Oscar amca onları üzdü

Burcu B. Bilgin

Oscar adaylıkları açıklanırken, her yıl olduğu gibi Hollywood’un bazı isimlerinin cephesinde hayal kırıklığı yaşandı. Oscar adaylığı bekleyen birçok yönetmen, oyuncu, senarist ve teknik sanatçı, liste açıklanınca şaşkınlığa uğradı.

”Diriliş-The Revenant” filminin 12 dalda Oscar ödülüne aday gösterildiği dünkü liste herkesi Alejandro Gonzalez Inarritu ve ekibi kadar mutlu etmedi.

İşte Oscar mağduru isimler:

1- Quentin Tarantino ve Samuel L. Jackson (The Hateful Eight): ”Pulp Fiction” filmiyle ”En İyi Yönetmen”, ”Inglorius Basterds” filmiyle ”En İyi Orijinal Senaryo” dalında Oscar ödülünü kaçıran 3 Oscarlı Tarantino,  ”Zincirsiz-Django Unchained” ile yeniden Oscar’a uzanınca   herhalde artık şeytanın bacağını kırdığını düşünüyordu. Ancak ”En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu”, ”En İyi Film Müziği” ve ”En İyi Görüntü Yönetmeni” dallarında aday gösterilen yapım, ”En İyi Film” dalında aday gösterilmedi. Aynı şekilde Tarantino da ”En İyi Yönetmen” ve ”En İyi Senaryo” dallarında aday değil. ”En İyi Erkek Oyuncu” dalında adaylık bekleyen ve oyunuyla da gerçekten bunu hak eden usta aktör Samuel L. Jackson da bu yıl hayal kırıklığı yaşayanlardan. Film, ”En İyi Kostüm” dalında da favori gösteriliyordu.

 

 

2-  Tom Hanks-Steven Spielberg (Casuslar Köprüsü): ”Sinemanın harika çocuğu” lakaplı Steven Spielberg, ”Er Ryan’ı Kurtarmak” ve ”Schindler’in Listesi” filmleriyle Oscar kazandığı için aslında Ridley Scott’dan daha şanslı. Ancak eleştirmenlerden tam not alan filmi ”Casuslar Köprüsü-Bridge of Spies” ile ”En İyi Yönetmen” dalında adaylık bekleyen Spielberg de hayal kırıklığı uğrayanlar kervanına katıldı. Yine Oscar’ın sevdiği isimlerden 5 kez aday gösterilip ”Philadelphia” ve ”Forrest Gump” filmleriyle ödüle uzanan Tom Hanks de ”En İyi Erkek Oyuncu” dalında ödül bekliyorduysa da Akademi onun da gözünün yaşına bakmadı. Film, 6 dalda Oscar adayı.

3- Charlize Theron (Mad Max: Fury Road): Filmi tam 11 dalda ödüle aday gösterilerek ”Diriliş” filminden sonra ikinci sıraya yerleşirken, başrol oyuncusu Charlize Theron yok sayıldı. ”Monster” filmiyle Oscar ödülü bulunan Theron, ”En İyi Kadın Oyuncu” dalında beklediği adaylığa kavuşamadı. Rol arkadaşı Tom Hardy ise ”En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” dalında bir başka filmi olan ”Diriliş” ile aday…

 

 

 

4- Star Wars: Güç Uyanıyor: Aslında ben şaşırmasam da yönetmeni ve ekibi şaşırmışlar yorumu yapıldığı için onları bu listeye ekliyorum. ”En İyi Film” ve J.J Abrams için ”En İyi Yönetmen” dalında adaylık bekleyen film, bu dallarda adaylığa kavuşamadı. Aslına bakarsanız teknik yönü kuvvetli bir film için pek de şaşırtıcı değil. Zaten de tüm zamanların en çok izlenen filmleri listesinde 3. olan film, ”En İyi Film Müziği”, ”En İyi Kurgu”, ”En İyi Ses Kurgusu”, ”En İyi Görsel Efekt” ve ”En İyi Ses Miksajı” olmak üzere 5 dalda aday. Bu arada, ”En İyi Görüntü Yönetmeni” ve ”En İyi Kostüm Tasarımı” dallarında da beklediği adaylıklara ulaşamamış Yıldız Savaşları…

5- Michael Keaton (Spotlight): ”Gazetecilik nasıl yapılır” sorusuna en iyi yanıt olan bu film, 6 dalda aday gösterildi. Mark Ruffalo’nun ”En İyi Erkek Oyuncu” dalında aday olduğu film, geçen yıl da ”Birdman” ile Oscar’ı kaptıran usta aktör Michael Keaton’a adaylık getirmedi. Aktörün hüsran yaşamasının sebebi ise çok ilginç. Çünkü tevatür o ki, Akademi üyeleri, Keaton’ın bu filmde ”En İyi Erkek Oyuncu” mu yoksa ”En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” mu olacağına karar verememişler ve onu hiç aday yapmamışlar. Bu kadar şanssızlık da sanırım kimsenin başına gelmez.

 

 

6- Ridley Scott (Marslı): Son dönemin en çok konuşulan filmlerinden ”Marslı-The Martian”, aslında 7 dalda aday gösterildi. Ancak özellikle böyle deneysel bir işte kamera arkasındaki isim olan Ridley Scott da ”En İyi Yönetmen” dalında adaylık bekliyordu. Hatta açıkçası ödülü de onun alacağı söyleniyordu pekçok sinema otoritesi tarafından… Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı ve aday bile gösterilmedi. Tecrübeli sinemacı, ”Gladyatör”, ”Thelma ve Louise” ile ”Kara Şahin Düşüyor” filmleriyle ”En İyi Yönetmen” dalında altın heykelciğe aday gösterildiyse de alamamıştı. Sinema klasiklerinden olan ”Gladyatör”, 2001 yılında ”En İyi Film” dalında Oscar kazanmıştı.

7- Johnny Depp (Black Mass): ”Karayip Korsanları: Siyah İncinin Laneti”, ”Sweeney Todd” ve ”Finding Neverland” filmleriyle 3 kez Oscar’a aday gösterilen Johnny Depp, Leonardo DiCaprio, Tom Cruise ve Bradley Cooper gibi Oscar amcanın sevmediği oyunculardan. ”Black Mass” filmindeki Whitey Bulger rolüyle ”En İyi Aktör” dalında adaylık bekleyen Johnny Depp aday gösterilmedi. Ayrıca bu rol için tanınmayacak ölçüde iyice değişen Depp’in makyaj ve saç tasarımını yapan ekip de yine Oscar amca tarafından yok sayıldı.

 

 

 

8- Aaron Sorkin-Danny Boyle (Steve Jobs): Başrolünü Ashton Kutcher’ın üstlendiği ”Jobs” adlı yapımdan sonra ikinci Steve Jobs filmi, oyuncularının yüzünü güldürse de yönetmen ve senaristi için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Michael Fassbender ve Kate Winslet aday gösterilseler de yönetmen Danny Boyle ile senaryosunu kaleme alan Aaron Sorkin onlar kadar şanslı değildi. Sorkin, 2011 yılında ”The Social Network” filmiyle ”En İyi Uyarlama Senaryo” dalında Oscar kazanmıştı.

9- Alejandro Gonzalez Inarritu (Diriliş): ”Hadi canım” dediğinizi duyar gibi oluyoruz ama 12 dalda aday gösterilen filmin senaryosunu Michael Punke’ın orijinal fikrinden Mark L. Smith ile beraber kaleme alan Inarritu, ”En İyi Uyarlama Senaryo” dalında adaylık bekliyordu. Bu kadar çok adaylık alan bir filmin senaryosunun aday gösterilmemesi de zaten sadece usta yönetmeni değil herkesi şaşırttı.

 

 

10- Will Smith (Concussion): ”En İyi Erkek Oyuncu” dalında aday gösterildiği Altın Küre’yi Leonardo DiCaprio’ya kaptıran Will Smith, Oscar’da ise adaylığı dahi yakalayamadı.

11- See You Again şarkısı (Furious 7): Genç yaşta hayata veda eden aktör Paul Walker’a ithaf edilen ve izleyenlerin tüylerini ürperten anlamlı şarkı ”See You Again-Yine Görüşürüz” için ”Mutlaka Oscar alır” yorumu yapılıyordu. Ancak Akademi nedense aday bile göstermedi.

 

 

12- Michael B. Jordan (Creed: Efsanenin Doğuşu): Sanıldığının aksine basketbol efsanesi Michael Jordan ile bir akrabalığı bulunmayan genç aktör, bu yıl umutla Oscar adaylıklarını bekliyordu. Sylvester Stallone’nin ”En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” adaylığı dışında hiçbir dalda aday gösterilmeyen film, Akademi tarafından pas geçildi.

13- Jacob Tremblay (Room): 4 dalda aday gösterilen film, 9 yaşındaki Tremblay’e beklediği adaylığı getirmeyerek onu üzdü.

14- The Peanuts Movie: Oscar amca büyük küçük dinlemediğinden bu şirin mi şirin animasyonun ekibini de üzdü. Geçen yıl 65 yaşına giren sevimli köpek Snoopy ve ekibi, ”En İyi Animasyon” dalında adaylık beklerken hüsran yaşadı.

 

 

15-Emily Blunt (Sicario): 3 dalda altın heykelciğe aday gösterilen filmin İngiliz başrol oyuncusu da adaylık beklerken hayal kırıklığına uğrayan isimlerden oldu.

Yorum Yapılmamış: "Oscar amca onları üzdü"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.