2015 yılının gişe rekortmeni 10 film

Geride bıraktığımız 2015 yılının gişe rekortmeni filmler belli oldu. Yılın rekortmeni ”Jurassic World” adlı yapım olurken, film dünya çapında 652 milyon 270 bin 625 doları sadece ABD’de olmak üzere 1 milyar 668 milyon 984 bin 926 dolar gişe hasılatı elde etti.

Gösterime 16 Aralık’ta giren ”Star Wars 7: Güç Uyanıyor- Star Wars 7- Force Awakens” filmi ise sadece 2 hafta içerisinde dünya çapında 1 milyar 293 milyon 134 bin 583 dolar gişe hasılatının sahibi olarak listenin dördüncü sırasında yer buldu.

Listenin tamamı bilim-kurgu, aksiyon ve animasyon yapımlarından oluşurken, komedi ve dram türündeki filmlerin yer bulamadığı gözlendi. İşte, 2015 yılının en çok izlenen filmleri:

1- Jurassic World (Universal): Tarih öncesi dostlarımızı günümüze taşıyan film, 22 yıl aradan sonra geri döndü ve dünya çapında 1 milyar 668 milyon 984 bin 926 dolar gişe hasılatı elde etti. Sadece açılış gişesi bile 208 milyon 800 bin dolar olan film, 2 milyar 186 milyon 772 bin dolar gişeli ‘’Titanic’’ ve 2 milyar 787 milyon 965 bin dolar gişe hasılatı elde eden ‘’Avatar’’ filmlerinin ardından tüm zamanların en yüksek gişeli üçüncü filmi unvanını taşıyor.

Kosta Rika yakınlarındaki Pasifik kıyılarında kurulu olan Isla Nublar adasının 22 yıl aradan sonra yeniden kabusun merkezi haline gelmesini işleyen filmin konusu şöyle:

John Hammond’ın tasarladığı sıradışı park projesi, yıllar sonra hayata geçirilir ve böylece dinozor temalı, tam teşekküllü bir park ortaya çıkar. Ne var ki Jurassic World adındaki bu parkın sahibi Simon Masrani ve yardımcıları için, yıllar içerisinde azalan ziyaretçi sayısı çok büyük bir soruna dönüşür. Bu nedenle ziyaretçilerin ilgisini artırmak amacıyla riskli bir planı uygulamaya koyarlar. Simon Masrani’nin sahibi olduğu şirket, parktaki dinozorların genlerinden yeni bir dinozor türü yaratmaya karar verir. Ancak bu plan, ada sakinlerinin hayatını tehlikeye atacak ciddi bir tehditle sonuçlanır.

Film, Türkiye’de 601 bin 878 izleyiciyi sinema salonuna çekti.

 

 

2-Hızlı ve Öfkeli 7/Furious 7 : Korkunç bir otomobil kazasında hayatını kaybeden Paul Walker’ın son filmi olan Hızlı ve Öfkeli 7, orijinal isminden bu elim olaydan dolayı ‘’Fast-Hızlı’’ kelimesini çıkardı. 14 yıldan beri her filmiyle gişe rekoru kıran yapım, 2015 yılında gösterime giren serinin son halkasıyla da dünya çapında 1 milyar 515 milyon 47 bin 671 dolar gişe yaptı. Böylece tüm zamanların en yüksek gişe yapan 5. filmi olan Furious 7, Türkiye’de de 2 milyon 960 bin 987 izleyiciyle yılın en çok seyredilen üçüncü filmi, ayrıca en yüksek gişe yapan yabancı yapımı unvanını elde etti.

 

 

3- Yenilmezler: Ultron Çağı/Avengers: Age of Ultron: Yenilmezler’in son macerası, Disney/Marvel ortaklığının altın ürünü oldu. Mayıs ayında gösterime giren film, dünya çapında 1 milyar 405 milyon 35 bin 767 dolar gişe hasılatı elde etti. Film, böylece tüm zamanların en çok izlenen 10 filmi arasında 6. sırada bulunuyor.

Thor, Demir Adam, Kaptan Amerika ve Hulk’ın yanı sıra Hawkeye, Nick Fury ve Kara Dul’un da yer aldığı ekibin bol aksiyonlu macerasında olaylar şöyle gelişiyor:

Demir Adam, barışın sağlanması için bekletilen bir sistemi yeniden başlatmak ister. Fakat işler hiç de umduğu gibi gitmez. Bunun üzerine Thor, Kaptan Amerika, Hulk, Nick Fury, Kara Dul ve Hawkeye yeniden bir araya gelir. Ultron adıyla bilinen James Spader ise bütün acımasızlığıyla ilerlemekte ve insanoğlunun soyunu tüketmek için korkunç planlar peşindedir. Yenilmezler bir araya gelip savaş başladığında, yeni gizemli karakterler ve gizli ittifaklarla gerilimin dozu iyice artar.

Yönetmenliğini Joss Whedon’un üstlendiği filmde, Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Jeremy Renner, Scarlett Johansson ve Samuel L. Jackson kamera karşısına geçti. Film, Türkiye’de de 1 milyon 284 bin 365 izleyici ile yılın en çok izlenen 9. filmi oldu.

 

 

4- Yıldız Savaşları : Güç Uyanıyor/Star Wars : Force Awakens: Tüm zamanların en yüksek açılış rekoruna sahip olan film, neredeyse 2 haftada yılın en çok izlenen filmi olup kırılması güç bir rekorun sahibi oluyordu.  ”Yıldız Savaşları- Güç Uyanıyor”, tüm dünyada 1 milyar 293 milyon 134 bin 583 dolar gişe hasılatının sahibi oldu. 

”Tüm zamanların en çok izlenen filmi” unvanını ”Avatar” adlı yapımdan alabileceğinden de söz edilen filmde bu seriye yeni katılan Rey ve Finn karakterlerinin çevresinde şekillenen, Karanlık Taraf olan İlk Düzen’den (First Order) kaçarak hayatta kalma ve droid BB-8’e verilen gizli görevi yerine getirme öyküsü, Güç’ün yeni sahibine seslenmesiyle de farklı bir boyut kazanıyor. 

Baş karakter rollerinde oyuncular Daisy Ridley ve John Boyega’nın yer aldığı filmde serinin fenomen karakterleri de geri dönüyor. Kadrosunda Ridley ve Boyega’nın yanı sıra ayrıca Oscar Isaac, Lupita Nyong’o, Gwendoline Christie, Adam Driver’ın da yer aldığı filmin orijinal kadrosunda bulunan Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Peter Mayhew de geri dönüyor. J.J. Abrams’ın yönettiği filmin senaryosu ise Lawrence Kasdan & J.J. Abrams ve Michael Arndt’ın imzasını taşıyor.

 

 

5- Minyonlar/Minions : Sevimli mi sevimli dostlarımız, tüm dünyada gişe rekorlarını altüst etti. Shrek 3 filminden sonra tüm zamanların en iyi ikinci açılışını yapan film unvanını taşıyan ‘’Minyonlar’’, tüm dünyada toplamda 1 milyar 157 milyon 275 bin dolar gişe hasılatının sahibi oldu. Tüm zamanların en yüksek gişeli filmleri arasında 11. sırada bulunan film, Türkiye’de de 964 bin 454 izleyici ile yılın en çok izlenen 12. filmi oldu.

”Minyonlar”, ayrıca ”Frozen” adlı yapımdan sonra tüm dünyanın en çok izlenen ikinci animasyon filmi unvanını da taşıyor.

 

6- Ters Yüz/Inside Out: Listenin altıncı sırasında bir başka animasyon film yer alıyor: Ters Yüz… Tüm dünyada toplamda 856 milyon 130 bin 132 dolar gişe hasılatı elde eden yapım, babasının San Francisco’da işe başlamasıyla tüm hayatı değişen Küçük Riley’nin içindeki Neşe (Amy Poehler/Aysun Topar), Korku (Bill Hader/Murat Şen), Öfke (Lewis Black/Ercan Demirel), Nefret (Mindy Kaling/Suzan Acun) ve Üzüntü (Phyllis Smith/Gupse Özay) duygularını dile getirmesiyle ortaya eğlenceli bir kaosun çıkmasını konu alıyor. 

Orijinal fikri ve yönetmenliği Pete Docter’a ait olan eğlenceli animasyonun senaristi Michael Arndt. Disney ve Pixar’ın ortak yapımı filmin Türkçe dublajında Riley’yi Mısra Balkan seslendiriyor.

 

7- Spectre: Sean Connery ile birlikte gelmiş geçmiş en iyi 007 James Bond olarak kabul edilen Daniel Craig’in bu rolü beyazperdede son kez canlandırdığı film, dünya çapında 850 milyon 824 bin 955 kişi tarafından izlendi. Fransız oyuncu Léa Seydoux ‘un (Madeleine Swann) rolünde izleyici karşısına çıktığı filmde,  Sherlock serisinin meşhur kötü adamı Moriarty’yi canlandıran Andrew Scott da yer alıyor. Filmin diğer oyuncuları Dave Bautista, Monica Bellucci, Christoph Waltz, Ralph Fiennes, Naomie Harris, Ben Whishaw ve Rory Kinnear. Yönetmenliğini Sam Mendes’in üstlendiği film, eleştirmenlerden ve serinin fanatiklerinden son Bond filmlerine göre kötü not alsa da gişede başarı elde etti.

”Spectre”, geçmişten gelen şifreli bir mesajın James Bond’u Mexico City’ye sürüklemesini, daha sonra ”Spectre” adı verilen gizli bir örgütün varlığını ortaya çıkarmasını ve en büyük düşmanıyla beklemediği bir şekilde yeniden burun buruna gelmesini konu alıyor.

 

 

8- Görevimiz Tehlike 5/Mission Impossible: Rogue Nation: Eleştirmenlerin sınıfta bıraktığı, ancak gişede para getiren bir başka yapım da 53 yaşındaki Tom Cruise’un bir kez daha kamera karşısına geçtiği yeni ”Görevimiz Tehlike” filmi oldu. Film, dünya çapında 682 milyon 330 bin 139 dolar gişe yaptı.

Tom Cruise’un Ethan Hunt karakterine geri dönerek kösele ayakkabıyla helikopter kovalama, prangayla amuda kalkma, kelepçeyle yumruk atma, kelepçe ve prangayla yakın dövüş teknikleri gibi numaralar sergilediği film, tam anlamıyla bir ”ajanlık parodisi” niteliğini taşıyor. Diğer rollerde Rebecca Ferguson, Alec Baldwin, Simon Pegg, Ving Rhames,Paula Patton ve Jeremy Renner’ın kamera karşısına geçtiği filmin yönetmen koltuğunda ise Christopher McQuarrie oturuyor.

Film, Ethan Hunt ve ekibinin bağlı olarak çalıştığı gizli istihbarat teşkilatları IMF’i ortadan kaldırmayı hedefleyen uluslararası bir dolandırıcılık örgütü olan Sendika’ya karşı mücadele vermesini işliyor.

9- Açlık Oyunları: Alaycı Kuş-Bölüm 2/Hunger Games: Mockingjay-Part 2: Jennifer Lawrence’ın Katniss Everdeen rolünde artık ikonlaştığı film, tüm dünyada 620 milyon 747 bin 959 gişe hasılatı elde etti.

Serinin dördüncü filminde yönetmen koltuğunda Francis Lawrence oturuyor. Jennifer Lawrence’ın yanı sıra, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Woody Harrelson, Elizabeth Banks, Jeffrey Wright, Willow Shields, Sam Claflin, Jena Malone, Stanley Tucci, Donald Sutherland, Julianne Moore, Mahershala Ali, Natalie Dormer, Wes Chatham, Elden Henson ve Evan Ross rol alıyor. Filmin bir başka özelliği ise geçen yıl aramızdan ayrılan Oscarlı aktör Philip Seymour Hoffman’ın da bazı sahnelerinde yer alması… Filmde olaylar şöyle gelişiyor:

Katniss Everdeen, Panem halkıyla tam donanımlı hazırlandıkları savaş içerisindeyken Başkan Snow ile karşı karşıya gelir. Panem halkının özgürlük mücadelesini kazanmasına yardımcı olmak için Katniss’ın yakın arkadaşları Gale, Finnick, Peeta ve bir grup hayatlarını tehlikeye atarak 13. Bölge’den ayrılırlar. Atıldıkları bu tehlikeli görevin amacı Başkan Snow’a suikast düzenlemektir.

Başkan Snow’un aklındaki tek şey Katniss’i yok etmekten başka bir şey değildir. Düşmanlar, tehlikeli tuzaklar ve hayatındaki tercihler, bu mücadelede hiçbir zaman olmadığı kadar zorlu olacaktır. Bu zamana kadar hayatta kalma savaşı veren Katniss, artık geleceğe yön verebileceğini fark eder.

 

 

10- Marslı/Martian: Sinema eleştirmenlerinden olumlu not alan ”Marslı” filmi, 595 milyon 630 bin 402 dolarlık gişe hasılatıyla listenin onuncu sırasında. Mars gezegenine astronotların gönderildiği bir görevde, Mark Watney isimli astronotun şiddetli bir fırtına sonrası öldüğü sanılarak ekibi tarafından terk edilmesini ve  orada yalnız kalan Watney’nin geri dönmek için verdiği mücadeleyi konu alan filmin başrolünde Matt Damon var.

Geçtiğimiz yılın en sevilen bilim kurgu kitaplarından biri olan, Andy Weir’ın kaleme aldığı ”The Martian”dan beyazperdeye uyarlanan filmde Damon’ın rol arkadaşları Sean Bean, Kate Mara, Jessica Chastain, Jeff Daniels ve Michael Pena. Filmin yönetmeni Ridley Scott.

Yorum Yapılmamış: "2015 yılının gişe rekortmeni 10 film"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.