Polisiye severler için 10 dizi önerisi

Burcu B. Bilgin

Ekranda heyecanı sevenlerin vazgeçilmezidir polisiye ve suç dizileri… Aslında zannedilenin aksine sadece izleyiciye sadece aksiyon vaat etmezler, birbirinden karmaşık vakaları polis dedektifleriyle beraber çözerken aynı zamanda da analitik zekayı geliştirir, ekran karşısında zihin jimnastiği yaptırır.

Bir polisiye meraklısı olarak sizlere halen kendimin de izlediğim, yayını devam eden yapımlardan oluşan 10 dizilik bir liste hazırladım:

1-Bron/Broen: Sadık bir izleyici kitlesine sahip olan Danimarka/İsveç ortak yapımı Broen/Broen (The Bridge), ismini iki ülke arasında ulaşımı sağlayan Öresund Köprüsü’nden alıyor.

2011’den beri izleyiciyle buluşan dizi, 3 sezonu tamamladı ve 4. sezonun çekimleri için ”motor” denildi. Bron/Broen, Asperger Sendromu dolayısıyla duygularını dışa vurumu konusunda sıkıntı çeken, insanlara yaklaşmayan, hatta çoğu zaman kaba davranan, ancak bütün tuhaflıklarına rağmen işinde bir numara olan İsveçli polis dedektifi Saga Noren’in (Sofia Helin) etrafındaki gelişmeler üzerine kurulu.

Dizi, Noren’in günün birinde köprünün tam ortasında bulunan bir ceset sebebiyle Danimarkalı meslektaşı Martin Rohde (Kim Bodnia) ile yolunun kesişmesini ve şaşırtıcı biçimde sona eren soruşturmayı konu alıyor.

Dizinin 4. ve son sezonu 2018 yılı başlarında ekranda olacak.

Bron Broen

2-Broadchurch: ITV yapımı İngiliz polisiyesinde sinema dünyasının en yetenekli ve binbir suratlı aktörlerinden David Tennant ve güçlü kadın oyuncu Olivia Colman başrolü üstleniyor.

Chris Chibnall’ın kaleme aldığı ünlü polisiye serisi, o güne kadar önemli bir polisiye olayın meydana gelmediği İngiltere kırsalındaki küçük bir kasabanın ortaya çıkan korkunç bir gelişmeyle sarsılmasını konu alıyor. Ergenlik çağlarına yaklaşan Danny’nin sahilde ölü bulunmasının ardından bölgeye yeni atanan polis dedektifi Alec Hardy ile polis merkezinin en iyi dedektiflerinden Ellen Miller, cinayeti çözmek üzere harekete geçiyor ve esrarengiz olaylar birbirini izliyor.

Soruşturma esnasında kasabadaki insanların hiç beklenmedik sırları olduğu ortaya çıkarken, oklar her seferinde bir başka katil zanlısını işaret ediyor.

Broadchurch’ün iki baş kahramanı Alec Hardy ve Ellie Miller, 1. sezonun heyecanı ve 2. sezonun mahkeme maratonundan sonra 3. sezonun yeni bölümleriyle ve farklı bir vakayı çözmek üzere karşımıza çıkmaya başladı.

Broadchurch

3-Unforgotten: Bir başka İngiliz dizisi olan Unforgotten, diğer yapımlardan farklı olarak en az 20 sene önce meydana gelmiş cinayetleri günümüzde aydınlatıyor.

Chris Lang’in yarattığı dizide Nicola Walker ile Sanjeev Bashkar, bu cinayetleri çözen iki polis dedektifini canlandırıyor. İlk sezonu 2015 yılında ekrana gelen, 2. sezonu ise geçtiğimiz günlerde izleyiciyle buluşan dizinin sezonları 6’şar bölümden oluşuyor.

3. sezonu için de onay alan Unforgotten, ekranın en çok izlenen polisiye dizileri arasında yer alıyor. Dizi, çözülmez gibi görünen eski cinayetleri ele alırken, farklı kurgusuyla da dikkati çekiyor. Sezonlarında farklı karakterleri ve yaşantılarını anlatan dizi, aynı zamanda psikolojik drama niteliği taşıyor. Dizinin ilginç ve şaşırtmacalı kurgusu, çok sayıda insan arasında zincirleme ilişki bulunan Manolya, Babil, Crash gibi filmleri çağrıştırıyor.

Unforgotten

4-Happy Valley: Polisiye romanlarda olduğu gibi dizilerde de sektör İngiliz ve İskandinavlar’ın egemenliği altında. Yine bir başka İngiliz dizisi olan Happy Valley, günden güne artan hayran profiline sahip.

Dizi, İngiltere’de Batı Yorkshire polis merkezinin mıntıkasında gelişiyor. Ailesinin parçalanmasına neden olan olayın ardından kendini mesleğine adayan polis dedektifi Catherine Cawood (Sarah Lanchashire), günün birinde hayatlarını mahveden adamın da karıştığı bir vakayla yüz yüze geliyor.

Güçlü, zeki ve başarılı bir polis olan Catherine, geçmişte yaşadığı acılara torunu ve çok sevdiği işi sayesinde göğüs gererken, bu yeni gelişmeyle her şeyin başına dönüyor. Böylece kendini hem çözmesi gereken bir olayla, hem de hesaplaşması gereken geçmişiyle karşı karşıya buluyor.

Dizinin 2 sezonu sona erdi, izleyici 3. sezonunu bekliyor. Happy Valley’nin imdb ortalaması 8.5.

Happy Valley

5-Grantchester: Happy Valley dizisinin kötü adamı James Norton, Grantchester’da ise aksine olayların merkezindeki suçlu değil, olayları çözen bir zeki bir kasaba rahibi.

Konusu 1950’li yıllarda İngiltere/Cambridge’de geçen dizinin başkahramanı Sidney Chambers (Norton), alışılmış rahiplerin aksine bisikletle gezen, elinden içki kadehi düşmeyen, romantik ilişkilerden geri kalmayan , aynı zamanda polisiye vakaları çözme yeteneğine sahip, analitik zekası gelişmiş bir din adamı.

Daisy Coulam’ın aynı adlı romanından ekrana uyarlanan Grantchester, polis şefi Geordie Keating (Robson Green) ve vakaları müştereken çözdüğü rahip Sidney Chambers ile 3 sezonu başarıyla tamamladı. İzleyici, 4. sezon için onay alması kuvvetle muhtemel dizi için bekliyor.

Grantchester

6-True Detective: 2014 yılında ekrana gelişinde iki güçlü oyuncu Matthew McConaughey ve Woody Harrelson’ı ilk kez biraraya getirerek büyük bir yankı uyandıran True Detective, karanlık mekanları, psikolojisi karmaşık karakterleri, ilginç olay örgüsü, tuhaf cinayetleri ile kısa sürede izleyiciyi fethetti.

Emmy ve BAFTA başta gelmek üzere çok sayıda ödül alan, ayrıca Altın Küre’ye aday gösterilen dizi, Louisiana Cinayet Masası’nda görev yapan Rust Cohle (McConaughey) ve Martin Hart’ın (Harrelson) bir seri katilin peşine düşmesini ve 17 yıl boyunca onun izini sürmesini konu alıyor.

Limitli bir seri olan True Detective’in tamamen başka karakterlerin yer aldığı 2. sezonunda ise Colin Farrell, Rachel McAdams ile Vince Vaughn yer aldı.

Her ne kadar dizinin 2. sezonunda aynı başarı gösterilemese de kanal yetkilileri, bunun sorumluluğunu üzerine alarak dizinin yaratıcısı Nic Pizzolatto’ya yeni bir şans verdi. Dizinin 3. sezonu için hazırlıklara başlandı. True Detective 9.1 imdb ortalamasına sahip.

True Detective

7-Fargo: Coen kardeşler imzalı aynı adlı 1996 tarihli Oscarlı filmden televizyona uyarlanan Fargo, 2 sezonu geride bıraktı. 3. sezonu 19 Nisan 2017 tarihinden itibaren ekrana gelecek olan Fargo, her sezonunda farklı bir konuyu işleyen ancak karakterleri arasında bağlantılar bulunan bir başka limitli seri.

Noah Hawley tarafından televizyona uyarlanan Fargo, Altın Küre ve Emmy ödüllü bir dizi. Dizide şimdiye kadar Martin Freeman, Colin Hanks, Billy Bob Thornton, Patrick Wilson, Kirsten Dunst, Ted Danson, Bob Odenkirk gibi ünlü isimler rol aldı.

Fargo

Fargo’nun yeni sezonunda ise başrolü ünlü aktör Ewan McGregor üstlenecek. McGregor, dizide Emmit ve Ray Stussy kardeşlerin her ikisini de canlandıracak. FX yapımı dizinin kadrosunda ayrıca, Shea Whigham, Karan Soni, Fred Melamed, Thomas Mann, Michael Stuhlbarg, Scoot McNairy, Shea Whigham, Karan Soni, Fred Melamed ve Thomas Mann yer alacak.

Fargo’nun ilk sezonu 2014, 2. sezonu ise 2015 yılında ekrana gelmişti.

Fargo

8-Twin Peaks: 1990’lı yıllarda adeta fenomen olan İkiz Tepeler/Twin Peaks dizisi, 25 yıl aradan sonra ekrana geri dönüyor.

Showtime tarafından yeniden izleyici karşısına çıkarılacak olan dizi, 21 Mayıs 2017 tarihinde 3. sezonuyla seyirciyle buluşacak. Dizi, yine ünlü yaratıcısı David Lynch tarafından ekrana getirilecek.

Twin Peaks

Dizide yine başrolü Twin Peaks ile şöhrete kavuşan Kyle MacLachlan üstlenecek. MacLachlan, ikonik rolü Dale Cooper’ı bir kez daha canlandıracak ve başrolü yine Audrey Horne rolündeki Sherilyn Fenn ve Laura Palmer rolündeki Sheryl Lee ile paylaşacak.

Dizide, Madchen Amick (Shelly Johnson), Michael Horse (Şerif Hawke), Dana Ashbrook (Bobby Briggs), Miguel Ferrer (Albert Rosenfeld), Peggy Lipton (Norma Jennings), Grace Zabriskie (Sarah Palmer), Ray Wise (Leland) ve Everett McGill (Ed Hurley),  rollerini yeniden canlandıracak.

İkiz Tepeler ismiyle 90’lı yıllarda Türkiye’de de ekranda olan yapım, tüm zamanların en iyi dizileri arasında yer alıyor. Dizi, Amerika’nın kuzeybatısındaki esrarengiz bir kasaba olan Twin Peaks’in okulunda balo kraliçesi seçilen Laura Palmer adlı popüler bir öğrencinin öldürülmesinin ardından yaşanan olayları konu alıyor.

Twin Peaks

9-The Night of: Mini dizi olarak tasarlanan, ancak ilk sezonunda büyük yankı uyandırdığı için devam etmesine karar verilen The Night of, hem polisiye, hem de hukuk dizisi.

Steve Zaillian ve James Marsh’ın yönettiği dizinin 2016’da ekrana gelen ilk sezonu, genç bir kızı öldürmekle itham edilen Nasır Khan’ın (Rız Ahmed) hukuk mücadelesini konu alıyordu.

Dizinin 2. sezonun ise genç öğrenci Nasır’ın uyanık, zeki ve egzama mağduru avukatı John Stone’un (John Turturro) çevresinde gelişmesi bekleniyor. İlk sezonun baş kahramanı Pakistan asıllı İngiliz aktör Rız Ahmed’in dizide rol alıp almayacağı ise henüz belli değil.

2016 yılının en büyük ilgi gören yapımları arasında yer alan The Night of, 8.6 imdb ortalamasına sahip.

The Night of Rız Ahmed

10-Jessica Jones: Marvel’ın ünlü çizgi roman karakterinden ekrana uyarlanan Jessica Jones da mini dizi olarak planlanıp başarısı sayesinde 2. sezon biletini alan polisiye yapımlardan.

Aslında hem polisiye, hem aksiyon, hem de fantastik öğeler barındıran Netflix yapımı dizide Krysten Ritter, süper kahraman yeteneklerine sahip Jessica Jones adlı bir özel dedektifi canlandırıyor. İlk sezonunda acımasız ve ezeli düşmanı Kilgrave (David Tennant) ile mücadele eden Jessica Jones ve sevgilisi süper kahraman Luke Cage’in (Mike Colter), 2. sezonda yeni maceralara odaklanacak. Çekimlerine başlanan dizi, 2018 yılında ekrana gelecek.

Luke Cage ve Jessica Jones

11 Yorumlar: "Polisiye severler için 10 dizi önerisi"

 • comment-avatar
  Ceyhun Ergüven 8 Nisan 2017 (21:44)

  Ben “Kanıt”ı her gece izliyorum. çok hoşuma gidiyor!
  belki de Türk polisinin zeki, çevik, ahlaklı ve yardımsever olanını sevdiğimdendir 🙂

  • comment-avatar
   sinekaf 9 Nisan 2017 (00:42)

   Kanıt dizisinin tamamını izlemiş, hatta sonra da dönüp bir kısmını tekrar izlemiştim

 • comment-avatar
  adım soyadım 24 Eylül 2017 (23:42)

  Jessica Jones’u nasıl bir dalaletle ilk 10 a eklediniz anlamış değilim.

  • comment-avatar
   sinekaf 25 Eylül 2017 (23:54)

   Hoşlanmadığınız bir yapım olabilir, bizse uygun görmüşüzdür. Dalalet biraz ağır bir söz olmuş

   • comment-avatar
    adım soyadım 26 Eylül 2017 (03:40)

    yanlış yazmışım delalet olacaktı.

    • comment-avatar
     sinekaf 26 Eylül 2017 (13:13)

     Sapkınlık demek dalalet. Doğru yazmışsınız ama biraz fazla ağır bir eleştiri olmuş. Beğenmeyebilirsiniz ama böyle yorumları kaldırıyoruz genelde. Kasıt olmadığını düşünerek silmedik.

 • comment-avatar
  Alper Aydemir 21 Şubat 2018 (06:16)

  The killing ?

 • comment-avatar
  Saliha Serhatlı 18 Şubat 2019 (21:30)

  Bu listede Endeavour kesinlikle olmalı 🙂

 • comment-avatar
  Ruşen Ertan 15 Haziran 2019 (13:28)

  Endeavour, Father Brown, Ripper Street, The Fall, Wallander kesinlikle bu listede bulunmalı.

 • comment-avatar
  taner uluozen 3 Aralık 2020 (17:23)

  unforgotten ı tek gecerim..muazzam bır dizi tavsıye ederim..saygılarımla

 • comment-avatar
  handan 14 Mart 2021 (16:22)

  selamlar.The capture müthiş!!
  Dalalet diye bir sözcük var ancak burda ne yer ne anlam olarak kullanılmamalı.Sonuç itibariyle insanlar hobilerini ve görüşlerini paylaşıyor.Kırıcı olmanın alemi ne!!

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.