80’leri anlatan 10 günümüz dizisi

Burcu B. Bilgin

Cep telefonlarının, internetin, sosyal medyanın olmadığı, hayatın her alanının insan ilişkileri üzerine kurulduğu, rengarenk modası ve klasikleşmiş şarkılarıyla, filmleriyle 80’ler, büyük özlem uyandırıyor.

O yıllar, moda dünyasına, sinemaya ve ekrana ilham kaynağı olurken, 80’leri anlatan diziler de giderek çoğalıyor. Günümüzde çekilen ve 80’li yılları konu eden 10 diziyi sizler için seçtim.

1- Stranger Things: Bu dizi ekrana gelir gelmez bir anda 80’ler salgınını ateşledi. Bir anda herkes o yılların şarkılarından söz etmeye, skinny kotları bir yana bırakıp eski bol kotlarını sweatshirtlerle giymeye, o dönemin şarkılarını yeniden dinlemeye ve fimlerini, dizilerini seyretmeye başladı.

Stranger Things

“Modası geçmiş” denileni bir anda son moda yapan Stranger Things, Duffer kardeşlerin imzasını taşıyor. Netflix’ten 3. sezon onayı alan dizi, 80’li yıllarda Hawkins isimli tuhaf bir kasabada Will Byers adlı 12 yaşındaki çocuğun gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasının ardından meydana gelen olayları anlatıyor.

Stranger Things

ET, Alien, Ghostbusters, Elm Sokağı’nda Kabus, Gremlins, Hayalet Avcıları, It gibi filmlere göndermeler yapan dizide, şimdiye kadar Queen, Bon Jovi, Duran Duran, Metallica, Scorpions, Mötley Crüe gibi dönemin ünlü topluluklarının şarkılarına da yer verildi.

Stranger Things tişörtleri, montları, sweatshirtleri, pantolonları ise ST hayranları tarafından kapışılıyor. Dizinin 3. sezonu, Temmuz 2019’da ekrana gelecek.

Stranger Things

2-Dark: İlk başladığında Stranger Things’in Almanlar tarafından çekilmiş bir benzeri zannedilen Dark, kısa sürede başarılı kurgusu ve konusuyla farkını gösterdi.

Üç farklı kuşağın başından geçenleri işleyen bilim kurgu dizisi, 1953, 1986 ve 2019 yıllarında geçiyor. Hikayenin 80’leri anlatan bölümleri ise hikayenin asıl önemli kısmını oluşturuyor.

Walkmanler, bol kot pantolonlar, dönemin müzikleriyle renklenen Dark’ın 2. sezonunun bu yılın ortalarında ekrana gelmesi bekleniyor.

Dark

3-Pose: Seyredenleri hiç bilmedikleri rengarenk bir dünyaya taşıyan Pose, 1987-88 yılları arasında bir grup LGBTQ üyesinin yaşadıklarını ekrana getiriyor.

Travesti, transseksüel ve eşcinsel bireyler, ”hane” denilen konutlarda toplanarak birbirlerine destek veriyor, komün hayatı yaşıyor. Bu haneler, içlerinden biri tarafından oluşturuluyor ve evde oturanlar ona” anne” diyor.

Dizinin en eğlenceli kısmını ise bir defile ve şov havasında geçen ”balo salonu” etkinlikleri oluşturuyor. Bu balolarda her daldaki kupalar için kıran kırana mücadele ediliyor.

Pose

Renkli olduğu kadar trajedilerle dolu bu dünyayı izlerken o dönem ”çağın vebası” denilen AIDS yüzünden yaşananlara, cinsel yönelimini saklayan evli erkeklere, eşcinsel olduğu için 16 yaşında evinden atılan gençlere, buna rağmen her anında umudun olduğu bir dünyaya tanıklık ediyoruz.

Müziklerden kıyafetlere 80’lere bu kez farklı bir pencereden bakma olanağı sağlayan dizi, 2. sezon onayını aldı.

Pose

4-American Crime Story: Ekranın çok konuşulan projelerine imza atan Ryan Murphy’nin en popüler serisi olan American Crime Story, ilk sezonunda 90’larda geçen OJ Simpson davasını konu almıştı. Dizi, 2. sezonda ise kamerasını 80 ve 90’lara çevirdi.

Dizi, moda devi Gianni Versace’nin 1997’de evinin önünde kendisine hayran bir sosyopat olan Andrew Cunanan tarafından öldürülüşünün öncesinde yaşananları her detayıyla işliyor. Hem Cunanan, hem de Versace’nin çocukluğundan itibaren hayatlarından kesitleri gösterirken, 80’li yıllarda geçen bölümler dizide ağırlık taşıyor.

American Crime Story’nin 3. sezonu ise 2005’te yaşanan Katrina Fırtınası’nı konu alacak.

American Crime Story Versace

5-This is Us: İki kuşağın hayatını konu alan duygusal aile dizisi This is Us’ın bir kısmı günümüzde, bir kısmı ise 80 ve 90’larda geçiyor.

İzleyiciye ekran karşısında bolca gözyaşı döktüren, bir o kadar da mutlu eden Pearson ailesi, o yıllara özlemi artırıyor, aile olmanın, dostluğun, bir sofra etrafında kenetlenmenin anlamını nostalji sosuyla önümüze getiriyor.

Bol ödüllü dizinin şu anda 3. sezonu izleyiciyle birlikteliğini sürdürüyor.

This is Us

6-Black Mirror: Farklı zaman ve mekanlarda teknolojinin insan hayatına olumsuz etkilerini işleyen Black Mirror, 2 bölümünde 80’leri anlattı ve en çok da onlar konuşuldu.

İki dalda Emmy kazanan ”San Junipero”, izleyiciyi Black Mirror’ın diğer bölümlerinin aksine bu kez distopik değil nostaljik bir dünyaya davet ediyor.

Konusu 80’lerde geçen bölümde saçlar, makyajlar, kıyafetler, diskolar, tarzlarla tam bir nostalji fırtınası eserken, Belinda Carlisle’ın 80’ler klasiği olan parçası Heaven is a Place on Earth de yeniden hatırlandı.

Black Mirror

Geçtiğimiz aylarda ekrana gelen interaktif Black Mirror filmi Bandersnatch ise 1980’lerde Stefan adlı bir oyun geliştiricisinin üzerine kurulu.

Film, yazarının “delirdikten sonra karısını öldürdüğü” bir romanı oyuna çevirme görevini üstlenen Stefan’ın hikayesini anlatıyor. Stefan’ın Frankie Goes to Hollywood’un Relax şarkısı eşliğinde yataktan fırlamasıyla başlayan öyküyü seyirci farklı yönlere sürükleme şansını elde ediyor ve bir anlamda kendi hikayesini kendi yazıyor.

7-Glow: 1980’li yıllarda Los Angeles’ta bir grup uyumsuz kadının kendilerinin ”Güreşin Özel Kadınları” ismiyle baştan yaratmasını işleyen bu dizi de o seneleri evimize taşıyor.

80’lere farklı bir pencereden bakmamızı sağlayan Glow, yükselmek için çabalayan işsiz aktris Ruth Wilder’ın hayatı eşliğinde 14 kadının öyküsünü anlatıyor.

Dizinin 3. sezonu, 2019 ortalarında ekrana gelecek.

Glow

8-Fargo: Dizinin bol ödüllü 2. sezonu ekranlarda kelimenin tam anlamıyla 80’ler rüzgarı estirdi.

80’lerin başlarında, bir kadının liderliğinde yükselen suç imparatorluğunu ve bu örgüte yanlışlıkla bulaşan bir çiftin hikayesini konu alan dizi, 80, 90 ve 2000’lerde geçen konusuyla herkesi kendine hayran bıraktı.

Fargo

9-The Americans: Son dönemin yükselen dizilerinden olan The Americans ise 1980’lerde ”Soğuk Savaş” döneminde bir ailenin yaşadıklarını işliyor.

Amerikalı sıradan bir aile gibi görünerek casusluk yapan iki KGB ajanı Elizabeth ve Philip Jennings’in yaşadıklarını konu alan dizi, 80’leri bu kez ABD ve Rusya üzerinden politik bir bakışla ekrana getiriyor.

The Americans

10-Derry Girls: 1980’lerin sonu, 90’ların başlarında İrlanda’da yaşayan haylaz 5 liselinin hikayesini konu alan Derry Girls kısa sürede fenomen oldu.

Küçük bir kasabada dini bir okulda okuyan, tek eğlenceleri ortalığı karıştırmak ve müzik dinlemek olan 4 kız ve 1 erkekten oluşan çete, Netflix’in favorileri arasında.

Dizi, her bölümünde Like a Prayer, Holiday (Madonna), Ice Ice Baby (Vanilla Ice), Dream (The Cranberries), Let’s Talk About (Salt’n Pepa), Girls and Boys (Blur), All That She Wants (Ace of Base), I Can’t Dance (Genesis) gibi 80 ve 90’lara ait hit şarkılara yer veriyor.

Derry Girls

Yorum Yapılmamış: "80'leri anlatan 10 günümüz dizisi"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.