Sinemalarda “normalleşme” tedbirleri

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona salgını sebebiyle bir süredir kapalı olan sinemalar, 1 Temmuz”da kapılarını açıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, “normalleşme” sürecinde kültür ve sanat tesislerinde alınması gereken önlemlere ilişkin genelge yayımladı.

Sinemada yapılmaması gerekenler
Bakanlık, kültür merkezleri, kongre merkezleri, çok amaçlı salonlar, sinemalar, müzeler, kütüphaneler, kültür ve sanat araştırma ve uygulama merkezleri, tiyatro, opera-bale, konser, sergi, konferans salonları, fuar alanlarında alınması gereken tedbirleri bir genelgeyle duyurdu.

Buna göre, sinema salonlarında salon kapasitesinin yüzde 60’ı oranında izleyici bulunabilecek. İşletmeler, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ni esas alarak genelgede yayımlanan tedbirler çerçevesinde bir eylem planı hazırlayıp bunun güncellenmesinden sorumlu olacak.

Sinema salonunda mısır yemek

Alınacak diğer tedbirler şöyle:-İşletmeler, sosyal mesafe kurallarına uygun olarak ziyaretçi/seyirci/katılımcı kabulü yapacak; salonlar ile fuaye alanları, yeme içme üniteleri, satış üniteleri gibi genel kullanım alanları ile geri hizmet ünitelerinin kullanımına ve sıra bekleme olasılığı olan her yerde sosyal mesafe kuralları gözetilecek.

-Girişte seyircilerin ateşi ölçülecek, 38 dereceden yüksek ateşi olanlar işletmeye alınmayacak. Seyirciler, sinema içerisinde tüm zamanları boyunca maske takmak zorunda olacak. Bilet işlemleri olabildiğince çevrimiçi yapılmaya çalışılacak, bilet çıktısı olmadan girişler sağlanacak.

Sinemada telefonu çalmak
-Fuaye alanlarında her dört metrekareye bir kişi düşecek şekilde sosyal mesafeye dikkat edilecek.-Salonlar etkinlik başlama saatinden en az 30 dakika önce hazır hale getirilicek ve etkinlik başlama saatinden önce salona kademeli olarak misafir alımlarının başlatılması sağlanarak kalabalık oluşumu engellenecek.
-Seyirci koltuklarında kişiler arası her yönden bir koltuk boşluk bırakılarak, salon kapasitesinin %60’ını aşmamak kaydıyla sosyal mesafe planına uygun oturum düzeni sağlanacak.

Sinemada ayaklarını uzatarak oturmak
-Seyirci salon içerisinde su haricinde içecek ve yiyecek tüketimine izin verilmesi durumunda yem içme sırasında maske çıkarılacağından izleyiciler arası sosyal mesafenin her yönden iki koltuk boş bırakılarak artırılması sağlanacak. -Sosyal mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı aileden olanlar arasında uygulanmayacak
-Tesis içerisindeki tüm klimalar %100 dışarıdan temiz hava alacak şekilde çalıştırılacak.

sinemada-konuşmak

Yorum Yapılmamış: "Sinemalarda "normalleşme" tedbirleri"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.