Game of Thrones: Jon ile Daenerys aşk yaşar mı?

Burcu B. Bilgin

(Spoiler içermez, had safhada geyik içerir)

Evet, başlığı okur okumaz irkildiğinizi, epey rahatsız olduğunuzu biliyorum. Jon ve Daenerys aşk yaşar mı? Merak etmeyin dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca Game of Thrones hayranı gibi ben de bu olasılıktan sıkıntı duyuyorum, hatta hafiften uykum bile kaçıyor diyebilirim.

Ancak yine de gelinen noktadaki bazı ipuçları bu ihtimali ortadan kaldırmak şöyle dursun aksine davet ediyor. Hadi en büyük korkumuzla yüzleşelim ve bakalım gerçekten hala-yeğen aşkı izleme ihtimalimiz yüzde kaç?

1- Mr.Darcy/Elizabeth Bennet modeli: Esasen biraz sonra aşağıda sayacaklarımdan çok Jon ile Daenerys’in meşhur buluşma sahnesindeki diyaloglar, kafamdaki aşk ihtimalini iyice kuvvetlendirdi.

”Büyük nefretlerden büyük aşklar doğar” sözü meşhurdur ve senelerdir romanlara, filmlere, dizilere konu oldu. Bir yığın romantik komedi ve aşk filmi bu temayla çekildi.

Jon Snow Daenerys Targaryen Game of Thrones

Jane Austen’ın Aşk ve Gurur romanındaki Elizabeth ve Darcy’nin meşhur gurur ve inadı bunlarda da var. ”Diz çök”, ”Çökmem vakit yok”, ”Senin deden babama yemin etti”, ”Senin baban da benim dedemi yaktı”. Yahu bu arada Jon’un dedesi zaten Dany’nin babası değil miydi? Kavga etmeyin çocuklar, ayrılın.

Harry Sally ile Tanışınca, Mesajınız Var, Güzel ve Çirkin, Bridget Jones’un Günlüğü, Yastık Savaşı ve daha sayamayacağım kadar çok yapımda, Yeşilçam filmlerinde de benzer şeyler olur, sonra aşk gelir. Evlerden uzak olsun.

Jon Snow Daenerys Targaryen Game of Thrones

-Game of Thrones aleminde bütün aşklar garip: Game of Thrones dizisinde herkes herkesle aşk yaşayabilir ya da evlenebilir. Mesela Tyrion ile Sansa bile evlendi. Tormund Brienne’e, Brienne Renly’ye, Renly de Loras’a aşık oldu.

Gerçi evlilik ya da aşklar da ölümle bitiyor. Yine evlerden uzak olsun ama Robb ve Talisa düğün gecesi öldü. Koskoca Joffrey bile düğünde zehirlendi. Bu kadar garip aşkların yaşandığı bir alemde Tyrion ile Bronn aşk yaşamaya başlasa bile hayret etmeyiz esasen, senaryoyu yazanların kafası pırıl pırıl…

Red Wedding Game of Thrones

-Game of Thrones ensesti sever: Evet ne yazık ki 7 sezondur Lannister ikizleri Jaime ve Cersei’nin midemizdekileri şöyle bir çalkalayıp duran aşkına maruz bırakılıyoruz, şiştik. Samwell’in dışkı döktüğü, Jorah’ın pullarını söktüğü sahneler bile daha az mide bulandırıcı zannımca. Ama bunlar durmuyor, oturmuyor.

Sadece Lannisterlar değil Targaryenler de ensest belasına bulaşmış bir hane. Öyle ki Çılgın Kral olarak bilinen Aegon ve daha nice Targaryenler bu yüzden delirmiş.

Daenerys Targaryen Game of Thrones

Üstelik de sarışın kalmak için ensest ilişki kurmuşlar. Al işte kalamadınız sarışın, Jon size kapak olsun. İşte bu ensest merakından da hala-yeğen ilişkisi bu dizide olabilir diyorum (diye korkuyorum).

Game of Thrones

-Buz ve ateşin şarkısı: Game of Thrones’a ilham veren Buz ve Ateşin Şarkısı/A Song of Ice and Fire romanının ismindeki buz ve ateşin Jon ve Dany olduğunu Melisandre ablamız da Lord Varys ile konuşmasında sonunda açıkladı. Sanki biz de bilmiyorduk.

Yazar Martin, 6. sezon öncesinde romanlarını yetiştiremediği gerekçesiyle-sızan haberlere göre biraz da senaristler ile sürekli papaz olduğundan-aradan çekildi ama onun da kastettiği buz ile ateş yine de onlar maalesef…

Daenerys Targaryen Jon Snow

-Seçilmiş bireyler oluşları: Ah bu Melisandre yok mu? Yine 2. bölümde ifade ettiği üzere Azor Ahai, yani seçilmiş kurtarıcının Jon ya da (ve) Daenerys olma olasılığı var. Şimdiye kadar Azor Ahai’nin erkek ve Jon Snow olduğunu düşünenler çoğunluktaydı. Ama bu konuşma gösterdi ki esasen iki kişi, yani hem buz hem de ateş olabilir. Yoksa, yoksa…

Daenerys Targaryen

-Mavi gül sorunsalı: Mideniz hala yeterince bulanmamışsa devam ediyorum, yoksa yoksa bu kişi Jon Snow ile Daenerys’in dünyaya gelecek çocukları mı?

Romanda House of Undying ziyaretinde Daenerys mavi bir gül görür. Bu mavi kış gülü de doğurganlığı, Daenerys ile Lyanna arasındaki bağı simgelemektedir. Zira, çapkın ağabeyimiz Rhaegar da Lyanna’a mavi bir gül vermiş, zaten kıyamet ondan kopmuştur.

Lyanna Stark

Bu lanet olası gül Daenerys ile Jon arasındaki bağı, hatta onların doğacak çocuklarını sembolize ediyor(muş). Söyleyenlerin yalancısıyım.

Jon Snow bebekliği

-İkisi de hüzünlü aşklar yaşadı: Lyanna ile Rhaegar aşkı ve Jon’un Targaryen oluşu sadece bir hayran teorisi olarak kalsa esasen Jon-Dany aşkına sevinebilirdik bile…Yani 6. sezonun malum bölümü öncesinde…

Çünkü aslında bu arkadaşlar çok çekti. Jon bekaret yeminini Ygritte için bozdu. Ama Ygritte, Olly’nin hain okunun kurbanı oldu.

Jon Snow/Ygritte

Daenerys’in de şimdi ”Damızlık kısrak gibi satıldım, horlandım, tecavüze uğradım” diye arkasından saydırmaya başladığı eski büyük aşkı, iki cihanda eniştemiz Khal Drogo da feci bir büyünün kurbanı olmuştu. Keşke hala-yeğen olmasalardı da… Yani işte…

Game of Thrones

-Her ikisinin de ailelerinin trajediler yaşaması: Targaryenler de Starklar da Lannister ailesinden çok çekti. Jon olmasa Daenerys son Targaryen şu anda.

Starklar ise kelaynak sürüsü kadar kaldı. Zaten onlardan kalanların da biri Üç Gözlü Kuzgun olarak ermişlere karıştı, diğeri ise ”No One” adlı bir suikastçi oldu. İki ailenin geleceği için iyi olurdu ama. Ama…

Bran Stark Game of Thrones

-Peki neden bu kadar kızıyoruz?: Çünkü Jaime ve Cersei’nin sahnelerinde gözümüzü kapatıyoruz. Ama onları zaten sevmiyoruz.

Ama Jon ile Daenerys’i çok seviyoruz be arkadaş. Bunu bize yapmayın. Bu arada, şu aşağıdaki fotoğrafı da buraya iliştireyim. Dergi çekimi için bu fotoğrafta poz veren Kit Harington (aka Jon Snow) ile Emilia Clarke (aka Daenerys Targaryen) öpüşmüşlerdi.

Kit Harington Emilia Clarke

Bu çekimden sonra ikilinin aşk yaşadığı çok yazılıp çizildi. Hatta Harington ile Ygritte’i canlandıran Rose Leslie’nin bu durum yüzünden aşklarının kesintiye uğradığı da söyleniyordu. Sonuçta Harington, Leslie’ye döndü. Şu kareyi de şuraya iliştireyim, çatla patla Emilia…

Kit Harington-Rose Leslie

-Olmazsa neden olmaz?: Hadi biraz da umut vereyim, sezonun yarısı geldi neredeyse, daha Jon, Dragonglass’ı alıp Kuzey’e dönecek. Daenerys’in bütün güçleri Tyreller, Greyjoylar, Dorne tayfası dağıldı, şimdilik aşka meşke vakit yok gibi görünüyor. Zaten bütün bu gelişmeler bile neredeyse 4 bölüme sığmaz.

Eğer böyle bir skandal yaşayacaksak gelecek sezona kalabilir. O zamana kadar da belki senaristler David Benioff ile D.B Weiss akıllı olur diye umut etmekten başka çaremiz yok. Ne yapalım gün ola, harman ola…

Daenerys Targaryen

NOT: Daenerys, iyileşmiş, bileği ve yüreği güçlü, aslanlar gibi Jorah Mormont abimizi beğense fena mı olur? Jon Snow’a gelince ona kız mı yok…

Jorah Mormont

 

Yorum Yapılmamış: "Game of Thrones: Jon ile Daenerys aşk yaşar mı?"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.