Martin Scorcese-Leonardo DiCaprio filmleri

Martin Scorcese Leonardo DiCaprio
Sinemanın dev yönetmenlerinden Martin Scorsese ile proje seçmedeki titizliğiyle tanınan ünlü aktör Leonardo DiCaprio, Killers of the Flower Moon adlı filmde yeniden buluşmaya hazırlanıyor. Robert de Niro'nun da ismi geçen proje şimdiden heyecan yarattı. İkili, bugüne kadar 1'i kısa film olmak üzere 6 projede buluştu. Bu filmlere sırasıyla göz atalım.
Daniel Day Lewis Leonardo DiCaprio  Gangs of New York New York Çeteleri
NEW YORK ÇETELERİ/GANGS OF NEW YORK (2002): Scorsese, 2002 yılında o sırada 28 yaşında olan DiCaprio ile ilk kez çalıştı. Daniel Day Lewis, Cameron Diaz, Liam Neeson gibi isimlerin yer aldığı başarılı bir kadronun rol aldığı film, 1800'lü yılların ortalarında Amerika'nın Manhattan eyaletinin kenar mahallerinde yaşayan iki çete arasındaki şiddetli savaşı konu alıyordu.
Daniel Day Lewis Leonardo DiCaprio  Gangs of New York New York Çeteleri
Bir yanda Amerika'nın yerlilerinden oluşan bir grup, diğer tarafta ise bu bölgeye sonradan göç etmiş olan İrlandalı Katolikler'in oluşturduğu topluluğun mücadelesini anlatan filmde DiCaprio, çete lideri babası öldürülen Amsterdam Vallon adlı bir İrlandalı genci canlandırdı.
Daniel Day Lewis Leonardo DiCaprio  Gangs of New York New York Çeteleri
Film, 10 dalda Oscar'a aday gösterildiyse de eli boş döndü. Scorsese ile Day-Lewis, aday gösterildikleri Oscar ödülünü alamadılar. İlk kez 1994'te What's Eating Gilbert Grape ile aday olduğu Oscar'ı 5. adaylığında kazanabilen DiCaprio bu filmle altın heykelciğin adaylarından değildi.
The Aviator Göklerin Hakimi Leonardo DiCaprio
GÖKLERİN HAKİMİ/THE AVIATOR (2004): Martin Scorsese ile Leonardo DiCaprio, ilk filmleri New York Çeteleri'nden 2 sene sonra yeniden buluştu. Film, sıfırdan milyonlarca dolara kavuşan havacı, sinema yönetmeni ve yapımcı Howard Hughes'un yaşam öyküsünü konu alıyordu.
The Aviator Göklerin Hakimi Leonardo DiCaprio
DiCaprio'nun kariyeri kadar aşk hayatıyla da dikkatleri üzerine çeken renkli kişilik Howard Hughes'u üstün bir performansla canlandırdığı filmdeki rol arkadaşı Cate Blanchett idi.
The Aviator Göklerin Hakimi Leonardo DiCaprio
Leonardo DiCaprio, bu filmle ikinci kez Oscar adayı olsa da büyük hayal kırıklığı yaşadı. 2005 Oscarlarından ''En İyi Erkek Oyuncu'' dalında altın heykelcikle ayrılan isim Ray filmindeki rolüyle Jamie Foxx oldu. DiCaprio'nun ödül alamaması çoğu eleştirmen tarafından haksız bulundu.
The-Departed
KÖSTEBEK/THE DEPARTED (2006): Martin Scorsese, 2006 yılında kendisine 4 dalda Oscar kazandıran filminde de yoluna Leonardo DiCaprio ile devam etti. Filmde DiCaprio, Jack Nicholson, Matt Damon, Mark Wahlberg ve Martin Sheen ile kamera karşısına geçti.
The-Departed-Leonardo-Dicaprio-Matt- Damon
Çok ilginç bir konuya sahip olan film, hem polisin, hem de mafyanın birbirlerinin içine adamlarını göndermesini ve bu ''köstebeklerin'' hem polis teşkilatını, hem suç örgütlerini darmadağın etmesini işliyor.
Leonardo-DiCaprio-The-Departed
Oyuncunun filmde üstün bir performans göstermesine karşın aday gösterilmeyince o yıl bu konu çok tartışıldı.
Zindan Adası
ZİNDAN ADASI/SHUTTER ISLAND (2010): Scorsese-DiCaprio ikilisi, 4 yıl sonraki filmlerinde tarz değiştirerek gerilim türüne el attı. Çok etkileyici bir yapım olan Zindan Adası, Dennis Lehane'in ünlü psikolojik gerilim kitabından beyazperdeye uyarlandı.
Zindan Adası
DiCaprio'ya Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams, Emily Mortimer ve Max Von Sydow'un eşlik ettiği film, Ashecliffe adlı akıl hastanesine soruşturma yapmak üzere giden iki dedektifin karşılaştığı esrarengiz olayları konu alıyordu. Film, sinema tarihinin en şaşırtıcı finallerinden birine imza attı.
Leonardo-Di-Caprio-para-avcısı
PARA AVCISI (WOLF OF WALL STREET (2014): Martin Scorsese ve Leonardo DiCaprio'nun yollarının bir kez daha kesiştiği film, Leonardo DiCaprio'ya 4. Oscar adaylığını getirdi. 2014 yapımı filmde ''En İyi Erkek Oyuncu'' dalında altın heykelciğe aday gösterilen DiCaprio, bu kez de ''Dallas Buyers Club'' filmi için 18 kilo veren ve üstün performans gösteren Matthew McConaughey ile aynı yıl aday olma şanssızlığını yaşadı. Ödül, McConaughey'ye gitti.
The Wolf of Wall Street Para Avcısı Leonardo DiCaprio
Filmde, 24 yaşında küçük komisyonculuktan CEO haline gelen, ancak yatırımcıyı aldattığı için başı derde giren Jordan Belfort'ı canlandıran Leonardo DiCaprio, bu filmde Jonah Hill, Margot Robbie ve ''kaderin bir cilvesi'' olarak o yıl Oscar ödülünü kaptırdığı Matthew McConaughey ile kamera karşısına geçti.
The Audition Martin Scorsese Brad Pitt Leonardo DiCaprio Robert de Niro
THE AUDITION (2015): Hayata geçmesi halinde Killers of the Flower Moon: The Osage Murders filminde yeniden buluşacak olan Scorsese-DiCaprio-De Niro üçlüsü, 2015 yılında bir kısa filmde de birlikte çalıştı.
The Audition Martin Scorsese  Leonardo DiCaprio Robert de Niro
Toplam 15 dakika süren ve 70 milyon dolara mal olduğu belirtilen eğlenceli kısa filmde, dört ünlü aktör kendilerini ''kurgusal olarak'' canlandırdı.
Martin Scorcese Leonardo DiCaprio
Sinema dünyası şimdi ikiliden yine bol ödüllü ve ses getiren bir proje bekliyor. Çekimlerinin 2019 yılında tamamlanması beklenen yeni film için gözler şimdi bu tarihe çevrildi.

Yorum Yapılmamış: "Martin Scorcese-Leonardo DiCaprio filmleri"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.