çalım

Geçen yıl Oscar adaylarının büyük kısmının ”beyazlardan” oluşmasını protesto edenler bu yıl daha karanlık bir tabloyla karşılaştı. Amerikan Film Sanatları Akademisi, kelimenin tam anlamıyla bu yıl siyahlara hak tanımadı.

Favori gösterilen yönetmen, senarist ve oyuncular dahil hiçbir siyahın aday olmadığı bu yılki listedeki mağduriyetle ilgili Afrika Kökenli Amerikalılar Film Eleştirmenleri Birliği Başkanı Gil Robertson açıklama yaptı. Robertson, ”Şok oldum ama açıkçası çok da sürpriz değil belki. Akademi üyeleriyle biraz iletişimsizliğimiz var galiba. Bence onları ikna etmek için çabalarımızı ikiye katlamalıyız” dedi.

Her ne kadar 2013 yılında Oscar törenine siyahların mücadelesini anlatan ”12 Yıllık Esaret-12 Years a Slave” filmi damga vurduysa da o günden bu yana büyük gerileme yaşanıyor siyahların adaylıkları konusunda… İşte favori gösterilmelerine karşın aday olamayan siyahlar:

-Samuel L. Jackson (The Hateful Eight): Büyük sinema ustasının hayatının en iyi oyununu çıkardığı yorumları yapılan Quentin Tarantion filmi ”The Hateful Eight”, ona ”En İyi Erkek Oyuncu” dalında adaylığı getirmedi. Filmde Amerikan İç Savaşı esnasında büyük başarılar gösteren ve hatta Abraham Lincoln ile mektuplaşan Binbaşı Marquis Warren rolünde büyük başarı gösteren Jackson’a Oscar ödülünü bırakın adaylık bile gelmedi.

 

 

-Will Smith (Concussion): Aslında sadece Amerikan Film Sanatları Akademisi değil onu görmezden gelen çok bu yıl. Altın Küre adaylığını da elde edemeyen Will Smith, bu aralar büyük hayal kırıklığı yaşıyor. Yönetmenliğini Peter Landesman’ın üstlendiği ”Concussion”, Amerikan futboluna dair bir dram filmi. Amerikan Futbolu oyuncularının yaşadıkları ciddi sakatlanmaların, kritik seviyedeki kafa yaralanmalarının ve travmalarının, yaşam boyu sakat bırakan beyin sakatlıklarının trajik boyutunu beyazperdeye getiren film, işlenmedik bir konuyu tüm boyutlarıyla ele alıyor.

 

 

-Idris Elba (Beasts of No Nation): ”True Detective” adlı televizyon dizisiyle dikkatleri üzerinde toplayan genç yönetmen Cary Fukunaga’nın imzasını taşıyan film, Afrika’daki iç savaşta silah altına alınmak için ailesinden koparılan çocuk asker Agu’nun dramını ele alıyor. Idris Elba’nın üstün performans gösterdiği film, ünlü aktöre Oscar adaylığını getirmedi.

 

 

-Michael B. Jordan (Creed: Efsanenin Doğuşu): Beyazperdenin son dönemdeki parlayan yıldızlarından Michael B. Jordan da adaylık bekleyen isimlerdendi. Rocky efsanesini yeniden beyazperdeye getiren filmde, Michael B. Jordan, başrolü Sylvester Stallone ile paylaşıyordu. Yetimhanede büyüyen ve yıllar sonra babasının efsane aktör Apollo Creed olduğunu öğrenen Adonis’in, babasının bir zamanlar en iyi arkadaşı ve rakibi olan Rocky Balboa’nın (Sylvester Stallone) kapısını çalıp onun tarafından yetiştirilmesini konu alan film ile adaylık bekleyen Jordan yerine rol arkadaşı Stallone, ”En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında Oscar’a aday gösterildi.

-Ryan Coogler-Aaron Covington (Creed: Efsanenin Doğuşu): Yine aynı filmde yönetmen koltuğuna oturan Ryan Coogler ve senaryoyu kaleme alan Aaron Covington da altın heykelciğe aday gösterilmedi. Neredeyse bütün ekibi siyah olan filmdeki az sayıdaki beyazdan biri olan Sylvester Stallone’nin adaylığı da işin ilginç tarafı oldu.

 

 

-Straight Outta Compton: İsminden çok söz edilen ve gişe rekoruna imza atarak yılın en çok izlenen filmleri arasına giren ”Straight Outta Compton”,  büyük çoğunluğu tanınmayan, genç ve yetenekli siyah oyuncuların rol aldığı bir film. Yönetmenliğini de yine bir siyah olan Gary Gray’in üstlendiği film, 1980’lerin ortalarında Los Angeles’ta NWA isimli bir grubun, kendi başlarına hip hop kültüründe devrim yapmalarını konu alıyor. Bu filmden de siyah ekip yerine senaryoyu yazan Alan Wenkus ile Andrea Berloff aday gösterildi. Berloff-Wenkus ikilisi de beyaz. Filmin tanıtımına siyah hip hop sanatçıları Dr Dre ile Ice Cube da müzikleriyle destek vermiş ve fragmanda yer almışlardı.

 

 

 

Oscar adayları ve kazananlar arasında siyahların azınlıkta kalmasını protesto etmek amacıyla geçen yıl #Oscarçokbeyaz şeklinde etiket oluşturulmuştu.

 

Yorum Yapılmamış: "Oscar'dan ''siyahlara'' büyük çalım"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.