Game of Thrones ve beyin yakan 10 soru

(Dizi finalini izlemiş olanlar okumalıdır)

Burcu B. Bilgin

Game of Thrones, hayranların ezici çoğunluğunu isyan ettiren bir finalle sona erdi. Şimdiye kadar en çok eleştirilen dizi bölümü unvanını kazanan The Iron Throne/Demir Taht, imdb’de 4.4 ortalama aldı.

Tepkiler çığ gibi büyürken, finalle beraber hayranların aklında yeni sorular şekillendi. Benim aklıma gelen sorulardan bazıları şöyle:1-Jon’un Targaryen hanesinin gerçek varisi oluşunun anlamı neydi?: Sezonlar boyu Jon Snow’un gerçek kimliği konu edildi. Jon’un henüz 1. sezonda Kara Kale’ye giderken Ned Stark’a annesinin kimliğini sorması, onun da “dönüşünde” söyleyeceğini söz vermesiyle bu gizem merak edilmeye başlandı.

Game of Thrones Daenerys Targaryen Jon Snow

Biliyoruz ki Jon’un annesinin Lyanna, babasının ise Rhaegar olduğu daha o zamandan belliydi. Peki sonradan ne değişti ki onun gerçek varis oluşunun manası, sadece Daenerys ile açmaya kadar indirgendi?

Tahta Bran’in oturması için bu kadar karmaşık bir tablo yaratmaya lüzum var mıydı?

Game of Thrones Arya Sansa Bran Stark

2-Üçgözlü Kuzgunlar bu kadar sinsi olabiliyor mu?: Bran’ın her şeyi gördüğüne, geçmişe gidip Jon’un kimliğine kadar ilerleyebildiğine tanık olduk. Ancak ölüler savaşında, Daenerys’in çıldırıp kenti kül etmesinde, Jon’un cinayet işlemesinde bu gücünü neden kullanmadı?

Game of Thrones Jon Snow Kit Harington

Jon’un kimliğini ısrarla ifşa etmesi için Samwell’i gazlayıp duran da Bran’di. Bütün bunları kendi tahta oturmak için mi yaptı?

Üçgözlü Kuzgunlar ermiş, elini eteğini her şeyden çekmiş varlıklar değil miydi? Littlefinger tarzı işlere kalkışmasa sanki Jon, “Taht illa benim” mi diyecekti?

Game of Thrones

3-Hani Bran lord bile olmak istemiyordu?: Sansa kendisini “Lord of Winterfell” diye tanıttığında “Winterfell lordu olamam. Hiçbir şeyin lordu olamam” demişti.

Ama kral olması teklif edildiğinde önce nazlandı, sonra “Bu yolu boşuna gelemem” dedi. Hani hiçbir şeyin lordu olamıyordu? Yoksa “kaderin üstünde bir kader, boş göklerden gelen bir karar” mı vardı?

Bran Stark Max Von Sydow Game of Thrones

4-Neden Kuzey özerk oluyor da diğerleri bunu istemiyor?: Bran’ın sözde kral seçildiği konseyde Sansa onayı istendiğinde, “Kardeşim biliyorum çok iyi bir kral olacaksın ama Kuzey bağımsız olmalı” dedi.

Game of Thrones Arya Sansa Bran Stark

Aynı konseyde bulunan diğer krallıklar neden bağımsız olmak istemedi? Sözgelimi başından beri bağımsızlığına çok düşkün olan Dorne, Daenerys’e yemin ettiği için yeni kralı istemeyen, tarih boyunca sürekli isyan çıkaran Demir Adalı Greyjoylar, tahtın eski sahibi Baratheonlar neden özerklik talebinde bulunmadı?

Pedro Pascal Lena Headey

5-Bran Drogon’un yerini neden Konsey’e sordu?: Her şeyi gören ve bilen ermiş Bran, ilk konsey toplantısına tek katkıyı “Drogon’dan haber var mı?” diye sorarak yaptı. Her şeyi görüyorsa Drogon’un yerini neden bulamadı?

Ayrıca sonra da “Ben bir bakıp bulayım” diyerek kalkıp gitti.. Krallığı da böyle yönetmeyi mi düşünüyor, ayrıca ejderhaları warg haline getirebiliyorsa neden savaşta denemedi?

Drogon Game of Thrones

6- Jon’un kimliği neden açıklanmayıp saklanıyor?: Önce Bran’ın ısrarıyla Samwell Jon’a, ardından Sansa’nın ısrarıyla Jon da Daenerys’e kimliğini açıkladı.

Bu durum Jon ve Dany’nin arasını açtı, Daenerys sinirleri bozularak şehri yaktı, sonunda Jon tarafından bıçaklandı.

Jon Snow Daenerys Targaryen Game of Thrones

Ancak nedense sonraki sahnede kanımız dondu. Çünkü çadır tiyatrosu gibi bir krallık seçimi yapılırken Jon için de sürgün kararı alındı.

Orada bulunan ve bu gerçeği bilen Bran, Sansa, Arya, Tyrion, Samwell neden konuyla ilgili hiçbir açıklama yapmadı? Lord Varys’in bu konuyla ilgili sağa sola yazdığı mektuplar ne oldu? Lordlar mektupları almışsa neden sessizdi?

Lord Varys

-Jaime neden geri döndü?: Daha Catelyn Stark’ın esaretinden kurtulup Brienne ile yollara düştüğü andan itibaren Brienne için canını tehlikeye atan, elini kaybeden Jaime giderek ilk sezonları unutturdu.

İlerleyen dönemde “Kral katili” oluşunun da halkı Deli Kral Aerys tarafından yanmaktan kurtarmaya dayandığını öğrendik.

Game of Thrones Jaime Lannister Brienne Gwendoline Christie Nikolaj Coster-Waldau

7. sezon sonunda Cersei’in Kuzey’e ordu göndermeyeceğini öğrenerek aylarca Winterfell’e gitmek için at sırtında gitti.

Sonunda Sansa, Daenerys gibi kendini pek sevmeyen kimselerin karşısına çıkarak canını tehlikeye attı. Ölülere karşı tek eliyle savaştı, Brienne ile gönül ilişkisine girdi.

Jaime Lannister Bronn Game of Thrones

Ancak tam da Cersei, Daenerys’in ejderhasını vurmuş ve gemilerini yakmışken geri döndü. Halkı kurtaracağını zannederken Cersei ile enkaz altında ezildi.

Sahi kendisi için katil kiralayan kardeşinin yanına hem de o kadar kızmışken neden döndü? Karakter dönüşümü ne oldu? Kendisinde çoklu kişilik bozukluğu mu vardı?

Cersei Lannister Jaime Lannister Game of Thrones Nikolaj Coster-Waldau Lena Headey

8-İğdiş edilmiş Lekesizler nasıl hane olabilecek?: Nedense Bran’ın kral olmasını bunlar hazırladı. Greyworm’un “Sen mahkumsun, konuşamazsın” dediği Tyrion Lannister, kralın kim olacağına karar verdi, bunlar da riayet etti.

Greyworm Game of Thrones

Sonunda hane olmaları karşılığında toprak verilerek uğurlandılar. Sahi Lekesizler iğdiş edilmemiş miydi? Hane oluşları ömürleri bitene kadar mı sürecekti?

Hane olmanın anlamı bir bakıma üremekten geçmiyor muydu? Üreme demişken Bran’in çocuğu olamayacağını Sansa nereden biliyordu?

Greyworm Jon Snow Game of Thrones

9-Cersei’ye yapılan kehanet ne oldu?: Cersei’ye genç kızken “Kurbağa Maggy” adlı kahin fal baktı.

“Prensle evlenecek miyim?” sorusuna Maggy, “Hayır ama kralla evleneceksin. Üç çocuğun doğacak ama taçları da kefenleri de altından olacak. Sen de kraliçe olacaksın, ta ki genç ve güzel biri seni devirip tahta oturana kadar” karşılığını verdi.

Joffrey Baratheon

Bu kehanetin tamamı çıktı, Robert ile evlenen Cersei’nin üç çocuğu oldu, hepsi öldü. Ama genç ve güzel biri (Daenerys) onu devirip tahta oturamadı, aksine öldürüldü ve tahtı da Drogon eritti.

Yoksa genç ve güzel biri Bran Stark mıydı?

Cersei Game of Thrones

10- Sızan senaryo gerçek miydi?Kehanet mağduru bir başka isim de Daenerys idi. Büyücü ona “Güneş batıdan doğar doğudan batarsa, denizler kurur ve dağlar yapraklar gibi rüzgarla uçuşursa o zaman yine çocuğun olacak” demişti. Buna inanan Dany de üç ejderhasına “çocuklarım” diyordu.

Khal Drogo Jason Momoa Game of Thrones

7. sezonda Jorah, Jon’a Longclaw için, “Bu kılıç sana ve doğacak çocuklarına hizmet edecek” dedi.

Yine Jon, çocuğu olmayacağını söyleyen Dany’ye bunu nasıl bilebildiğini sordu. Büyücünün söylediğini iletince “Bu sence inanılacak bir bilgi mi?” diye karşılık verdi. Böylece çocukları olabileceğini düşündük.

Jon Snow Daenerys Targaryen Game of Thrones

Sızan senaryolardan birinde çiftin bir çocuğu olup bu kıza Lyanna Targaryen adının verileceğini öğrenmiştik.

O senaryodaki gibi Jon ve Daenerys ölecek tahta bebek geçecek, vekaleten Westeros’u onun yerine Tyrion mu yönetecekti? O senaryo sızdığı için mi bu absürt finali izledik?

Jon Snow Daenerys Targaryen Game of Thrones

Yorum Yapılmamış: "Game of Thrones ve beyin yakan 10 soru"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.