Netflix’te nitelikli film arayanlara 10 tavsiye

Burcu B. Bilgin

Netflix’in izleyici tercihlerini baz alarak oluşturduğu algoritmayla herkesin zevkine göre film ve diziler önerdiği düşünülse de aradığını bulmak her zaman çok da kolay olmuyor.

Çok fazla seçenek arasında kaybolan seyirci, vakit kaybederken kimi zaman. da istediği içeriğe ulaşamıyor. Sizlere nitelikli yapımlardan oluşan, bazıları yeni tarihli, bazıları ise çoktan klasikleşmiş 10 filmlik bir seçki hazırladım:

 

1- Körkütük/Druk/Another Round: Başrolünü ünlü Danimarkalı aktör Mads Mikkelsen’in üstlendiği 2020 tarihli filmin yönetmeni Thomas Vinterberg. Mikkelsen’e Thomas Bo Larsen, Magnus Millang, Maria Bonnevie ve Lars Ranthe’ın eşlik ettiği film, bir lisede geçiyor.

Final sekansında Mads Mikkelsen’ın yaptığı dansla zihinlere kazınan filmin konusu şöyle:

Kendisini yorgun, yaşlı ve yetersiz hisseden, evliliğinde de büyük sorunlar yaşayan lise öğretmeni Martin’in (Mads Mikkelsen) iş hayatı da pek yolunda gitmez. Öğrencileri, not ortalamalarının artması için onun okulla olan sözleşmesini iptal etmesini ister.

Martin, üç arkadaşıyla araştırma yaparken belli seviyede tüketilen alkolün, zihni dünyaya açtığını savunan bir fikri uygulamaya girişir. Dört öğretmen, deney için her gün belirli miktarda alkol tüketmeye başlar. Sonuç başlarda gayet olumlu olsa da sonraları işler rayından çıkar.

Körkütük Mads Mikkelsen

2- Kız Kardeşler: Yönetmenliğini Emin Alper’in yaptığı bu başarılı film, 2019 tarihini taşıyor. Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel ve Helin Kandemir’in başrolünü üstlendiği yapım, yönetmenin üçüncü uzun metrajlı filmi.

İstanbul Film Festivali ve SİYAD ödülleri kazanan, Berlin’de Altın Ayı ödülü için yarışan film, bir köyde, kapalı mekanlar içine kısılmış hayatların aynı zamanda ne kadar sırlarla dolu ve karmaşık olabileceğini gözler önüne seriyor. Filmde olaylar şöyle gelişiyor:

Reyhan, Nurhan ve Havva küçük yaşta öksüz kalır. Annelerinin ölümünün ardından kardeşler, kasabaya farklı ailelerin yanına besleme olarak gönderilir. Birbirlerinden ayrılmak zorunda kalan kızlar, yeni yaşamlarına uyum sağlamakta epey zorlanır.

Üçü de yanlarında kaldıkları ailelerin yanında tutunamayınca, baba ocağına geri gönderilir. Aradan geçen yılların ardından köylerine dönen kardeşler, yeniden bir araya geldiklerinde kaçtıkları gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalır.

Kız Kardeşler

3- Gece Hayvanları/Nocturnal Animals: Yönetmenliğini ünlü moda tasarımcısı Tom Ford’un üstlendiği filmde başrolü Amy Adams, Jake Gyllenhaal, Michael Shannon, Aaron Taylor-Johnson, Isla Fisher ve Armie Hammer’dan oluşan ünlü bir kadro paylaşıyor.

Austin Wright’ın 1993 tarihli “Tony ve Susan” romanından uyarlanan 2016 tarihli filmin senaryosu da Ford’a ait. Filmin konusu şu şekilde:

Susan Morrow, on dokuz yıl önce yazar eşi Edward Sheffield’ı terk eder. İkinci evliliğini bir doktorlar yapar ve düzenli bir hayat sürmeye başlar. Susan, bir gün posta kutusunda eski eşinin hiç yayımlanmamış olan ilk romanının taslağını bulur. Eski eşi kendisinin kitaba dair fikrini sormaktadır.

Gece Hayvanları Nocturnal Animals Amy Adams

Susan, bir matematik profesörü olan eski eşi Tony’nin ailesi ile çıktığı bir yolculuğu anlatan “Noctural Animals” adındaki bu kitabı elinden bırakamaz.

Kitabın kahramanı Tony’nin hayatı berbat bir hale geldikçe Susan da geçmişini hatırlayacaktır. Bu tehlikeli duygular onun geleceğini kemirecek ve hayatını değiştirecektir.

 

Gece Hayvanları Nocturnal Animals Amy Adams

 

4- Kefernahum/Capharnaüm: Lübnan-Fransa ortak yapımı olan 2019 yapımı bu film, Lübnanlı bir çocuk olan Zain’in hikayesini anlatıyor.

Prömiyerini Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren film, Toronto, Melbourne, Saraybosna, Zürih, Busan, Londra ve Stockholm gibi uluslararası festivalleri dolaştı. Cannes’dan üç ödülle dönen film, Altın Palmiye ödülü için de adaylık sahibiydi.

Filmin konusu şöyle:

Zain (Zain Al Rafeea), kendisini istismar eden ailesine baş kaldırıp evden kaçar. Bu süreçte Etiyopyalı mülteci Rahil ve onun bebeği Yonas’a göz kulak olan, şiddet suçundan hapse giren ve en sonunda ailesine karşı mahkemede adalet arayan Zain, istismar edilen bir çocuktan daha on iki yaşında bir halk kahramanı olan genç bir delikanlıya dönüşür.

Kefernahum

5- Truman Show/The Truman Show: 1998 tarihli bu kült film, şu günlerde Netflix ekranında yeniden izleyiciyle beraber oluyor.

Sinema tarihinin en özgün senaryolarından birine sahip olan Truman Show, günümüzün bazı değerlerini yıllar öncesinden ütopik bir sinema diliyle izleyici karşısına getiriyor.

Başrolünü Jim Carrey’in üstlendiği, oyuncuya Natascha Elhone ile Laura Linney’nin eşlik ettiği Peter Weir imzalı bu filmin konusu şöyle:

Dünyanın en güzel adalarından birinde yaşayan halk imrenilecek derecede güzel bir hayat sürmektedir. Bu adada yaşayan insanlar her güne mutlu uyanıp herhangi bir sorunla karşılaşmadan günü sonlandırır. Truman (Jim Carrey) da bu şanslı insanlardan biridir.

 

The Truman Show Jim Carrey

 

Güzel bir eşe ve mutlu bir hayata sahip olan Truman, öldüğünü zannettiği babasını bir gün caddede gördüğü ana dek böyle yaşar. Ancak gördüğünü sandığı babası bir anda ortadan kaybolur. İlerleyen günlerde çeşitli gizemler yaşayan Truman bir şeylerin yolunda gitmediğini fark eder. Zira hayatı gerçek değildir.

Televizyon sektörünü, hatta henüz o yıllarda icat edilmemesine rağmen herkesin birbirini izlediği sosyal medyayı ve bireyin haklarının, özgürlüklerinin sistem tarafından gasp edilmesini izleyici karşısına getiren film,  çığır açan öncül bir yapım.

The Truman Show Jim Carrey

6- Mahallede Güzel Bir Gün/A Beautiful Day in the Neighborhood : Başrolünü Tom Hanks ve Matthew Rhys’in üstlendiği 2019 tarihli bu filmin yönetmen koltuğunda Marielle Heller oturuyor.

ABD’nin sevilen ünlülerinden Fred Rogers ile ödüllü gazeteci Tom Junod arasındaki köklü dostluğu konu edinen film, ikilinin başta birbirine karşı ön yargı ve hoşnutsuzluklarına rağmen sonunda birlikte nasıl harikalar yarattıklarını anlatıyor.

Junod’un, Fred Rogers ile ilgili bir yazı yazmayı gönülsüzce kabul ettikten sonra birbirini tanıyan ikilinin bakış açılarının nasıl değiştiğini işleyen bu sıcak film, gerçek olaylara dayanıyor.

Mahallede Güzel Bir Gün Tom Hanks

7- Vanilla Sky: Yine sinema tarihine geçen önemli yapımlardan biri olan Vanilla Sky da Netflix ekranlarında yeniden seyretmek veya ilk kez keşfetmek üzere seyirciyi bekliyor.

Senaryosunu Alejandro Amenabar ve Mateo Gil’in kaleme aldığı filmin yönetmenliğini Cameron Crowe üstleniyor.

Tom Cruise, Penelope Cruz, Cameron Diaz ve Kurt Russell’ın başrolü paylaştığı film, gerçek ile gerçek üstünü harmanlayarak insan ruhunun derinliklerine bir yolculuk vaat ediyor.

Filmde olaylar şöyle gelişiyor:

David Aames (Tom Cruise) herkesin hayal ettiği türden bir yaşam sürmektedir. Bir gün bir anda hayatının kadınıyla tanıştığına emin olur. Sorun şudur ki, tanıştığı bu kadın (Penelope Cruz), kendi kız arkadaşının (Cameron Diaz) en yakın arkadaşıdır.

Vanilla Sky Tom Cruise

Bir süre sonra kız arkadaşı nedeniyle karıştığı bir kazada yüzü tamamıyla deformasyona uğrar. David bir süre sonra kendi hayatına sırt çevirecek ve her şeyden uzaklaşacaktır.

Karşısına aniden bir doktor (Kurt Russell) çıkar ve David’i eski haline döndürebileceği konusunda telkinlerde bulunur. David, tehlikeli bir yolculuğa çıkmak üzere bir karar alır.

 

Vanilla Sky Tom Cruise Penelope Cruz

 

8- Zindan Adası/Shutter Island: Ünlü yönetmen Martin Scorsese ile Leonardo DiCaprio’nun beyazperdedeki ortaklıklarından biri olan Zindan Adası, yine Vanilla Sky gibi bir başka önemli psikolojik drama.

DiCaprio’ya Mark Ruffalo ve Ben Kingsley’nin eşlik ettiği film, Dennis Lehane’in çok satan romanından sinemaya uyarlandı. Baş yapıt statüsündeki bu yapımın konusu şöyle:

Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) ve Chuck Aule (Mark Ruffalo) isimli iki polis memuru, Rachel Solando adlı bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Adası isimli bölgede konuşlanan Ashecliffe Hastanesi’ne soruşturma yapmak üzere gelir.

Shutter Island Zindan Adası Leonardo DiCaprio

Burada karşılaştıkları isyan tablosu ve çığrından çıkan işler bu davayı gittikçe zora sokar. Zamanla rüya ve gerçek arasındaki sınırlar zorlanmaya başlar. Aslında hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Gizem arttıkça iki polis memuru, soruşturmaya dair bir çıkmaza girer.

Zindan Adası

9- Zincirsiz/Django Unchained: Quentin Tarantino’nun en iyi filmleri arasında yer alan Zincirsiz, 2013 tarihinde izleyici karşısına çıktı.

Jamie Foxx, Christoph Waltz, Kerry Washington, Samuel Jackson ve Leonardo DiCaprio’nun başrolünü üstlendiği Spagetti Western türündeki film, köle Django’nun (Jamie Foxx), Alman asıllı ödül avcısı Dr. King Schultz (Christoph Waltz) ile yolunun kesişmesiyle başlıyor.

Django, eski efendisini ölü ya da diri ele geçirmek isteyen Schultz ile anlaşmaya varır ve özgürlüğü karşısında Brittle kardeşleri kendisine getirme sözü verir. Görev başarıyla tamamlanır ama ikilinin yolları ayrılmaz.

leonardo-dicaprio-django

Schultz ve Django beraber Güney’in en çok aranan suçlularının peşine düşerler. ‘Avlanma’ hünerini her geçen gün geliştiren Django’nun artık tek bir hedefi vardır. O da köle ticareti yüzünden kaybettiği eşi Broomhilda’yı (Kerry Washington) bulmak ve onu kurtarmaktır.

Bu hedef onları kötü şöhretli “Candyland” çiftliğine ve çiftliğin sahibi olan Calvin Candie’ye (Leonardo DiCaprio) götürecektir.

Django Unchained

10-Sessiz Bir Yer/A Quiet Place: Oyuncu John Krasinski’nin yönetip başrolünü Emily Blunt ile üstlendiği korku ve gerilim türündeki bu film, 2018 tarihini taşıyor.

Filmin öyküsü şu şekilde:

İki çocuklu bir aile, çevreden oldukça izole edilmiş kırsal bölgede çok sakin bir yaşam sürmektedir. Henüz büyüme çağlarında olan çocukları da, ebeveynleri de hiçbir şekilde konuşmamakta, işaret diliyle anlaşmaktadır. Ancak bunun sebebi konuşamıyor olmaları değildir.

Aile, gıcırtı çıkaracak her türlü adımdan, ses yapacak her türlü hareketten uzak durmaktadır. Ancak günün birinde bu sakin hayat, küçük çocukların oyun oynarken bir lambayı devirmeleri ile tepetaklak olur. Durgun sessizliğin içinde çıkan bu ses, ailenin peşindeki varlığın dikkatini hemen çekecek ve sessizliklerini bozmanın bedelini ağır ödeyeceklerdir.

A Quiet Place 2 Emily Blunt

2 Yorumlar: "Netflix'te nitelikli film arayanlara 10 tavsiye"

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.