Vikings: Bu kalp seni unutur mu?

(4. sezon 15. bölümü izlemiş olanlar okumalıdır)

Burcu B. Bilgin

History Channel yapımı Vikings, en şaşırtıcı gelişmelerle dolu sezonuna imza atarken, dizide beklenen üzücü gelişme nihayet yaşandı. Viking tarihinin en ünlü kahramanlarından Ragnar Lothbrok’un hayat hikayesine dayalı olan dizinin 15. bölümü olan ”All His Angels/Onun Bütün Melekleri”, Ragnar’ın ölümüne sahne oldu.

Gerçi Ragnar’ın yaşam öyküsünü bilenler onun eninde sonunda dizide ölümünü izleyeceklerini bekliyor olsa da dizinin yaratıcısı Michael Hirst bir sürpriz yaparak 4. sezonun ortasında baş kahramanın ölümünü hazırladı. Peki dizinin 4. sezonunda şimdiye kadar neler yaşandı ve bütün bunlar trajik olduğu kadar da şiddetle yüklü 15. bölümde nasıl düğümlendi?

1-Ragnar’ın giderek düşüşü: Dizi boyunca sürekli olarak kafasında dahice planlarla yola çıkan ve her seferinde başarıya ulaşan Ragnar, Paris kuşatmasında bile ağır yaralıyken yaptığı zekice plan sayesinde istediklerini elde etmişti. Ragnar, kendi ”sözde cenazesinde” tabuttan çıkarak herkesi şaşırtmış ve zekasına hayran bırakmıştı.

Vikingler’in efsane savaşçısı ve kralı Ragnar, en sevdiği dostu Athelstan’ın ölümü, karısı Aslaug’un aldatması, kardeşi Rollo’nun ihaneti ve Fransızlar ile işbirliği, son olarak da ikinci Paris kuşatmasının başarısızlıkla sonuçlanması ile kırılma noktaları yaşadı.

Vikings set

2-Ailesini yarı yolda bıraktı: İkinci kez Paris’i kuşattıktan sonra bu kez kardeşi Rollo ile göğüs göğüse dövüşmek zorunda kalan ve kuşatmadan yenilgiyle çıkan Ragnar, bu üzüntüyle ailesini yüz üstü bırakarak Kattegat’ı terk etti.

4. sezonun ilk yarısı olan 10. bölümün sonunda Kattegat’a dönen ve çocuk yaşta bıraktığı 4 oğlunu birer delikanlı olarak karşısında bulan Ragnar, onların karşısına çıktıığında Ivar dışında hiçbiri, hatta Björn bile onu gördüğüne sevinmedi. Oğullarının Ragnar’ı bunca yıldır onları ortada bıraktığı için affetmeye niyeti yoktu.

Vikings 4. sezon 2. yarı

3-Koloni yalanı: Björn’ün babasını bağışlamama nedenlerinden biri de İngiltere’deki koloninin Prens Aethelwulf tarafından yok edilmesini halkından ve ailesinden saklamasıydı.

Babasını küçük yaştan beri gözünde büyütüp idolü haline getiren Björn, en büyük sırrını paylaşmayan Ragnar’a çok içerledi. Bu nedenle de onun İngiltere’ye yapacağı ikinci çıkartmaya değil kendi planı doğrultusunda güneye gideceğini babasına söyledi. Baba-oğulun arası, 4. sezonun ikinci yarısındaki bölümlerde asla eskisi gibi değildi.

Ragnar Helga Vikings

4-Kimseden destek bulamadı: Kendisine kayıtsız şartsız bağlı olan, hatta onu paylaşamadığı için Athelstan’ı bile katleden Floki ile oğlu Ivar dışında kimseden ilgi, sevgi ve destek görmeyen Ragnar, kralı olduğu halk tarafından bile hakir görüldü. Kuşatmaya katılacak gönüllü bulamayan, bu nedenle onlara elindeki değerli mücevherat ve eşyayı veren Ragnar, gönülsüz, paralı bir akıncı grubuyla yola çıkmak zorunda kaldı.

Ragnar’ın metaforik intihar sahnesinde tam kendini asmak üzereyken, ölümü sembolize eden kuzgunlar sayesinde ipin kopup yine hayatta kalması onun çektiği acıları çok iyi biçimde anlattı.

Vikings dizisi Ragnar, Lagertha, Bjorn

5-Lagertha da küskün: Ömrü boyunca Ragnar’ı seven, onun dışında kalbini kimseye açmayan Lagertha’nın eski eşiyle karşılaştığı sahne de önemli mesajlarla doluydu.

Beklenen buluşmada, Kattegat’tan ayrılıp Lagertha’nın yanına gelen Ragnar, onun değişen hayatına da tanıklık etti. Lagertha’ya kendisiyle İngiltere seferine gelmesi için teklifte bulunan Ragnar, olumlu yanıt alamadı. Lagertha’ya karşı çok hatalı olan Ragnar, ”Beni bütün hatalarım, bütün başarısızlıklarım için affet” dedi.

Bu sahnede onu öpen Lagertha’nın hala Ragnar’ı sevdiğini de anlamış olduk. Buna karşın Lagertha, ona bu seferinde eşlik edemeyeceğini de söyledi.

Lagertha Vikings

6-Ragnar’ın eşsiz planı: Sadece oğlu Ivar’ın kendisiyle İngiltere seferine gelmeyi kabul etmesi üzerine Ragnar, yanındakilerle beraber yelken açtı. Bu kez eski seferlerdeki gibi kalabalık bir ekip değil sadece kısıtlı sayıda viking vardı. Büyücülük ve kehanet yetenekleri olan Aslaug rüyasında gemilerin batacağını görmüştü. Onları uyardıysa da dinlemediler ve neticede bu kehaneti ne yazık ki gerçek oldu.

Adamlarının pek çoğu ölen Ragnar, kalanlara da güvenmediği için Ivar ile beraber onları öldürdü. Ondan sonra Ivar’a saraya gideceklerini, ancak kendisine ne yaparlarsa yapsınlar onun ses çıkarmayıp ”sakat ve aciz görünmesi” gerektiğini söyledi. Saraya vardıklarında teslim olan Ragnar, Aethelwulf tarafından çelik bir kafese konuldu.

Ivar Vikings

7-Ecbert-Ragnar yüzleşmesi: Kral Ecbert, yıllardır görmediği, hasım olmasına rağmen dost gibi de sevdiği Ragnar’ın kendini böyle aciz duruma düşürmesine üzüldü. Ecbert’in koloninin yok edilmesinden dolaylı olarak sorumlu olduğunu öğrenen Ragnar’ın bu sırada planı kafasında iyice netleşti.

İki dostun sohbetleri Athelstan üzerinde yoğunlaştı ve Ragnar onun Floki tarafından öldürüldüğünü itiraf etti. Bu sahnede Athelstan’ın oğlu Alfred ile de tanışan Ragnar, onu karşısında görünce çok duygulandı. Ragnar, ondan ayrılırken babasının hacını hediye etti.

Ragnar

8-İnanç, din, kader ve Ragnar: Athelstan’ın ”yeniden Hıristiyan olarak” öldüğünü Ecbert’e anlatan Ragnar, Athelstan’ın inancına sahip çıkmasına karşın artık kendisinin ne tanrılara, ne Tanrı’ya, ne de Valhalla’ya inanmadığını anlattı. ”Valhalla nasıl bir yer, insan hep mutlu olursa bu nasıl bir hayat?” diye soran Ragnar, bu sahnede semavi dinlerin cennet kavramına da gönderme yaparak sorguladı.

Aynı zamanda ölümden sonra hayata da inanmadığını açıklayan Ragnar Lothbrok, böylece ne başlarda olduğu gibi Pagan, ne de iddia edildiği gibi Hıristiyan değil, ”inançsız” olarak ölüme hazırlandığını da ilan etmiş oldu.

9-Beni Aella’ya ver: Ecbert’in onu öldürmeye niyetinin olmadığını iyice anlayan Ragnar, Ecbert’ten onu Kral Aella’ya vermesini istedi. Kral Ecbert, bunu istemese de Ragnar’ın ısrarı karşısında başka çıkar yol bulamadı. Ragnar, tek şart olarak ise oğlunun sağ salim Kattegat’a gönderilmesini istedi.

Ivar ile son konuşmasında ise ona, kardeşlerine ölümünden Kral Ecbert’in sorumlu olduğunu söylemesini tembihledi. Böylece Ragnar, ölümüyle bile eşsiz bir plan kurmuş oldu.

Ragnar Vikings

10-Ragnar ve Aslaug’un ortak çizilmiş kaderleri: Kattegat’ın yeniden kraliçesi olmak için orayı basan Lagertha, bu sırada kendisinden ”güvenli geçiş” isteyen Aslaug’u affetmediğini ise sırtından okla vurarak gösterdi.

Ragnar ise Kral Aella’nın topraklarına giderken gözleri görmeyen bir sürücü ile ilginç bir diyalog yaşadı. Bir anlamda Kahin Seer’ın yansıması olan bu sürücü ile konuşurken Ragnar, ”Bak sen ne kadar tersini söylesen de ben kendi kaderimi yine kendim çiziyorum. Kendi ölümümü de kendim hazırladım” diyerek dinlerdeki ”mutlak kader” kavramını bir kez daha eleştirdi. İnsanoğlunun kendi kaderinin kendi elinde olduğunu vurguladı. Kahin ise ona, ”Belki ben de bu kez yanıldım” cevabını verdi.

Vikings Aslaug Ragnar

Kral Aella’nın topraklarına ulaştığında nefretle karşılaşan Ragnar, kafesinde yakılma, alnına bıçakla derin yaralar açılması gibi işkencelere karşın onun istediği gibi tövbe etmedi ve af dilemedi. Sonunda Ragnar’ın sonu bir kuyunun dibinde yılanlar tarafından sokularak ölmek oldu.

Ölmeden önce ise Ragnar’ın hayatı ve bütün sevdikleri gözünün önünden film şeridi gibi geçti. Kattegat’ta Lagertha ve çocuklarıyla yaşadıkları, Rollo ile geçen güzel günleri, sonrasında Rollo’nun ihaneti, Aslaug ile karşılaşması, Athelstan ve Floki ile dostlukları ve Ivar’ı anımsayan Ragnar, son kez onlarla kafasının içinde vedalaştı.

Ragnar, uzun süre önce ortak kaderini ayırdığı eşi Aslaug ile aynı bölümde hayata veda etti.

Vikings Aslaug Ragnar Lagertha

-Bundan sonra ne olur?: Her ne kadar Ragnar sonrası Vikings seyircisinde bir kırılma olsa da tarihle paralel bir dizi yapma hedefiyle yola çıkan History Channel, tarihte olduğu gibi Ragnar’ın Britanya topraklarındaki ölümünü ekrana getirdi. Bundan sonraki bölümlerde Björn, Ivar, Lagertha gibi karakterler çevresinde gelişecek hikaye ile yürüyecek olan Vikings, onların intikam hikayelerine sahne olacak.

Elbette, Kattegat’ta değişen dengeler de dizinin en önemli konularından biri olacak. Aslaug’un oğulları, Lagertha ile hesaplaşma yoluna giderken, kral olmaya niyetli diğer vikingler de Kattegat’ta güç savaşına girişecek.

Yine İngiltere’de de ilerleyen bölümlerde Alfred’in tahta geçişini izleyeceğiz. Dizinin gelecek sezonunda kadroya katılacak olan Tudors dizisiyle tanıdığımız ünlü aktör Jonathan Rhys Meyers bu karakteri canlandıracak ve diziye taze kan olacak.

Vikings Ragnar Lothbrok

19 Yorumlar: "Vikings: Bu kalp seni unutur mu?"

 • comment-avatar
  Murat Türk 12 Mart 2017 (20:34)

  Ragnar neden ölmek istedi

  • comment-avatar
   sinekaf 23 Ocak 2018 (21:57)

   Planı başarıya ulaşamadı. Halkının ve ailesinin desteğini yitirdi. Elinde sadece yanında çıkartmaya gelen oğlunun desteği kaldı. Onu da feda etmemek için ölmeye karar verdi.

   • comment-avatar
    Aras Bayraktar 24 Temmuz 2018 (09:26)

    onunla alakası yok. 2. paris savasında yenilince 8 yıl uzaklastı ve tanrıyı dusunerek ölümünü bekledı ama olmadı ölmedı. ateist oldugu için kendı ölümünün kendı hazırladı cunku tanrıların onu öldürmeyecegını dusunuyordu. tanrı olmadıgı ıcın. ve bir plan kurdu , bu sebeple oglu ivarı aldı ölümüne sebep olanı vikinglere anlatsın ıntıkam alsınlar dıye . ıvar yerıne baska bırını alsaydı ragnar , bu sefer onu kımın öldürdüğünü söyleyemezdi halkına cunku yanındakını de sağlam oldgu ıcın, engellı olmadıgı ıcın öldüreceklerdı. ragnar ölümüyle yuceldi cunku ölümüyle hem kral elladan hem de dıger ıngıltere kralı ekbertten ıntıkam almıs oldu. kısacası halkının bu 2 krala ve onun topraklarına saldırmaya bır sebebı oldu. ragnar böylece zamanında ingiltereye koloni kurupta o koloniyi yok eden kral ekbertten , ölen halkının ıntıkamınıda almıs oldu. Ragnar Lordbrok , arkasında kalan vikinglerin önünü açtı 🙂 . ve kaderını kendı belırledıgı ıcın de ölümünü de kendı belırledı. öldüğü sahnede kahinle kounsmalarını dinle 🙂 ben yaptım dıyor. tanrılar kaderıme karısmadı , ben kaderımı kendım yazdım dıyor 🙂

 • comment-avatar
  Göktürk 2 Mayıs 2017 (00:47)

  Ragnar’ın ölmesinin nedeni, Halkın Paris yenilgisinden sonra Tanrıların artık yanında olmamasına inanmalarıydı ve dile getirmeleriydi. Ragnar arazi olup gelince en destek göremedi ve arkadaşın da yukarıda anlattığı dümeni kurdu. Kendini feda etti,toprak aldı,intikam aldı. Bu sezonun mottosu; “Kör ölür badem gözlü olur”

  • comment-avatar
   Aras Bayraktar 24 Temmuz 2018 (09:27)

   2. paris savasında yenilince 8 yıl uzaklastı ve tanrıyı dusunerek ölümünü bekledı ama olmadı ölmedı. ateist oldugu için kendı ölümünün kendı hazırladı cunku tanrıların onu öldürmeyecegını dusunuyordu. tanrı olmadıgı ıcın. ve bir plan kurdu , bu sebeple oglu ivarı aldı ölümüne sebep olanı vikinglere anlatsın ıntıkam alsınlar dıye . ıvar yerıne baska bırını alsaydı ragnar , bu sefer onu kımın öldürdüğünü söyleyemezdi halkına cunku yanındakını de sağlam oldgu ıcın, engellı olmadıgı ıcın öldüreceklerdı. ragnar ölümüyle yuceldi cunku ölümüyle hem kral elladan hem de dıger ıngıltere kralı ekbertten ıntıkam almıs oldu. kısacası halkının bu 2 krala ve onun topraklarına saldırmaya bır sebebı oldu. ragnar böylece zamanında ingiltereye koloni kurupta o koloniyi yok eden kral ekbertten , ölen halkının ıntıkamınıda almıs oldu. Ragnar Lordbrok , arkasında kalan vikinglerin önünü açtı . ve kaderını kendı belırledıgı ıcın de ölümünü de kendı belırledı. öldüğü sahnede kahinle kounsmalarını dinle ben yaptım dıyor. tanrılar kaderıme karısmadı , ben kaderımı kendım yazdım dıyor

 • comment-avatar
  ilyas 19 Mayıs 2017 (11:36)

  bence yukardaki son bolumde yazanlar gercekleşmez. ragnar hep sasırttı yıne sasırtacaktır. oldugu anı tam olarak gostermediler. ve kral ecbertın de orda olması kafamda soru işereti oluşturdu. ragnar diger sezon ilginc bi şekilde tekrar ortaya cıkacaktır diye duşunuyorum.ragnarsız dizi etsiz yemege benzer. 🙂

  • comment-avatar
   sinekaf 19 Ocak 2018 (14:08)

   Tarihteki olaylar bire bir yansıtılıyor dizide. Ragnar da o nedenle yok artık. Son bölümde hayata veda edeceğini tahmin ederdim şahsım adına ama öyle olmadı. (Editör)

  • comment-avatar
   sinekaf 23 Ocak 2018 (21:58)

   Ortaya çıkmayacak…

 • comment-avatar
  Bir dost 18 Ocak 2018 (02:10)

  Anasını satayım benim bırakasım geldi vikingsi

 • comment-avatar
  Hasan baral 19 Ocak 2018 (00:24)

  Aynen kanka kaçıncı bolumdesin?

 • comment-avatar
  kdr 23 Ocak 2018 (15:45)

  bence ilerki sezonda ragner geri gelecektir.
  ölümü planlamasının sebebi halkı onunla kuzeye savaşa gitmemesiydi.
  kendi ölümünü her iki krala yükleerek her ikisine karşı savaş açmış oldu.
  önceden sık sık japon kız ile çiflik evine gidip yılanlar ile oynuyordu. yılanları ağzından alma gibi değişik şeyler yapıyordu 🙂
  bu sayede yılan sokmalarına karşı bir nevi bağışıklık kazanmış olabilir diye düşünüyorum.
  çünkü çok uzun süre ortada yoktu. kendi ölümü için ortaya çıkmış olamaz..
  bence geri gelecektir..

 • comment-avatar
  Mr Robot 22 Şubat 2018 (12:25)

  Çinli karı ona verdiği kafa hapı gibi bir ilaç veriyordur. Bence yılan sokmalarina karşı bir panzehir gibi bişey o bölümlerde yilanla uğraşırken niye ölümü yilanlarla oldu ki berki ilerleyen zamanlarda ortaya çıkacağına inaniyorum. Ragnarin oğlu ivar diziyi tamamlıyor karakter farklı olsada ragnardan daha akıllı savaş taktikleri mevcut. Ivar sayesinde büyük topraklara tekrardan sahip olucak zaten mısırı alırsa ticaret ve büyük bir toprak ve madeni bir zenginlige yükselecek.

 • comment-avatar
  Nameless 11 Eylül 2018 (08:46)

  Delirmeyin, adam gitti, kanal D’de aşkı memnu izlemiyorsunuz, history channel yapımı bir dizi bu.

 • comment-avatar
  Hahu 6 Mayıs 2019 (19:40)

  Yılanlarla alakalı çok gzel bir bağlantıyı 6. Sezonun 1. Bölümünde ara ara anlatıcaklar 2. Bölümünde ragnarı görüceğimizden eninim bekleyin…

 • comment-avatar
  ss 27 Mayıs 2019 (21:02)

  lagertha ragnari neden birakti ?

 • comment-avatar
  nuri 12 Nisan 2020 (02:13)

  Ragnar öldükten sonra izlemedim dizi benim için bitmiştir.

 • comment-avatar
  Lagertha Lothbrok 18 Mayıs 2020 (01:34)

  Ragner öldü arkadaşlar . Ve ben gerisini izleyemedim .O olmadan izlemezdim. Muhteşem bir kişilik lider zekaymıs Ragner Lothbrok . Etkisinden kurtulamiyorum Harika bi dizi cekmişler . Adama hayran olmamak elde değil

  • comment-avatar
   sinekaf 18 Mayıs 2020 (19:32)

   Evet. Zaten tarihten birebir alındığı için başka bir türlü olamazdı.

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.