Star Wars tarihinin ilk eşcinsel sahnesi

Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi/Star Wars: The Rise of Skywalker da LGBTQ bireylere kapılarını açtı. Serinin yeni filminde Star Wars tarihinin ilk eşcinsel öpüşme sahnesi yer alıyor.

Dünya sinemalarında bugün (20 Aralık 2019) tarihinde gösterime giren filmdeki eşcinsel sahne, senaryoda önemli bir ağırlığı bulunmayan iki kadın savaşçı arasındaydı.

Ancak LGBTQ camiası ve destekçilerinin beklediği sahne bu değildi. Herkes aralarında büyük bir elektrik olan baş karakterlerden Poe (Oscar Isaac) ve Finn (John Boyega) arasında bir şeyler olmasını bekliyor ve istiyordu.

Star Wars Poe ve Finn

Onlar arasında bir sahne olması yerine iki isimsiz kadın savaşçının öpüşmesine yer verilmesi ise yönetmen JJ Abrams’ın LGBTQ camiasını memnun etmek adına “durumun çevresinden dans etmek” olarak yorumlandı.

Buna karşın Abrams, “Ben LGBTQ bireyleri çok önemsiyorum ve bu filmde de temsil edilmiş oldular” dedi.

Star Wars Poe ve Finn

Seyirciyle 2015’te buluşan Star Wars: The Force Awakens filminde Poe ve Finn arasında yaşananlar, seyirci tarafından #FinnPoe, #Stormpilot gibi etiketlerle desteklenmişti. Ancak ilişki, The Force Awakens filminde sürmemişti.

Poe rolündeki Oscar Isaac, bu elektriğin devam ettirilmemesi ve The Rise of Skywalker’da yer almayacak olmasının kendisini üzdüğünü söylemişti.

Star Wars Poe Oscar Isaac

Yönetmen J.J. Abrams ise Poe ve Finn’in “kanka” olduğu düşüncesinde. Abrams, “Onların ilişkisi bana göre romantizmden çok daha derin. Sahip oldukları şey sıkı bir bağ, yalnızca tanıştıklarında yaşadıkları zorluklar yüzünden değil, birbirlerinden emin olmaları ve cesaretlerinden ötürüydü” dedi.

JJ Abrams

Yine bu konu ifade edilerek “Neden ikisi sevgili olmuyor?” diye sorulduğunda ise Isaac, “Gerçekten ben de bilmiyorum” sözleriyle bu konudaki tepkisini üstü örtülü olarak dillendirdi.

Dolayısıyla ortada bir “seyircinin hevesini kursağında bırakma” durumu ortaya çıkmış oldu. Buna karşın seyirci, yeni filmde altyapısı hazır bir ilişkinin “isminin konulması” yerine, “isimsiz” iki kadının öpüşmesini izleyecek. Böylece de LGBTQ camiası ve destekçilerinin ağzına sözde bir parmak bal çalınmış olacak.

Bu arada, Star Wars serisindeki ilk eşcinsel öpücük, Çin’de bile sansüre takılmadı. Çin’deki bütün sinemalarda bu sahne sansürsüz gösterilirken, ilk defa sansür makasının işlemediğini gören Çinli seyirci de şaşırdı.

Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi, ana serinin dokuzuncu ve son filmi olma özelliğini taşıyor.

Star Wars

Yorum Yapılmamış: "Star Wars tarihinin ilk eşcinsel sahnesi"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""