Türkiye’de 2019’un gişe rekortmeni 10 film

2019, Türkiye’de sinema seyircisinin sayısının düştüğü ve nitelikli yerli yapım sayısının azaldığı bir yıl oldu.

Film yapımcılarıyla sinema salonları arasında “mısır kavgası” olarak bir kavga patlak verdi.

Sinemalarda satılan yiyecek, içeceklerin bilet fiyatına yansımayıp yapımcıları cebine girmemesi sebebiyle özellikle Cinemaximum’larla anlaşamayan yapımcılar, günlerce tartışma yarattı.

Sonunda bu durumun Sinema Yasası ile düzenlenmesine karar verildi, bu sefer de vizyon tarihleri yasanın çıktığı Temmuz sonrasına ertelendi.

Bu arada bilet fiyatları arttı, yeni filmler girmedikçe seyirci kaçtı ve geçen yıla nazaran yüzde 16.6’lık düşüş yaşandı. Yerli filmler yerine bu dönemde yabancı filmler seyredildi.

Joker Joaquin Phoenix

2018’in 70 milyon 410 bine yakın seyirci sayısına karşılık bu sene 58 milyon 698 bin 729 izleyici sinemada film izledi. 2019 yılının en çok izlenen filmleri ise şöyle sıralandı:

1- 7. Koğuştaki Mucize: Her filmiyle rekor kırmaya alışan Gökbakar kardeşler yeni bir hasılat rekoruna hazırlanırken, zirveyi açık ara farkla duygusal bir filme kaptırdı.

Yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin’in üstlendiği film, 5 milyon 305 bin 558 izleyiciyle yılın en çok seyredilen yapımı oldu.

Başrolünü Aras Bulut İynemli’nin üstlendiği filmde aktöre Nisa Sofiya Aksongur, İlker Aksum ve Celile Toyon eşlik etti.

7. Koğuştaki Mucize Aras Bulut İynemli

Film, 1983 yılında sıkıyönetim altındaki bir Ege kasabasında yaşayan ve haksız yere hapse atılan Memo ile yedi yaşındaki kızı Ova’nın tekrar birbirlerine kavuşmaya çalışmalarını anlatıyor.

7. Koğuştaki Mucize Aras Bulut İynemli

2- Recep İvedik 6: Bütün kötü eleştirilere ve zirveyi kaptıran seyirci düşüşüne karşın Recep İvedik serisinin altıncı halkası, 3 milyon 965 bin 714 izleyiciyle yılı ikinci sırada tamamladı.

Recep İvedik 6

Togan Gökbakar’ın yönettiği, başrolünü Şahan Gökbakar ile Nurullah Çelebi’nin üstlendiği filmin senaryosu da Şahan Gökbakar’a ait.

Film, arkadaşı Nurullah ile beraber kendini Konya yerine Kenya’da bulan Recep’in yeni macerası.

Recep İvedik 6 Şahan Gökbakar

3- Organize İşler: Sazan Sarmalı: Listenin üçüncü sırasındaki film, başarılı bir gişe elde etse de yılın en çok tartışılan kararına imza attı.

Filmin yapımcısı Yılmaz Erdoğan, mısır kavgasından önce vizyona soksa da filmi daha gösterimdeyken Netflix’e de sattı.

Yerli sinemanın can çekiştiği bir dönemde alınan bu karar sinemacıları ikiye böldü. Film, 3 milyon 537 bin 429 izleyiciyle yılı üçüncü sırada kapattı.

Yılmaz Erdoğan’ın yanı sıra, Kıvanç Tatlıtuğ, Ezgi Mola, Bensu Soral, Rıza Kocaoğlu gibi isimlerin rol aldığı film, kızı Nazlı’nın dolandırılmasıyla harekete geçen Asım Noyan ile ekibinin 12 yıl aradan sonraki yeni macerasını işliyor.

Organize İşler Sazan Sarmalı

4- Avengers: Endgame: Seriye nokta koyan bu film, aynı zamanda 2019 yılında dünyada en çok izlenen film, Türkiye’de de en çok seyredilen yabancı yapım unvanını elde etti. Film, 2 milyon 480 bin 284 kişiyi sinema salonlarına çekti.

Joe ve Anthony Russo’nun yönettiği filmde Robert Downey Jr (Iron Man), Chris Evans (Captain America), Scarlett Johansson (Black Widow), Mark Ruffalo (Hulk), Chris Hemsworth (Thor), Paul Rudd (Antman) rol alıyordu. Johansson’un solo Black Widow filmi ise 2020’de izleyiciyle buluşacak.

Black Widow Scarlett Johansson
null

5-Kral Şakir: Korsanlar Diyarı: Yerli animasyon Kral Şakir, bu yılın en çok izlenenleri arasında yer buldu.

Aynı zamanda da Türkiye’de 2019’un en fazla izlenen animasyon filmi olurken, 2 milyon 107 bin 417 kişi tarafından izlendi.

2018 yapımı Kral Şakir Oyun Zamanı’nın devam filmi olan animasyon, bir maceraları sırasında Bermuda Şeytan Üçgeni’nde gizemli bir küreye hapsolan Kral Şakir ve arkadaşlarının hikayesini anlatıyor.

6- Joker: Türkiye’de ve dünyada en çok konuşulan filmlerin başında gelen Joker, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok izlenen 10 yapım arasına girdi. Filmin bu yıl Türkiye’de izleyici sayısı 1 milyon 869 bin 193 oldu.

Joker Joaquin Phoenix
Süper kahraman filmi bekleyenleri derinlikli ve nitelikli bir drama ile tanıştıran film, Batman’in azılı düşmanı Joker’ın önceki yaşamına giderek karakterini analiz ediyor, bugünlere nasıl geldiğini anlatıyordu. Todd Philips’in yönettiği filmde Joker’i Joaquin Phoenix canlandırdı.

Joker Joaquin Phoenix

7- Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu: Olimpiyat şampiyonu halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikayesini anlatan Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu yılın başarılı filmleri arasına girdi.

Filmin 2019 yılı seyirci sayısı 1 milyon 694 bin 781 oldu.

Özer Feyzioğlu’nun yönettiği filmde Naim Süleymanoğlu’nu Hayat Van Eck canlandırıyor. Diğer rollerde Yetkin Dikinciler, Selen Öztürk, Gürkan Uygun ve İsmail Hacıoğlu var.

Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu

8- Mucize 2: Aşk: Mahsun Kırmızıgül’ün ilgi gören filminin devamını da yine Sinema Yasası’nın yürürlüğe girişinin sonrasında izledik.

Filmin yıllık seyirci sayısı 1 milyon 579 bin 419 olarak seneyi sekizinci sırada tamamladı.

2015 yapımı Mucize filminin devamı olan yapımda Mert Turak, Fikret Kuşkan, Biran Damla Yılmaz, Erdal Özyağcılar, Şenay Gürler ve Mahsun Kırmızıgül rol alıyor.

Mucize 2 Aşk

9- Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw: Listede yer bulan bir başka yapım olan film de serinin sekizinci halkasıydı.

Serinin tüm filmleri gibi yılın gişe rekortmenleri listesine girmeyi başaran sekizinci halkanın ardından, 2020 yılında da dokuzuncu Hızlı ve Öfkeli filmi gösterime girecek.

Fast and Furious Hızlı ve Öfkeli

10- Karlar Ülkesi 2/Frozen 2: Listenin son basamağında ise bu kez yabancı bir animasyon var.

Yılın son aylarında gösterime girmesine karşın 1 milyon 278 bin 176 kişiyi sinema salonlarına çekti.

İşte yılın en çok izlenen 10 filmi ve rakamları:

(Gişe rakamları Box Office Türkiye’den edinilmiştir)

Yorum Yapılmamış: "Türkiye'de 2019'un gişe rekortmeni 10 film"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

    ""