Kraliyet dizilerini sevenler için 10 öneri

Burcu B. Bilgin

Dünyanın en uzun süre tahtta kalan kraliçesi II. Elizabeth ve İngiliz Kraliyet Ailesi’nin hayatını işleyen The Crown, Kraliçe’nin ölümünden sonra dikkatleri bir kez daha üzerinde topladı.

Ekrana beşinci sezonuyla gelmeye hazırlanan dizinin altıncı sezon çekimleri, Kraliçe’nin kaybı nedeniyle “saygı göstermek amacıyla” bir süre ertelendi. Sizler için kraliyet temalı 10 dizi seçtim:

-The Crown: II. Elizabeth ile İngiliz Kraliyet Ailesi’nin yaşam öykülerini anlatan The Crown, ekrandaki dördüncü sezonunu tamamladı.

The Crown Prens Charles Josh O'Connor

İlk sezonda İngiliz Kraliyet Ailesi’nin de ilgiyle izlediği belirtilen dizi, ilerleyen sezonlarda eleştiri dozunu artırıp gizli kalmış veya çok işlenmemiş konuları ekrana getirmeye başladı. Ailenin artık eskisi gibi sempatiyle bakmadığı artık bilinen bir gerçek iken dizinin başarısı ise buna ters orantılı olarak giderek artıyor.

The Crown

İkinci sezonda Edinburg Dükü Phillip’in oğlu Charles’a katı tutumu, Elizabeth’in kraliyet bahanesiyle kızkardeşi Margaret’in özel hayatına müdahalesi, üçüncü sezonda veliaht prens Charles’ın Camilla ile geçmişte yarım kalmış aşkı, Charles-Kraliçe Elizabeth çatışması, dördüncü sezonda ise Prenses Diana’nın hüzünlü yaşamına ışık tutan dizi ödül rekoru kırıyor.

The Crown’un beşinci sezonunun Kasım 2022’de ekrana gelmeyi bekleniyor. The Crown, altıncı sezonunun ardından izleyiciye veda edecek. (imdb notu: 8.7)

The Crown

 

-Victoria: Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı Kraliçesi Victoria, günümüze kadar gelmiş geçmiş en sevilen İngiltere kraliçesi olarak biliniyor.

19. yüzyılda 63 yıl 7 aylık bir süreyle Birleşik Krallık tarihinde II. Elizabeth’den sonra en uzun süre saltanat sürmüş hükümdar olan Victoria’yı dizide Jenna Coleman, büyük aşkı ve eşi Albert’i Tom Hughes canlandırıyor.

Üç sezon olarak ekrana gelen Victoria’nın bölümleri, Blu TV’de izlenebilir. (imdb notu: 8.2)

Victoria

-Versailles: O da Fransızlar’ın en uzun süre tahtta kalan kralı, üstelik de tüm dünyada kralların en ünlüsü. Louis-Dieudonné de France veya 14. Louis, 1643-1715 yılları arasında 72 yıl boyunca Fransa krallığı yaptı.

Fransızlar tarafından Louis Le Grand (Büyük Louis) veya le Roi-Soleil (Güneş Kral) olarak anılan Louis’nin yaşamını, Versailles Sarayı’nı yaptırmasını ve o dönemi başarıyla ekrana taşıyan dizi üç sezon sürdü.

Dizide 14. Louis’yi Vikings hayranlarının Athelstan rolüyle yakından tanıdığı George Blagden ustalıkla canlandırdı. Dizinin sezonları Netflix’te seyredilebilir. (imdb notu: 7.9)

Versailles

-The Tudors: İzleyiciyle 2007-2010 yılları arasında buluşan dizi, türündeki yapımların öncülü konumundaydı ve büyük bir ilgiyle izlendi.

İngiliz tarihinin en parlak yılları olan 1485-1603 arasında hüküm süren Tudor Hanedanı’nı konu edinen dizi,  İngiltere Kralı VIII. Henry’nin hayatını, iktidarını, altı evliliğini, İngiltere Kilise Reformunu ve çalkantılı İngiltere sarayını ekrana getirdi.

Başrolünde Jonathan Rhys Meyers, Richard Madden, Natalie Dormer ve Sarah Bolger’ın yer aldığı dizinin çok sayıda Emmy ödülü var. (imdb notu: 8.1)

Tudors

-Bridgerton: Netflix’te ekrana gelen iki sezonuyla büyük ilgi gören Bridgerton, platformun en sevilen yapımları arasında yer alıyor.

Julia Quinn’in kitaplarından beyazcama uyarlanan yapımın başrolündeki genç oyuncular Regé‑Jean Page ve Phoebe Dynevor kısa sürede dünya çapında parladı.

Diğer yapımların aksine hayali bir krallıkta geçen ve rekabetçi sosyete üyeleri ile ilginç bir kraliçenin yaşamını konu alan dizinin birinci sezonu, 2020 yılının en çok izlenen yapımı oldu. Dizinin ikinci sezonu da ilgiyle izlendikten sonra üçüncü sezon onayını da aldı.  (imdb notu: 7.3)

Bridgerton

-Reign: Seyirciyle 2013-2017 yılları arasında buluşan dizi, yeni çağ dönemini işleyen bir yapımdı.

Dizi, ilk sezonunda Fransa kral veliahtı ve İskoçya kraliçesi arasındaki aşkı ve evlenme çabasını, ilerleyen sezonlarında ise İskoçya Kraliçesi Mary ve İngiltere Kraliçesi 1. Elizabeth arasındaki rekabet ilişkisini ekrana getirmişti.

(imdb notu: 7.4)

Reign

-The White Princess: Tudor Hanedanı’ndan Henry Tudor ile evlenen İngiltere Prensesi Elizabeth’in yaşam hikayesini anlatan dizi, 2017 yılında ekrana geldi.

Mini dizi olarak seyirciyle buluşan The White Princess, devamının çekileceği söylense de hayranlarının ilgisine rağmen daha fazla uzatılmadı. (imdb notu: 7.5)

The White Princess

-Vikings: İskandinav coğrafyasında hüküm süren Viking krallığını anlatan dizi, ekranın en uzun soluklu tarihi yapımlarından. Ekranın en sevilen yapımlarından olan Vikings, tam altı sezon sürdü.

History Channel imzalı dizi, efsanevi Viking savaşçısı Ragnar Lothbrok ve ardından oğullarının hayatı ve dönemin yaşantısını anlattı. Bu dizinin aslında beşinci sezonunun final olması planlanıyordu ama izleyicinin büyük ilgisinin ardından altı sezona kadar uzatıldı.

Dizinin yaratıcısı Michael Hirst, diziyi altıncı ve son sezonla bitirirken, dizinin spin-off’u Vikings: Valhalla’nın 2021 içinde çekimlerine başlanması planlanıyor. (imdb notu: 8.5)

Vikings Aslaug Ragnar Lagertha

-The Last Kingdom: Yine Vikings dizisi gibi Viking krallığını anlatan konu alan dizi, 2015 yılında ilk sezonuyla izleyicisiyle buluşmaya başladı.

Şimdiye değin dört sezonu ekrana gelen yapımın başrolünde Alexander Dreymon rol alıyor. Dizi, beşinci sezonuyla final yaptı.

BBC yapımı The Last Kingdom, Netflix’te izlenebilir. (imdb notu: 8.5)

The Last Kingdom

-The Last Czars: Rusya’nın Romanov Hanedanlığı’nın son imparatoru II. Nicholas’ın 1894’te tahta çıkmasından suikastına kadar geçen dönemini izleyen dizi, 2019 yılında gösterildi.

Yarı belgesel nitelikteki bu yapım, altı bölüm olarak yayınlandı. Netflix’te de gösterilen dizi, o dönemden bu yana ilgiyle seyrediliyor. (imdb notu: 7.3)

1 Yorum: "Kraliyet dizilerini sevenler için 10 öneri"

  • comment-avatar
    Atila 13 Eylül 2022 (13:09)

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.