Seyircinin özlemle hatırladığı 10 dizi

Burcu B. Bilgin

Televizyon tarihinde öyle diziler var ki üzerinden yıllar geçse dahi unutulmuyor. Hala özlemle hatırlanan, dizi tarihinin unutulmazlarından bazılarını sizler için seçtim.

İşte kendi favorilerim arasından seçtiğim, eski sezonlarını izlemeye doyamadığımız 10 dizi:

1-How I Met Your Mother (2005-2014): CBS ekranının unutulmaz dizisi, tam 9 sezon boyunca izleyiciyle buluştu. Josh Radnor, Jason Segel, Neil Patrick Harris, Cobie Smulders ve Alyson Hannigan’ın başrolünü üstlendiği dizi tam bir fenomendi.

How I Met Your Mother

Melankolik, obsesif ve her daim aşık Ted’in “Kids…/Çocuklar…” diye başlayarak oğlu ve kızına anneleriyle nasıl tanıştığını anlattığı dizi, Barney’nin “Legen…Wait for it/dary” ile başlayan esprileri, çapkınlıkları, Ted’in romantikliği, Robin’in çalkantıları, sevimli çift Marshall ve Lily’nin neşeli yaşamlarını bizlere sundu.

Neredeyse ailemizden biri haline gelen beşlinin maceraları halen Netflix’te en çok izlenenler arasında.

How I Met Your Mother

2- Friends (1994-2004): Sayısız dizinin ekranları doldurmaya henüz başlamadığı 90’lı yıllarda herkes Friends izlerdi ve bu sevimli dizi tam 10 sezon boyunca bizlerle beraber oldu.

“I’ll Be There For You” adlı açılış parçası bile Youtube’da defalarca izlenen dizide Jennifer Aniston, Matt Le Blanc, Lisa Kudrow, Matthew Perry, David Schwimmer ve Courteney Cox rol aldı.

Friends, birbirine komşu altı gencin arkadaşlıklarını, aşklarını, maceralarını, esprilerini, romantik anlarını, kısacası tüm yaşamlarını seyirciyle buluşturdu.

FriendsTv kanalı, sevilen dizinin ekibini yıllar sonra yeniden buluşturmaya karar verdi. Ancak tüm dünyayı saran Corona salgını sebebiyle buluşma, defalarca ertelendi. Tam 16 yıl sonra gerçekleşecek Friends zirvesinin yeni tarihi henüz açıklanmadı.

Friends Rachel Green Jennifer Aniston

3-Mad Men (2007-2015): 1950’lerin New York’unda reklamcılığın kitabını yazan karizmatik Don Draper ve ekibinin hikayesi 7 sezon boyunca ekrana geldi.

Jon Hamm, Elisabeth Moss, January Jones, Christina Hendricks ve Vincent Kartheiser’ın başrolünü paylaştığı dizi, unutulmaz replikleri, özellikle Don Draper’ın çocukluğundan başlayarak travmalarla dolu, bir o kadar da sürükleyici hayat öyküsünü ekrana getirdi.

50’lerin nostaljik havasını da evlerimize taşıyan dizi, aradan geçen 5 yıla rağmen unutulmuyor, tekrar tekrar izleniyor.

Don Draper Jon Hamm Mad Men

4-Modern Family (2009-2020): İçinde bulunduğumuz 2020 yılında 11. sezonuyla ekrana veda eden dizi, 21 dakikalık bölümlerle seyirci karşısına çıktı.

Aksi ama sevimli baba Jay, Kolombiyalı genç eşi Gloria, büyümüş de küçülmüş oğlu Manny, aklı evvel emlakçı Phil, takıntılı ve zeki eşi Claire, birbirinden enteresan çocukları Luke, Haley ve Alex, eşcinsel çift Mitchell ve Cam, son olarak da aileye sonradan katılan Lily ve Joe ile dünyanın en ilginç ailesi olan Prichett/Dunphy’ler, unutulmaz bir ekran klasiğine imza attı.

Bu eğlenceli aile dizisi, televizyon tarihinin unutulmazları arasına girdi.

Modern Family

5-Breaking Bad (2008-2013): Elli yaşında, lisede kimya öğretmeni olan ve ailesini geçindirmek için araba yıkama şirketinde ek iş yapan Walter White’ın (Bryan Cranston), ileri derecede akciğer kanseri olduğunu öğrendikten sonra değişen hayatını konu alan dizi, artık çoktan kült mertebesinde.

Walter’ın eski öğrencisi Jesse Pinkman (Aaron Paul) ile metamfetamin işine girişinin sadece kendini ve ailesini değil, beraberinde tanıdığı, tanımadığı bir çok insanın geleceğini değiştirmesini konu alan dizinin “Better Call Saul” ismiyle spin-off’u da çevrildi.

Breaking Bad

6-Game of Thrones (2011-2019): Finali hemen hemen tüm hayranlarında hayal kırıklığı yaratan GOT, her şeye rağmen tam 8 sezon boyunca hakkında en çok konuşulan dizi olmayı başardı.

Milyonları ekran başına bağlayan dizinin tüm oyuncuları, bu yapım sayesinde dünya çapında şöhrete kavuştu. Repliklerinden kostümlerine, her sezonda birbiri ardına ölen karakterlerinden müziğine kadar dizinin her şeyi gündeme damga vurdu.

Game of Thrones Jon Snow

Aynı zamanda tam bir ödül rekortmeni olan GOT, 604 kez aday gösterilirken, 374 ödülün sahibi oldu. George R.R. Martin’in Buz ve Ateşin Dansı adlı roman serisinden ekrana uyarlanan dizi, son sezonlarında David Benioff ve D.B Weiss’in senaryosuyla seyirci karşısına çıktı.

Daenerys Targaryen Emilia Clarke Game of Thrones

Seyirci teorilerinin merkezi olan dizinin finali, tüm beklentilerin dışında sönük biçimde ekrana gelince Benioff/Weiss ikilisi, dünyanın her yerinde aylarca eleştiri yağmuruna tutuldu. Buna karşın Game of Thrones, ekranın unutulmazları arasındaki yerini uzun yıllar boyunca koruyacak.

Jaime Lannister Nikolaj Coster-Waldau Game of Thrones

7-Sex and the City (1998-2004): Şehirli, bekar ve kariyer sahibi dört kadının maceralarını konu alan dizi, kadın-erkek ilişkileri konusunda adeta çığır açtı.

Aşkta şansı gülmeyen köşe yazarı Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker), çapkın halkla ilişkilerci Samantha Jones (Kim Cattrall), romantik ve mazbut sanat galerici Charlotte York (Kristin Davis) ve feminist avukat Miranda Hobbs’un (Cynthia Nixon) maceraları, milyonları ekrana kilitledi.

Sex and the City

Dizi aynı zamanda dört kafadarın, özellikle de Carrie’nin kıyafetleriyle dünyanın dört bir yanındaki kadınların ilgi odağı oldu. Türkiye dahil pek çok ülkede bu diziyi taklit eden çok sayıda yapım çekildi. Dizinin ardından iki devam filmi yapılsa da başarı sağlayamadı.

Sex and the City Carrie Stanford

8-Sherlock (2010-?): Başrolünü Benedict Cumberbatch ile Martin Freeman’ın üstlendiği dizi, seyircinin aylarca yeni sezonlarını bekleyip durduğu bir yapım oldu.

Arthur Conan Doyle’un ölümsüz kahramanını günümüze taşıyan dizi, çok iyi bir uyarlamayla ünlü dedektifi adeta yeniden yarattı.

Dünyanın dört bir yanında sayısız hayranı olan dizi, 4 sezon olarak ekrana geldi. Sezonlarda 3’er bölümle ekrana gelen dizinin 5. sezonunun olup olmayacağı halen gizemini koruyor. Yeni sezon olup olmayacağına ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

Sherlock Mark Gatiss Benedict Cumberbatch

9-Twin Peaks (1990-91, 2017): Belki de televizyon tarihindeki en ilginç geri dönüşü gerçekleştiren Twin Peaks, senaryosuyla “beyinleri yakan” bir diziydi.

Unutulmaz introsundan karmaşık karakterlerine, ilginç olay örgüsünden gizemli kasabanın büyüsüne kadar asla hafızalardan çıkmayacak bu yapım, yayınlandığı 1990 yılında çok popüler olmasına karşın 1991’de Körfez Savaşı sebebiyle durduruldu.

Twin Peaks

David Lynch’in yazdığı ve yönettiği dizinin başrolünde Kyle MacLachlan yer aldı. Twin Peaks, Laura Palmer (Sheryl Lee) adlı genç kızın öldürülmesi sonrasında gelişen olayları konu alıyordu.

Dizinin 3. sezonu ilkinin bitişinden 26 sene sonra 2017’de ekrana geldi ve yine aylarca konuşuldu.

Twin Peaks

10-Bron/Broen (2011-2018): Ekran tarihinin en ilginç dedektiflerinden Saga Noren’i (Sofia Helin) odağına alan dizi, aralıklı olarak 4 sezon olarak yayınlandı.

İsveç-Danimarka ortak yapımı dizi, 100 ülkede yayınlandı, dünyanın her tarafında çok sevildi. Danimarka’yı İsveç’e bağlayan Öresund Köprüsü’nde bir cesedin bulunmasıyla başlayan olaylar serisi, 4 sezon boyunca milyonları ekran karşısına kilitledi.

Bron Broen

Asperger sendromlu zeki kadın dedektif Saga’nın her telefonu açışında söylediği “Saga Noren Lanskrim Malmö” sözüyle hafızalara kazınan dizi, incelikle kaleme alınmış müthiş finaliyle de unutulmazlar arasındaki yerini perçinledi.

Bron Broen

Yorum Yapılmamış: "Seyircinin özlemle hatırladığı 10 dizi"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""