Sinema ve ekrandaki en kötü 10 baba

Burcu B. Bilgin

Hayatları boyunca çalışıp didinen, evlatlarını kendilerinin önüne koyan, çok şey borçlu olduğumuz babalara şükran göstermek için Babalar Günü bir vesile…

Ancak her baba, çocuğunu kendi hayatından aziz görmüyor. Sinema ve ekranda öyle babalar var ki değil evladı düşmanı olsa daha iyi… İşte, filmlerdeki en kötü 10 baba karakteri:

1-Tywin Lannister (Game of Thrones): Öyle bir baba düşünün ki oğlunu daha dünyaya geldiği günden itibaren annesinin ölümüyle suçlasın, kızını eşcinsel bir şövalyeyle evlendirmek, diğer oğlunu ömür boyu uzaklaştırmak istesin, çocuklarına gram sevgi göstermesin.

Tywin Tyrion Lannister Game of Thrones

Ömrünü sadece iktidar hırsıyla geçiren Tywin Lannister, özellikle Tyrion’u o kadar zorladı ve elinde, avucunda ne varsa aldı ki sonunda hak ettiğini buldu. Tywin, kötülüğün kol gezdiği Game of Thrones evreninde bile en kötüler arasında en başlarda yer alıyor.

Tywin Lannister’ı tecrübeli aktör Charles Dance başarıyla canlandırdı.

Tywin Lannister Game of Thrones

2-Bill (Kill Bill): Filmin isminin ”Kill Bill” olmasına şaşmamak lazım, zira seyredenler bile ellerine bir Hattori Hanzo verilse onu keser biçerdi.

Beatrix Kiddo’nun (Uma Thurman) doğmamış çocuğunun babası olan Bill, onun yeni bir hayata başlamasına izin vermeyerek düğününde herkesi öldürdü, onu da ağır yaraladı.

Üstüne üstlük bir de çocuğunu alıp yetiştiren Bill, neyse ki hak ettiği sonu bulan bir başka kötü baba oldu. Bill’i David Carradine canlandırdı.

Kill Bill

3-Jack Torrance (Cinnet/Shining): Stephen King”in romanından sinemaya uyarlanan 1980 tarihli filmin baş kahramanı Jack Torrance gerçekten gerilim külliyatının en korkunç kahramanlarından biri…

Bakımını üstlendikleri otelde doğa üstü güçler tarafından ele geçirilen Jack, banyoya baltayla girmekten otelde kan gölü yaratmaya kadar akıl almaz şeyler yaptı.

Akıl karıştıran finaliyle de hafızalara kazınan filmin baş kahramanı Jack, sinema tarihinin en berbat babaları arasında ”bileğinin hakkıyla” yer alıyor. Jack’i efsane aktör Jack Nicholson canlandırdı.

The Shining Jack Nicholson

4- Earl Patridge (Manolya/Magnolia): Film içinde birbirinden feci 3 baba olsa da Earl, Manolya’nın merkezine oturan en kötü baba figürü olarak sinema tarihinde yer etti.

1999 tarihli film kötü babaların evlatları üzerindeki tesirlerini anlatırken, ”Babaları günahlarını çocukları öder” sözüyle Shakespeare’in Venedik Taciri’ne gönderme yapıyordu.

Tom Cruise’un canlandırdığı Frank Mackey’nin babası Earl, kanserli karısını aldatan ve 14 yaşındaki oğluyla birlikte terk eden bir baba ve Frank’in geldiği noktanın temeliydi. Cruise, oyunculukta zirve yaparak Oscar’a aday gösterilmişti.

Tom Cruise

-Dwight Hansen (Bu Çocuğun Hayatı/This Boy’s Life): İki dev oyuncuyu buluşturan Bu Çocuğun Hayatı/This Boy’s Life, sinema tarihinin en hunhar üvey babalarından birine sahip.

Kocasından boşanan Caroline’in evlendiği araba tamircisi Dwight, kasabadan kaçıp kurtulmak isteyen Toby’yi yola getirmek için işkenceye varan korkunç yöntemlere başvurdu.

Dwight’ı sinema efsanesi Robert de Niro, Toby’yi ise 18 yaşındaki Leonardo DiCaprio canlandırdı.

This Boy's Life

-Stanley Pearson (This is Us): Oğlu Jack ne kadar iyi bir babaysa Stanley Pearson da o kadar kötü bir baba olarak dizi tarihine geçti.

Hayatı boyunca oğlunu ihmal eden, kapısını çaldığında bile para verip göndermeye çalışan Stanley son demlerinde pişman olsa da işe yaramadı.

Aile sevgisi ve babalığı ön plana çıkaran filmde Jack Pearson’ı Milo Ventimiglia, babası Stanley’i ise Peter Onorati canlandırdı. Jack baba sevgisini eşinin doğumunu yaptıran babacan doktorda buldu.

This is us

-Lester Burnham (Amerikan Güzeli/American Beauty): Yine kötü baba figürlerini ele alan bir başka film de Oscar ödüllü Amerikan Güzeli/American Beauty idi.

Kızının arkadaşına yan gözle bakan baba Lester, vücut geliştirmeye, gençleşmeye çalışırken, kızının erkek arkadaşının babası ise oğluna şiddet uygulayan diğer kötü baba karakteriydi.

Şu günlerde taciz iddiaları yüzünden kariyeri tepe taklak olan Kevin Spacey, Lester’ı canlandırarak Oscar almıştı.

American Beauty

-Darth Vader (Star Wars): Bilim kurgu dünyasına geçtiğimizde yine karşımıza yine çok kötü bir baba çıkıyor: Darth Vader…

Karanlık tarafa geçince Darth Vader’a dönüşen Anakin Skywalker, oğlu Luke Skywalker ile karşı karşıya geldi. Yıllarca zalimlikler yapan Darth sonunda yine iyilerin tarafında boy gösterse de o gün gelene değin oğluna bolca çile çektirdi.

Star Wars

-Al Bundy (Married with Children): 1987 yılından başlayarak 11 yıl süreyle ekran karşısındakileri güldüren Al Bundy, buna karşın ekran tarihinin en berbat babalarından biri…

Okulun en popüler erkeği ve futbol yıldızıyken Peggy ile zorunlu bir evlilik yapmak zorunda kalan Al, gençliğini yaşayamadığı için başta karısı olmak üzere tüm ailesinden nefret eden bir karakter.

Ed O’Neill tarafından canlandırılan Al, bolca güldürse de Babalar Günü hediyesi alınacak biri değil.

Al Bundy

-Frank Gallagher (Shameless): Yine Al Bundy gibi ailesi umurunda olmayan bir başka dizi babası da Frank Gallagher…

Diziye ismini verecek kadar utanmaz olan Frank, alkolik, bağımlı, serseri ruhlu, ailesinin bütün sorumluluğunu genç kızı Fiona’ya yükleyen, baba demeye bin şahit isteyen bir karakter…

Reyting rekortmeni dizide Frank’i William H. Macy başarıyla canlandırdı.

William H. Macy Shameless

Yorum Yapılmamış: "Sinema ve ekrandaki en kötü 10 baba"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""