Star Wars’u reddeden 10 ünlü

Birbirinden ünlü 10 oyuncu ve yönetmenin, çeşitli tarihlerde tüm zamanların en çok izlenen 3. filmi rekorunu kıran ”Star Wars-Yıldız Savaşları” serisinde yer almayı reddettiği ortaya çıktı.

Dünya sinemasının göze geçen yılın Aralık ayından bu yana ”Star Wars” serisinin son filmi olan ”Star Wars: Güç Uyanıyor” adlı filme çevrilmiş durumda. Birçok oyuncunun hayallerini süsleyen serinin ikonik rolleri, bugüne kadar çok sayıda ünlü tarafından ise geri çevrilmiş.

Bu ünlülerden bazıları bu rolleri geri çevirdiği için pişmanlık duyarken, bazıları da halen ”Star Wars” serisinin kendisi için uygun bir seçim olmadığı düşüncesinde. İşte, ”Star Wars” filmlerinde oynamayı reddeden 10 ünlü isim:

1-Leonardo DiCaprio: Her ne kadar vaktiyle, Hugh Jackman’ın, James Bond filmini reddetmesinden daha ilginç midir bilinmez ama  Leonardo DiCaprio da ”Anakin Skywalker” rolünü reddetmiş. 2001 yılında gösterime giren ”Star Wars-Bölüm 2: Klonların Saldırısı” filmi için, Hayden Christensen’in aylar süren arayışlardan sonra seçildiği rolü, Star Wars’un babası George Lucas ilk olarak DiCaprio’nun önüne koymuş. DiCaprio, geçtiğimiz günlerde Star Wars üzerine konuşulurken bu gerçeği itiraf etti.  ”O dönemde o sulara dalmak istemediğim için rolü reddettim” diyerek bu durumu açıklayan DiCaprio’nun sinema kariyeri boyunca Martin Scorsese, Steven Spielberg, Christopher Nolan, Lasse Hallström, Ron Howard, Quentin Tarantino gibi en iyi yönetmenler ve Hollywood’un en usta oyuncularıyla çalışıp çok iyi rol seçimleri yaptığı düşünülürse bu durumun ünlü aktörden çok ”Star Wars” hayranları için kayıp olduğu ortada.

2-Al Pacino: Sinema dünyasının gelmiş geçmiş en saygın ve usta oyuncularından Al Pacino ise 1977 yılında gösterime giren ”Star Wars: Episode IV: Yeni Bir Umut” filmindeki ”Han Solo” rolünü reddetti. ”Senaryo metnini anlamadığı için” rolü geri çeviren Pacino’nun dışında rol için Jack Nicholson ve ünlü komedyen Chevy Chase de düşünüldüyse de sonunda Harrison Ford’da karar kılınmış. Pacino, aslında Hollywood’un en titiz oyuncuları arasında yer alıyor. Ünlü aktörün geri çevirdiği roller arasında, ”Apocalypse Now” filminde Martin Sheen’in üstlendiği Kaptan Benjamin Willard ve ”Pretty Woman” filminde Richard Gere’ın canlandırdığı Edward Lewis rolü de var.

 

 

 

3- Ron Howard/Steven Spielberg/Robert Zemeckis: ”Akıl Oyunları-A Beautiful Mind” filmiyle Oscar ödülü kazanan ünlü yönetmen Ron Howard’ın anlattığı bir anektod ise George Lucas’ın ”Star Wars” serisinde yönetmen koltuğuna nasıl oturduğuna ilişkin… Ron Howard, Lucas’ın kendisine de serinin yönetmenliğini teklif ettiğini dile getirerek, ”Aslında George, filmi yönetmek istemiyordu. Bana geldi. Benden önce de Robert’a (Zemeckis) ve Steven Spielberg’e gitmiş. Ben, konuştuğu üçüncü yönetmendim. Hepimiz de, ‘George, bunu sen yapmalısın. Bu senin bebeğin’ dedik. Bu bir onurdur belki ama bence göz korkutucu” sözleriyle anlattı.

4- Kurt Russell: Son olarak ”The Hateful Eight” filminde kamera karşısına geçen usta aktör, rolün Harrison Ford’a gitmesinin öncesinde Han Solo’yu oynamak istememiş.

5-Christopher Walken: Nedense ”Han Solo” rolünü bir türlü kimselere beğendiremeyen George Lucas, 1977 yılında Al Pacino ve Kurt Russell gibi Oscarlı oyuncu Christopher Walken tarafından da geri çevrilmiş.

6-Burt Reynolds: Han Solo rolünü geri çeviren Al Pacino, Christopher Walken ve Kurt Russell bu kararlarından büyük üzüntü duymasa da Burt Reynolds aynı kanıda değil. Sinemanın sert aktörü, ”Han Solo’yu geri çevirmek, benim kariyerimin en büyük hatasıydı. Menajeri suçladım ama galiba benim de suçum vardı” diyor.

 

 

7- Benicio Del Toro: Son olarak ”Sicario” filminde kamera karşısına geçen ”Olağan Şüpheliler” filminin ünlü oyuncusu, ”Star Wars” serisinden rolünün bazı sahnelerinin çıkarılması nedeniyle ayrılmış. George Lucas, ”Darth Maul” rolü için seçilen Del Toro’nun bazı sahnelerini kesince ünlü aktör filmi terk etmiş.

8- Gary Oldman: Serinin kurgusal karakteri General Grievous’u seslendirmek için anlaşan Oldman, ”etik sebeplerle” projeden ayrılmış. Sendikalı olmayan oyuncuların çalıştırıldığını öğrenen Oldman’ın yerine seslendirme için Matthew Wood ile anlaşılmış.

 

benicio-del-toro

 

9-Orson Welles: Sinema dünyasının gelmiş geçmiş en iyi ses tonuna sahip aktörlerinden Orson Welles, ”Darth Vader” karakterini seslendirmesi için yapılan teklifi reddetmiş.

10-Jim Henson: Dünyanın en ünlü kuklaları Muppets’ın yaratıcısı, Yoda’yı seslendirmesi için yapılan teklifi, ”Çalışma takvimindeki yoğunluk” nedeniyle geri çevirmiş. Daha sonra Yoda için Henson’ın Muppet Show’da yıllarca beraber çalıştığı Frank Oz ile anlaşılmış.

 

 

Yorum Yapılmamış: "Star Wars'u reddeden 10 ünlü"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.