Game of Thrones’un Yeni Sezon Sürprizleri

Reyting rekorları kıran ve geçtiğimiz günlerde 12 dalda Emmy ödülünü evine götüren Game of Thrones dizisi ekibi, 6. sezona Belfast’taki çekimlerle son sürat hazırlanıyor. Birkaç sezondur diziden uzak kalan bazı karakterler izleyiciyle hasret gidermeye hazırlanırken, bazı yeni oyuncular da kadroya eklendi. Her ne kadar Kit Harington sette fotoğraflansa da 5. sezon sonunda bıçaklanan Jon Snow’un kaderi ise hala sadece senaristler ve set ekibi tarafından biliniyor.

Game of Thrones cephesinden her gün bir başka haber gelirken, Belfast’taki setin çevresi yeni sezona ilişkin haber vermeye çalışan gazetecilerle çevrili. Setten son olarak Jon Snow’un çekimlerde yer aldığına ilişkin bir kare Daily Mail tarafından servis edilirken, fısıltı gazetesinin haberleri de iyice arttı. Peki Game of Thrones’un yeni sezon sürprizleri hangi karakterler olacak?

-Hodor: Aktör Kristian Nairn tarafından canlandırılan ve Stark ailesinin zihinsel engelli çalışanı Hodor, dizinin 1, 2, 3 ve 4. sezonlarında yer aldı. Asıl ismi Walder olan ve ailenin dadısının torunu olduğu bilinen Hodor, sadece ‘’Hodor’’ diyebildiği için dizide de öyle anılıyor. Starkların ortanca oğlu Bran’in, Jaime Lannister tarafından kuleden atılarak felç kalmasının ardından onu sırtında taşımaya başlayan Hodor, Theon Greyjoy’un adamlarıyla beraber Winterfell’i zaptetmesinin ardından da Bran, Rickon ve Osha ile oradan kaçtı. Yanlarında Summer ve Shaggydog adlı kurtlarla birlikte bol maceralı bir yolculuğa çıkan Hodor, Bran’in ‘’Warg-Hayvanlara zihin gücüyle hükmetme’’ özelliklerini keşfetmesinden sonra ilginç bir deneyim yaşadı. Hayvanların yanı sıra, Bran Stark’ın Hodor’u da zihin gücüyle kontrol edebildiği ortaya çıkınca emektar seyis, aynı zamanda çocuğun sağ kolu haline geldi. Gruba sonradan katılan Jojen’in ölümünü takiben Üç Gözlü Kuzgun’un karşısına çıkan Hodor ve Bran, 6. sezonda geri dönmeye hazırlanıyor.

-Bran Stark: Dizinin 5. sezonunda yer almayan yürüme engelli Bran (Isaac Hempstead Wright), Hodor’un sırtında yaptığı yolculuğu ağabeyi Jon Snow’un komutanı olduğu Kara Kale’de sonlandırmayı düşünüyordu. Jon’un kötü kaderinden habersiz olan Bran, rüyalarına giren Üç Gözlü Kuzgun’u Jojen Reed sayesinde buldu. Aslında yaşlı bir müneccim olan ve zaman zaman kuşa dönüşen Üç Gözlü Kuzgun’dan, ‘’Sen yürüyemeyeceksin. Ama uçacaksın’’ kehanetini duyan Bran Stark, yeni sezonda nasıl uçabileceğini izleyiciye gösterecek. Bran Stark’ın ‘’Warg’’ yeteneği sayesinde Daanerys Targaryen’e ait üç ejderha Drogon, Rhaegal ve Viserion’u uçurabileceği iddiaları da kuvvetle dile getiriliyor.  Çocuk olarak bıraktığımız Bran Stark’ın aradan 1 sezon geçtiği için artık ergenlik çağında bir delikanlı olduğunu da ekleyelim.

-Osha: Robb Stark tarafından bulunarak Winterfell’e getirilen Osha da 5. sezonda yoktu. Duvar’ın (The Wall) kuzeyinde yaşayan ve ‘’Yabani-Wildling’’ olarak adlandırılan Özgür Halk’tan (Free Folk) olan Osha’yı dizide Natalia Tena canlandırıyor. Theon’un Winterfell’i zaptetmesinin ardından onu bir gece baştan çıkararak kandıran, sonrasında çocuklar ve Hodor ile malikaneden kaçan Osha, Bran’in Üç Gözlü Kuzgun’a gitmeye karar vermesinin ardından ailenin en küçük oğlu Rickon ve kurdu Shaggydog ile gruptan ayrıldı. Ak Yürüyenler (White Walkers) ile karşılaşmak istemedikleri için ailenin yakın dostu olan Greatjon Umber’ın evine doğru yolculuğa çıkan Osha da 6. sezonda Game of Thrones ailesine geri dönüyor.

-Rickon Stark: Eddard-Catelyn Stark çiftinin üçüncü oğulları ve ailenin en küçüğü olan Rickon, yaşına rağmen çok cesaretli bir Stark ferdi. Art Parkinson tarafından canlandırılan Rickon da kendisine yolculukta eşlik eden Osha ile beraber diziye geri dönecek. Kitapta bahsedildiği üzere neredeyse tüm Westeros onun öldüğüne inansa da, Wyman Manderly ve Robett Glover Kışyarı’ndaki yağmadan sağ kurtulmayı başaran Wex Pyke adındaki dilsiz bir çocuktan (yazıyla anlaşarak) gerçeği öğrenerek Rickon’u bulacak. Nerede olduğu sorusu üzerine Wex, onlara Rickon ve Osha’yı Skagos’a kadar takip ettiğini aktaracak ve Davos Seaworth, ikiliyi yanlarındaki kurtla beraber getirmesi için Wex ile anlaşma yapacak. Dilsiz çocuk da üçlüyü getirerek Seaworth’e teslim edecek.

-Üç Gözlü Kuzgun: Bran’e yaptığı ‘’Yürüyemeyeceksin ama uçacaksın’’ kehaneti ile misyonu bitmeyen Üç Gözlü Kuzgun, 6. sezonda da aramızda olacak. Dizide Üç Gözlü Kuzgun’u efsane aktör Max von Sydow’un canlandıracak olması da Game of Thrones hayranlarını heyecanlandıran haberlerden.

-Jon Snow: Neredeyse bütün Night’s Watch tarafından bıçaklandıktan sonra kendi kanının ortasında karların içinde yatarken bıraktığımız Jon Snow’un 6. sezonda yer alıp almayacağı hala kocaman bir soru işareti. Her ne kadar Belfast’taki dizi setindeki çekimlerde görülse de bir söylentiye göre Jon Snow, öldüğü sahnenin devamı ve cenazesi için çekimlerde yer aldı. Buna karşın bugünden yarına ne olacağı kestirilemeyen ve sadece senaristlerin gerçeği bildiği Game of Thrones dizisinin hayranları, Kit Harington tarafından canlandırılan karakterin diziye dahil olması umudunu halen taşıyor. Bir başka iddiaya göre ise Jon Snow’un annesi Lyanna Stark (Ned Stark’ın ölmüş kızkardeşi), babası ise Rhaegar Targaryen. Rhaegar’ın o sırada Robert Baratheon’un nişanlısı olan Lyanna’yı kaçırmasının ardından genç kadının hamile kaldığı, Jon’u doğurduğu, gayrımeşru bebeğin ise Ned Stark tarafından sahiplenilerek Winterfell’e getirildiği, aslında Targaryen olduğu için de Ned’in ona Stark adını vermediği savunuluyor.

-Jon Snow’un anne ve babası: Çok yakın kaynaklardan alınan habere göre Jon Snow’a ‘’Anneni sana anlatacağım’’ sözünü veren, ancak King’s Landing’de başı vurulduğu için bu sözünü tutamayan Ned’in gözünden flashback yapılarak talihsiz Jon Snow’un ebeveynlerinin öyküsü anlatılacak. İddialar doğruysa böylece bu kişilerin Rhaegar ve Lyanna olup olmadıkları da ortaya çıkmış olacak. Dizi hayranlarının merakla beklediği flashback sahnelerin hangi bölümlerde yayınlanacağı henüz netlik kazanmadı.

-Ned Stark: Game of Thrones seyircisi, yeni sezonda ünlü aktör Sean Bean ile hasret gidermeye hazırlanıyor. Jon Snow’un anne ve babasının kim olduğunun işleneceği sahnelerde Ned Stark da yer alacak. Böylece 1. sezonda başı vurularak diziden ayrılan usta oyuncu Sean Bean de 6. sezonda kısa süreliğine de olsa diziye dönmüş olacak.

-Lady Stoneheart: George R.R. Martin’in kitabında Catelyn Stark’ın öldükten sonra dönüştüğü Lady Stoneheart, bir hortlak değil kanlı canlı karakter. Diziye fantastik öğeleri fazla katmamak için geçen sezonlarda yer verilmeyen Lady Stoneheart konusunda senaristler kesin kararını verdi ve bu ilginç karakter de dizi kadrosuna katıldı. Kızları, eşi ve oğullarının intikamı peşinde koşan karakter konusundaki üzücü haber ise onu Catelyn Stark rolünde seyirciyle buluşan ünlü aktris Michelle Fairley’nin canlandırmayacak olması. Müzikal projesi için Broadway’de bulunan Fairley yerine bir başka aktris, Lady Stoneheart rolünde kamera karşısına geçecek.

-Walder Frey: Kara haber tez duyulur, kötülerin kötüsü Walder Frey geri dönüyor. 3. sezonda kurduğu tuzakla televizyon tarihinin en şok edici sahnesine imza atan Walder Frey, Stark ailesinin veliahtı Robb Stark, hamile eşi Talisa, anne Catelyn Stark ve Stark ailesine yakın tüm adamları Roose Bolton ile birlikte öldürmüştü. ‘’Red Wedding-Kızıl Düğün’’ olarak anılan sahnede kızıyla evlenmediği için Robb Stark’tan intikam alan ve bu uğurda Lannisterlarla işbirliği yapan Frey, 6. sezonda yeniden aramızda olacak.

-Euron Greyjoy: Her ne kadar işkencecisi Ramsay Bolton’dan kaçmak için Sansa Stark ile Winterfell surlarından atlayan Theon Greyjoy’un akıbetini bilmiyorsak da amcası Euron’un sağ salim 6. sezonda yer alacağını biliyoruz. Danimarkalı aktör Pilou Asbæk tarafından canlandırılacak olan Euron, yeni sezonda diziye katılıyor.

-Dickon Tarly: Bilge, tombul ve içine kapanık Samwell Tarly, Jon Snow’un infazı öncesinde sevgilisi Gilly ve oğlu Sam ile Kara Kale’den ayrılarak şimdilik canını kurtarmış görünüyor. Samwell’in mensup olduğu varlıklı Tarly ailesinden yeni bir fert de yeni sezonda dizide yer alacak. Yakışıklı aktör Freddie Stroma tarafından canlandırılacak olan Dickon, diziye renk katacak.

Yorum Yapılmamış: "Game of Thrones'un Yeni Sezon Sürprizleri"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.