Ne izleyelim diyenler için 10 dizi önerisi

Burcu B. Bilgin

Aylardır devam eden Corona salgını sebebiyle yeni ve devam eden dizilerin çekimleri yapılamadığından dijital platformlar, ellerindeki projeleri uzun aralıklarla seyirciyle buluşturuyor.

Sizler için son aylarda ekrana gelme şansı bulabilen dizilerden bir derleme yaptım. İşte, “ne izleyelim” diyenler için 10 dizi önerisi:

-The Queen’s Gambit: Walter Tevis’in 1983 tarihli aynı adlı romanından televizyon dizisine aktarılan yapım, çok kısa sürede büyük bir ilgiyle karşılandı.

Başrolünü Peaky Blinders dizisinden tanıdığımız Anya Taylor-Joy’un üstlendiği dizi, genç yaşta öksüz kalan Beth Harmon’ın yetiştirme yurdunun hademesi sayesinde tanıştığı satrançta basamakları birer birer çıkmasını konu alıyor.

The Queen's Gambit Anya Taylor-Joy

Son derece sürükleyici bir kurguya sahip olan dizinin başrolündeki Taylor-Joy, bir taraftan bağımlılıkla, diğer taraftan zorlu yaşam şartlarıyla savaşan Beth rolünde çok başarılı bir performansa imza atıyor.

Yedi bölümlük Netflix yapımı dizinin baş karakteri kurgusal olsa da kitabın yazarı, satranç oynadığı yıllarda tanık olduğu olayları ve kendi yaşamından esinlenmeleri karaktere aktarmış.

Dizinin imdb puanı: 8.8

The Queen's Gambit Anya Taylor-Joy

-Ruh Avcısı/The Alienist: Angel of Darkness: Yine bir başka roman uyarlaması olan dizi, Caleb Carr’ın aynı adlı 1994 tarihli romanından ekrana getirildi.

Başrolünü üç ünlü oyuncu Daniel Brühl, Dakota Fanning ve Luke Evans’ın paylaştığı dizinin ilk sezonu 2018’te yayınlanmıştı.

Dizi, adli tıbbın ve kriminal psikolojinin nasıl ortaya çıktığını ve bu dallarda çalışanların 19. yüzyılın şartları gereği bu ilmi yapanların ne tip zorluklarla karşılaştıklarını da gözler önüne seriyor.

İlk sezonda kriminal psikolog Dr. Laszlo Kreizler’in (Brühl),  gazeteci John Moore (Evans) ve Sara Howard (Fanning) ile beraber birbiri ardına seri cinayete kurban giden genç erkek fahişelerin ölümlerini araştırmıştı.

The Alienist Daniel Brühl Luke Evans

Netflix’te izlenebilen dizinin ikinci sezonunda ise ekip, bebekleri aniden kaybolan annelerin dramına ışık tutuyor ve bu vakaları çözüyor.

Dizinin imdb puanı: 7.7

The Alienist Daniel Brühl Dakota Fanning Luke Evans

-Exit: Blu TV’de ekrana gelen Exit, ülkemiz açısından tam bir keşfedilmemiş hazine. Norveç kanalı NRK yapımı dizi, kurgusu, oyunculukları ve sürprizleriyle son derece nitelikli bir seyirlik sunuyor.

Norveç’in finansal yapısına dayanan karanlık bir drama dizisi olan Exit, Oslo’nun batısında yaşayan, çok zengin dört yatırımcıyla birebir görüşmelerin sonucunda gerçek yaşam öykülerini izleyiciyle buluşturuyor.

Exit

Dizide, dört Norveçli milyonerin paranın egemen olduğu yaşantılarında eşleriyle tutarsız ilişkileri, uyuşturucu ve eskort kızlarla geçirdikleri zaman, kumar bağımlılıkları ve bunun sonucunda ödedikleri bedeller akıcı biçimde anlatılıyor. Exit, 2. sezon onayını da aldı.

Dizinin imdb puanı: 8.2

Exit

-Yarım Kalan Aşklar: Aşırı ağdalı dramatik yerli yapımların ekranları tekrardan işgal etmeye başladığı şu günlerde dijital platformdaki bu dizi, kaliteli yapım arayanlar için iyi bir alternatif.

Blu TV yapımı 8 bölümlük dizinin senaryosu Ethem Özışık, Hakan Bonomo ve Ercan Uğur imzalı.

Kara mizahı başarıyla kullanan dizinin yönetmeni Umur Turagay. Yarım Kalan Aşklar, kısaca kendini mesleğine adamış, özel yaşamında mutlu, idealist bir gazetecinin birdenbire hayatına “çok farklı bir şekilde” devam etmek zorunda kalmasının öyküsü.

Yarım Kalan Aşklar

Kendini Kadir Bilmez isimli, mesleğinde ve özel yaşamında dikiş tutturamamış “kirli bir polis” olarak bulan gazeteci Ozan’ın öyküsünün anlatıldığı dizide başroldeki Burak Deniz, üstün performansıyla göz dolduruyor.

Dizide diğer rollerde Dilan Çiçek Deniz, Cem Davran, Nazlı Bulum ve Cihat Süvarioğlu var.

Dizinin imdb puanı: 8.2

Yarım Kalan Aşklar

-Rita: Şu günlerde Netflix ekranında 5. sezonuyla boy gösteren bu dizinin odağında işinde başarılı, ama özel hayatı karman çorman bir öğretmen var.

 

Ağzından sigara, elinden içki şişesi eksik olmayan, erkeklerle ilişkilerini bir türlü rayına oturtamayan Rita’nın maceralarını işleyen Danimarka yapımı dizi, 4 sezon olarak Netflix’te izlenebilir.

Dizinin imdb puanı: 8.1

Rita

-Dirty John: The Betty Broderick Story: Los Angeles Times muhabiri Christopher Goffard’ın gerçek suç olaylarını kaleme aldığı makalelerinden uyarlanan dizi, 2. sezonuyla Netflix ekranında.

İlk sezonda, Orange County’de yaşayan başarılı tasarımcı Debra’nın hayatına giren sahte tıp çalışanı John nedeniyle yaşadıklarını işleyen dizi, 2. sezonda ise çok daha iddialı bir hikayeyle izleyici karşısına çıktı.

Dirty John

1960’larda ABD kamuoyunu günlerce meşgul eden Betty Broderick davasını anlatan dizi, flash backlerle geriye dönerek bu ilginç vakayı hem kurbanların hem de katilin gözünden izleyiciye aktarıyor.

Dizinin başrolünde Amanda Peet, Christian Slater ve Racher Keller var.

Dizinin imdb puanı: 7.2

Dirty John Christian Slater Amanda Peet  -Upload: Greg Daniels’in Amazon Prime video için yarattığı fantastik komedi, kısa sürede büyük bir izleyici sayısına ulaşarak dijital platformun en çok izlenenleri arasına girdi.

Bilinmeyen bir gelecekte insanların henüz hayattayken “öteki dünyadaki” yaşayacakları yerleri satın almalarını konu alan eğlenceli yapım, kız arkadaşının imkanları sayesinde lüks bir “ahiret hayatına” kavuşan Robbie’nin yaşadıklarını anlatıyor.

Upload, gördüğü ilgi üzerine ikinci sezon onayını aldı.

Dizinin imdb puanı: 8.0

-Emily in Paris: Sex and the City’nin yaratıcısı Darren Star’ın Netflix ekranına getirdiği dizi, Gossip Girl ve SATC esintileriyle bu türün meraklısını fethetti.

Başrolünü Lily Collins ve Lucas Bravo’nun üstlendiği dizi, beklenmedik bir şekilde çalıştığı şirket tarafından Paris’e gönderilen Amerikalı Emily Cooper’ın büyük bir hevesle gittiği bu şehirde yaşadığı kültür çatışmasını ve başarıya ulaşmak için verdiği çabayı konu alıyor.

Emily in Paris Lily Collins

Emily in Paris, büyük ilgi üzerine 2. sezon onayını da elde ederken, Fransızlar’dan ise ülkelerini kötü gösterdiği gerekçesiyle tepki gördü.

Dizinin imdb puanı: 7.2

Emily in Paris Lilly Collins

 

-Love and Anarchy: Kara mizah türündeki İskandinav yapımı dizinin günden güne de seyircisi artıyor.

Netflix’in en çok izlenenleri arasına giren İsveç yapımı dizi, bir yayınevinin dijital dünyanın gereklerine göre şekillendirilmesi için işe alınan Sofie’nin (Ida Engvoll), aynı yerde çalışan genç bilgi işlem görevlisi genç Max ile oyun olarak başlayıp büyük sonuçlara yol açan ilişkisini konu alıyor.

Dizinin imdb puanı: 7.5

Love and Anarchy

-Good Girls: Netflix’e 3. sezonunu yaşayan dizi, giderek artan ölçüde izleyici ilgisiyle karşılaşıyor. Üç kendi halinde ev kadınının bir markette çalışan arkadaşlarının pek de parlak olmayan fikri yüzünden bir anda kendilerini bir organize suç örgütünün içinde bulmalarını konu alan dizi, 4. sezon onayını aldı.

Good Girls dizisinin 4. sezonu 2021 yılında ekranda olacak.

Dizinin imdb puanı: 7.9

Rio Good Girls Manny Montana

Yorum Yapılmamış: "Ne izleyelim diyenler için 10 dizi önerisi"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.