Ne izleyelim diyenler için 10 gerilim/gizem dizisi

Burcu B. Bilgin

Yaz ayları yerini daha serin havanın hüküm sürdüğü günlere bırakırken, Cadılar Bayramı’na da ev sahipliği eden sonbaharda gerilim/gizem dizisi sevenleri çok sayıda alternatif bekliyor.

Sonbahar ekranında dijital platformlar, bu türdeki dizilerinin yeni sezonlarını birer birer seyirciyle buluşturmaya başlarken, izleyici yeni dizilerle de tanıştı. İşte sizler için 10 gerilim/gizem dizi önerisi:

 

-Trapped/Ófærð: Mini dizi olarak planlanan İskandinav yapımı dizi o kadar tutuldu ki yeni sezonları çekildi. Dizi, sonrasında Netflix’te de yayınlanmaya başlandı.

İlk sezonunda limana yanaşan bir gemide işlenen cinayeti, ikinci sezonunda bir kadın bakan etrafında gelişen gizemli olayları işleyen dizi, yeni yayınlanan üçüncü sezonunda ise karmaşık bir tarikatta işlenen cinayetin çözümünü ekrana getiriyor.

 

Trapped

 

Ekran serüvenini 2015 yılından bu yana sürdüren dizinin dördüncü ve daha ileri sezonlarının da seyirciyle buluşması bekleniyor.

Şöhreti İskandinavya’yı aşan başrol oyuncusu Ólafur Darri Ólafsson ise bir taraftan diziyi sürdürürken, diğer taraftan başka ülkelerin yapımlarında da boy göstermeye başladı.

Dizinin imdb puanı: 8.0

 

Trapped

-Babylon Berlin: Ekranların en başarılı gizem ve polisiye yapımlarının başında gelen neo-noir dizi Babylon Berlin, dördüncü sezonuyla Blu TV’de yeniden seyircisiyle bir araya geldi.

Babylon Berlin, 1929 yılından başlayarak Almanya’da yaşananları ve bir sonraki dünya savaşına giden yolda ortaya çıkan gelişmelerin Naziler’i nasıl iktidara taşıdığını gözler önüne seriyor.

Ünlü yazar Volker Kutscher’ın aynı adlı çok satan romanından ekrana uyarlanan yapımda başrolde Volker Bruch ve Liv Lisa Fries yer alıyor.

Babylon Berlin Volker Bruch Liv Lisa Fries

Dizi, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşadığı travmalar nedeniyle morfin bağımlısı olan ve kimi psikolojik sorunlarla uğraşan savaş gazisi polis dedektifi Gereon Rath’ın, beraberinde dedektifliğe meraklı ve bir o kadar da yetenekli Charlotte Ritter ile vakaları kovalamasını ve devamlı derin devletle karşı karşıya kalmasını konu alıyor.

Dizinin imdb puanı: 8.4

Babylon Berlin

-Canavar: Jeffrey Dahmer’ın Hikayesi/Monster: The Jeffrey Dahmer Story: Yaşadığı 34 yılı 17 genç erkeğe yönelik cinsel şiddet, tecavüz, cinayet, ölüye cinsel taciz ve dahası yamyamlıkla geçiren, dünyanın görüp göreceği en tehlikeli seri katillerden Jeffrey Lionel Dahmer’ın hayatını anlatan dizi, şu günlerde Netflix’te büyük ilgi görüyor.

Daha önce O.J Simpson vakası, Versace cinayeti gibi gerçek öyküleri ekrana getiren Ryan Murphy’nin imzasını taşıyan başarılı dizi, bir çok insanın uykularını kaçıracak seri katilin hayatını odağına alıyor.

Dizi, sadece cinayetleri değil, bu tehlikeli seri katilin çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını da işleyerek travmaların kişilerin hayatlarını nerelere evirebileceğini gözler önüne seriyor.

 

Dahmer

 

Yine Murphy imzalı American Crime Story serisinde de rol alan Evan Peters’ın, Dahmer’ı başarıyla canlandırdığı dizi, seri katilin mahkeme sürecini ve hapishane yıllarını da ekrana getiriyor.

Dizinin imdb puanı: 8.0

 

Dahmer Evan Peters

 

-The Sinner: Petra Hammesfahr’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve başrolünü Bill Pullman’ın üstlendiği dizi, şimdiye kadar üç sezon yayınlandı.

Dizinin dördüncü sezonu şu günlerde Netflix ekranında yeniden izleyiciyle buluşmaya başladı.

İlk sezonda gizemli bir cinayete karışan Cora’nın (Jessica Biel) öyküsünü işleyen dizi, ikinci sezonunda 60’ların hippi ruhunu kaybetmemiş bir yerleşkede annesiyle yaşayan Julian Walker’ın başından geçenleri ekrana getirdi.

Dizinin üçüncü sezonunda ise Pullman’ın canlandırdığı Dedektif Harry Ambrose, gizemli bir üniversite arkadaşının ziyaretinin ardından aniden kontrolünü kaybederek cinayetlere karışan lise öğretmeni Jamie’nin (Matt Bomer)  peşinde ter döktü.

The Sinner Bill Pullman

Yeni sezonda ise Ambrose, sevgilisiyle beraber yeni taşındıkları sayfiye yerinde emeklilik hayalleri kurarken yine kendini genç bir kızın kaybolduğu vakayı çözmeye uğraşırken buluyor.

(Dizinin imdb puanı: 7.9) 

The Sinner

-Black Spot: Fransız-Belçika ortak yapımı bu dizi, Villefranche isimli dağlık ve ormanlık alandaki bir kasabanın, küçüklüğüne rağmen ülke ortalamasının altı katı suç vakasına sahne olmasını konu alıyor.

Polis şefi Laurene Weiss çok çabalasa da bölgesindeki bu durumun önüne geçemezken, savcı Franck Siriani suç vakalarının bu kadar fazla olmasının sebeplerini araştırması için bölgeye atanıyor.

Yeni savcı ile güçlenen ekip, çok tehlikeli ve gizemli ormanda işlenen cinayetleri çözmek için güçlerini birleştiriyor ve olaylar birbirini izliyor.

Dizinin imdb puanı: 7.4

Black Spot

-Periferal/The Peripheral: Gerilim ve gizem öğelerini bilim kurgu ile harmanlayan Amazon Prime yapımı dizi, bu türde 2022 yılının en başarılı yapımlarından biri olarak kabul ediliyor.

William Gibson’ın aynı adlı romanından uyarlanan dizi, Westworld dizisinin yapımcıları Jonathan Nolan ve Lisa Joy’un da katkılarıyla izleyiciyle buluşuyor.

Amazon ekranına 21 Ekim 2022 tarihinde gelmeye başlayan dizi, şimdiden çok sayıda hayran kazandı. Alternatif bir gelecekte geçen dizide, Flynne Fischer isimli genç bir kadının hayata dair pek seçenek sunmayan küçük bir kasabada yaşadıklarını anlatılıyor.

 

The Peripheral

 

Dizi, gazi ağabeyi ve hasta annesi Ella’ya destek olmak için geleceği olmayan bir işte çalışan parlak bir bilgisayar oyuncusu  Flynne’ın, ağabeyinin kendisini SIM olarak bilinen gelişmiş bir oyunda yardıma ikna etmesinden sonra görmemesi gereken bir şeye tanık olmasını ve gerçek hayatta da tehlikeye düşmesini işliyor.

Dizinin imdb puanı: 8.5

 

The Peripheral

 

-Gözcü/The Watcher: Yine Dahmer gibi ünlü yapımcı, senarist ve yönetmen Ryan Murphy’nin imzasını taşıyan bir başka Netflix dizisi de Gözcü/The Watcher.

Gerçek bir hikayenin ekran uyarlaması olan Gözcü, çocuklarını dünyanın kötülüklerinden uzak tutmak için New Jersey’de şehir merkezinden uzak bir banliyöye taşınan Brannock ailesinin, evden çıkmalarını isteyen tehdit mektupları alarak gizemli olaylar yaşamasını konu alıyor.

 

The Watcher Bobby Carnavale

 

Bobby Carnavale, Naomi Watts, Mia Farrow, Jennifer Coolidge, Michael Nouri gibi ünlü isimlerden oluşan bir kadroya sahip dizi hakkında hem olumlu, hem de olumsuz yorumlar yer alıyor.

Derek ve Maria Broaddus isimli bir çiftin günlerce basına konu olan gerçek öyküsünden ekrana aktarılan dizi, Imdb ve Rotten Tomatoes’ta düşük puanlar aldı.

Dizinin imdb puanı: 6.6

The Watcher

-Komiser Montalbano/Il Commissario Montalbano: Güney İtalya’nın Sicilya bölgesine bağlı “kurgusal” Vigata kasabasında geçen dizi, usta İtalyan yazar Andrea Camilleri’nin roman serisinden ekrana aktarıldı.

İtalyan RAI televizyonu imzalı seri, 1999 yılından bu yana izleyiciyle buluşarak uzun soluklu bir ekran serüveni sürdürmeyi başardı.

Üstün zekası, çalışkanlığı ve ön sezileriyle ekibiyle birlikte yaşadığı kasabada yüksek oranda işlenen suçları aydınlatan komiserin maceralarını anlatan yapım, her biri TV filmi niteliğindeki bağımsız bölümlerden oluşuyor.

Komiser Montalbano

Tam 15 sezondur İtalyan TV’sinde boy gösteren maceralar, Netflix arşivine eklendikten sonra uluslararası seyircisini de yüksek oranda artırdı.

Serinin tüm filmleri Netflix’te gösterilmese de dijital platformun sevilen dedektifin maceralarına ilişkin oldukça geniş bir arşivi mevcut.

Dizinin imdb puanı: 8.3

 

Komiser Montalbano

 

-The Forest/La Forêt: Fransız yapımı The Forest, 2017 yılında Fransa’da gösterildi ve sonraları Netflix’in arşivine katıldı.

Jennifer Lenoir isimli genç kızın Fransa’nın Ardennes bölgesinde kaybolmasının ardından yaşananları konu alan sürükleyici dizi, Jennifer’ın öğretmeninin aynı ormanda ve aynı yaştayken yaşadığı travmatik deneyim sebebiyle araştırmaya dahil olmasını konu alıyor.

Dizinin imdb puanı: 7.2

The Forest

-Safe: Çok sayıda romanı ekrana ve sinemaya uyarlanan ünlü yazar Harlan Coben’ın imzasını taşıyan İngiliz yapımı Safe, İngiltere’nin Manchester, Cheshire ve Liverpool bölgelerinde geçiyor.

Eşi vefat eden ve iki kızına bakan Briton Tom Delaney isimli bir babanın kızlarından Jenny’nin birdenbire ortadan kaybolmasının ardından yaşadıklarını anlatan dizi, 2018 yılında çekildi.

Dizi, Tom’un kızının kaybının ardından internette araştırmalara başlamasını ve burada bir sırlar yumağını aydınlatmak için çabalamasını işliyor.

Safe

Gençleri internet üzerinde bekleyen tehlikeleri de ilgi çekici biçimde konu alan mini dizi, sekiz bölüm olarak ekrana geldi. Dizinin başrolünde tanınmış oyuncu Michael C. Hall rol alıyor.

Dizinin imdb puanı: 7.2

 

Safe

Yorum Yapılmamış: "Ne izleyelim diyenler için 10 gerilim/gizem dizisi"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.