Game of Thrones: Size dayı diyebilir miyim?

Burcu B. Bilgin

(Dizinin 6. sezon finalini (10. bölüm) izlemiş olanlar okumalıdır)

Game of Thrones, büyük çoğunluğu sönük geçen 6. sezona The Winds of Winter/Kuzey Rüzgarları adlı bölümle veda etti.

George R.R. Martin’in yeni kitabının sezon başına kadar yetişmemesi nedeniyle D.B. Weiss ile David Benioff’un senaryosuna dayandırılan 6. sezon, genel manada durgundu. Kuzey’deki savaşın işlendiği Battle of the Bastards adlı 9. bölümle tempoyu artıran senaristler, sezona şaşırtıcı olmayan gelişmelerle dolu, ancak izlenmesi keyifli bir bölümle noktayı koydu. Bu gelişmelerin birçoğunu geçmiş yazılarımda belirtmiştim, düşündüğüm gibi de ekrana geldi.

Peki sezon finalinde neler yaşandı ve gelecek sezona neleri miras bıraktı?

1- King’s Landing ateşler altında paşam: Geçen birkaç bölümde Kraliçe Cersei ve Qyburn arasındaki fısıldaşmalardan yola çıkarak ”Wildfire yolda” demiştik. Nihayet ”Mad King” Aerys Targaryen’in kendi halkını yakmak için icat ettiği Wildfire finalde patladı. Loras Tyrell ve Cersei Lannister’ın mahkemesini yapmaya hazırlanan High Sparrow, sonunda çok heves ettiği gibi gariban Loras’tan istediği itirafı kopardı. Loras’tan İnanç Militanları’na katılma sözünü alan, hatta alnına da sembollerini kazıtan yüce bunağın maalesef hevesi kursağında kaldı.

O ana kadar salonda görünmeyen Cersei, aslında alttan alta hazırlık içindeydi. Ancak durumu sadece cazgır gelini Margaery fark etmişti. Oğlu Tommen’ı, The Mountain aracılığıyla Red Keep’e getirten Cersei’nin direktifiyle patlatılan Wildfire, koca sarayı yeşil dev bir alevle havaya uçurdu. Bu sırada, Margaery, Loras ve Mace Tyrell, yüce bunak ve avenesi, mahkemeyi izlemek üzere hazır bulunan King’s Landing halkı topluca öldü. Yani Cersei, Mad King’in tasarlayıp da yapamadığını yaptı ve halkını cayır cayır yaktı. Bu sebeple Aerys’i öldüren Jaime bakalım kardeşi ve en büyük aşkı için ne düşünecek? Yeni sezonda göreceğiz.

Loras Tyrell hayranlarına ise müjdem şudur. Yakışıklı aktör Finn Jones, Marvel’in ”Demir Yumruk” adlı süper kahramanını canlandıracak. Netflix’de yayınlanacak olan dizinin çekimlerine başlandı bile…

 

Wildfire Game of Thrones

 

2-Kuşlar şen kuşlar: Lord Varys’in ”çocuktan al haberi” projesi kapsamında yoksul küçükler uzun yıllardır King’s Landing’e şeker ve para karşılığı haber taşıyordu. Varys’ten sonra bu kez Qyburn projeyi devam ettirerek ”küçük kuşlarım” dediği çocukları kullanıyordu. İşte bu çocuklar, King’s Landing tarihinin en azılı hainlerinden Grand Master Pycelle’in de sonunu hazırladı. Onlara Pycelle’i bıçaklatan Qyburn’ün kumpası, aslında George R.R. Martin’in 5. kitabı A Dance With Dragons’ta da geçiyordu. Ancak orada kumpası kuran Qyburn değil halefi Lord Varys idi.

 

High Sparrow ölümü

 

3-Uçtu uçtu Tommen uçtu: Kusura bakmasın ama her ne kadar ağabeyi Joffrey’ye illet olsak da Tommen ona rahmet okuttu. Sünepelikte sınır tanımayan Tommen’ın sezon finalinde bizlere ömür olacağını ön görüyordum. Gerçi böyle olacağını açıkça söylemek gerekirse ummazdım. Geçen haftalarda bunağın müridi olan Tommen, patlamayı görünce dayanamayıp kendini camdan aşağı attı. Böylece annesi Cersei’ye küçük bir kızken Maggie the Frog adlı falcı tarafından yapılan kehanet gerçek oldu ve Cersei/Jaime kardeşlerin üç çocuğu da öldü.

 

Tommen intiharı Game of Thrones

 

4- Frey pastası: Yine High Sparrow kadar canımızı sıkan bir başka bunak Walder Frey. Sevimsiz ihtiyar, son bölümde Jaime Lannister’a tebelleş oldu. Savaşmadan zafer kazanmanın ne kadar önemli bir şey olduğunu uzun uzun anlatan Frey, sonunda  ”Kimsenin senden korktuğu yok. Lannisterlardan korkuyorlar. Eğer her seferinde gelip seni kurtaracaksak sana neden ihtiyacımız var” ayarını yedi. Bu da ahir ömründe aldığı son ayar oldu.

Ustası Jaquen’den ”çok yüzlü” olmayı öğrenen Arya, bu sistemle bir garson kızın kılığına girerek Walder Frey’ye pasta servis etti. Bu pasta da düpedüz Walder Frey’in oğullarının parçalarının bulunduğu meşhur ”Frey pastası” idi. Arya, daha sonra intikam listesindeki Walder Frey’yi boğazını keserek öldürdü.

”Frey Pie/Frey Pastası” hikayesine gelince, bu da George R.R. Martin’in kitaplarında yer alıyor. Ancak orada pastayı Frey’e servis eden Wyman Manderly idi. Kızıl Düğün’de oğullarını öldüren Frey ve Boltonlar’a sözde diz çöken Manderly, ilerleyen zamanda Frey’in oğullarından bu pastayı yapıp ona, ”North remembers/Kuzey hatırlar” demişti.

 

Walder Frey ölümü

 

5-Daenerys’in koca adayları: Ejderhaların kraliçesi nedense kendini seven erkekleri hep kapı dışarı ediyor. Jorah Mormont’a senelerce çektiren Dany, sonunda Daario Naharis’i de postaladı. Westeros’ta ”evlilik yoluyla” ittifak yapmayı planlayan kraliçe, ”Peki sen erkek olsaydın beni yanında götürmez miydin?” diye soran Daario’ya asrın cevabını verdi: Ne yani, benim metresim mi olmak istiyorsun?

Daha sonra bunları Tyrion Lannister’a anlatan Daenerys, ondan ”Taht için seni çok seven bir erkeği feda ettin yani” sözünü işitince afalladı. İşte bu noktada aralarında aşk olmasa da hayatı boyunca yanında olacak erkeği bulduğunu anlayan Dany, onu ”Kraliçe’nin Eli” ilan etti. Bölümün en duygusal anları, Khaleesi’nin ona ”Kraliçe’nin Eli” rozetini takmasıyla yaşandı.

Bu arada neredeyse Westeros’ta erkek kıtlığına da kıran girdiğinden Daenerys’in evlenebileceği adaylar çok az. Jon Snow muhtemelen öz yeğeni, Lannister soyuna bakacak olursak Jaime zaten babasının katili. Dorne’da erkek kalmadı, Tyrellerin kökü kurudu. Kala kala Stark kadınlarının bir numaralı sapığı Littlefinger, hadım edilmiş Theon, bir de deli amcası. Seç, beğen, al…

 

Daenerys Tyrion Game of Thrones

 

6-You know nothing Jon Snow: Rahmetli Ygritte’in hakkı varmış, bu Jon Snow maalesef kendi hakkında da hiçbir şey bilmiyormuş. Meşhur ”R+L=J” teorisi sonunda gerçek olmuş gibi görünüyor. Yani Jon Snow’un annesi Lyanna Stark, babası Rhaegar Targaryen. Bu gelişme, Bran Stark’ın ilk ”Üç Gözlü Kuzgun” rüyasında ona malum oldu. Aslında babası bildiği Ned Stark ise dayısıymış.

Eğer bu teoride ters köşe yapmazlarsa, damarlarında ”fire and ice/ateş ve buz” dolaşan ve kitaba ismini veren prens de Jon Snow. Bu güzel günleri çok önceden söyleyip duran Melisandre ise küçük Shireen’i yaktığı için bizzat Jon tarafından sürgüne gönderildi. Aman diyeyim Jon Snow bir daha öleyim deme…

O değil de bu bebeğin kafası neden kırış kırış, Benjamin Button setinden mi çaldınız sabiyi diye sormak da gerekiyor. O da başka bir sorun tabii…

 

Jon Snow bebekliği

 

7- Kuzey’deki kral: Kuzey hanelerinin içinde en delikanlı başgan Lyanna Mormont. 10 yaşındaki canavar ufaklık, bütün hanelere hadlerini teker teker bildirdikten sonra ”Mormont hanesi hatırlıyor, Kuzey hatırlıyor. Biz Kuzey’deki Stark kralından başka kral tanımayız. Piç olması umurumda değil, Ned Stark’ın kanını taşıyor. Sonsuza kadar benim kralımdır” sözleriyle bağlılık yemini etti.

Sonrasında diğer hanelerin başındakiler de kılıçlarını kaldırarak bağlılıklarını bildirdi ve Jon, ”Kuzey’in Kralı” oldu. Senaristler bir sezonun sonunda öldürdükleri Jon’u şimdi de kral yaptılar. Gelecek sezonda da artık düğününü görürüz inşallah.

Bu sırada, Littlefinger ile tahta geçme hayalleri kurduğu Sansa arasındaki tuhaf bakışma biraz benim içimi sıktı. Bakalım gelecek sezonda vaziyet nedir göreceğiz.

 

Jon Snow Got

 

8- Krala niyet kraliçeye kısmet: Haftalardır patlamasını beklediğim Cersei, sonunda herkesten intikamını aldı. Zindanda sürekli ”itiraf et” diye işkence yapan Septa Unella’nın yüzüne şarap döken Cersei, ”itiraf et, itiraf et” diyerek onunla eğlendi. ”Yaptıklarımı iyi hissettiğim için yaptım. İçiyorum, çünkü iyi hissettiriyor. Kocamı öldürdüm, çünkü ondan kurtulmak iyi hissettirdi. Kardeşimle beraber oldum. Çünkü iyi hissettirdi” itirafında da bulunan Cersei, sonunda onu The Mountain’a teslim etti.

Bütün çocukları öldüğü için Demir Taht’a oturmak da Cersei’ye nasip oldu. Tahta geçtiği sahnede ise hayatı boyunca böyle bir anı beklediği halde yüzünde acılı bir ifade vardı. Jaime Lannister ise konuşmadan bakışlarıyla çok şey anlattı. Bence hiiç tasvip etmiyor ya hadi hayırlısı…

 

Cersei Lannister

 

9-Kraliçe gemiye binmiş, ”ya nasip” demiş: 6. sezon Daenerys Targaryen ve beraberindekilerin gemileriyle Westeros’a yelken açmasıyla sona erdi. Bu bölümde ejderhaların gemi üzerindeki uçuşu ve ona eşlik eden müzik, hoş bir final anı yaşattı.

10- Varys uçarak mı geldi?: Aklıma takılan bir şey ile yazımı bitireyim. Highgarden’da Cersei’den intikam planları yapan Olenna Tyrell ve Dorne kadınlarının arkasında görülen Lord Varys, final sahnesinde ise Daenerys, Tyrion, Grey Worm ve Missandei ile beraber gemideydi. Acaba Westeros-Essos tarifeli uçak seferleri başladı da bizim mi haberimiz yok? Bu kadar kısa sürede oradan oraya nasıl gidebiliyor meraktayım.

Bütün bu gelişmelerle 6. sezon sona erdi. 7. sezonun George R.R. Martin’in kitabının tamamlanıp oradaki hikayelerden uyarlanan bir sezon olması en büyük dileğim. Gelecek sezonda görüşmek üzere…

 

Daenerys Varys

2 Yorumlar: "Game of Thrones: Size dayı diyebilir miyim?"

 • comment-avatar
  Yasemin ertürk 1 Temmuz 2016 (23:33)

  Çok süper bir bölümdü , ve sen de çok güzel özetlemişsin , kalemine sağlık

  • comment-avatar
   sinekaf 2 Temmuz 2016 (16:43)

   Teşekkür ederim. Şimdi bir yazı daha yazıyorum gelecek sezona dair öngörülerim olacak

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.