Stranger Things: 4. sezonda alıntı yapılan 10 korku filmi

Burcu B. Bilgin

Netflix’in ilk sezonundan bu yana elindeki en iddialı projelerden biri olan Stranger Things, pandemi sebebiyle çekimleri yarım kaldığından oldukça gecikmeli olarak izleyicisiyle buluştu.

Sezonlarında 1980 ve 90’lı yılların kült filmlerine göndermeler yapılan dizinin dördüncü sezonu “korku” temalı. İşte bu sezonda gönderme yapılan 10 korku filmi:

1- Elm Sokağında Kabus/A Nightmare on Elm Street (1985-1987): Korku sinemasının en azılı anti kahramanlarından Freddy Krueger, Stranger Things’in dördüncü sezonunda ağırlıklı olarak gönderme yapılan karakterlerdendi.

Bu sezonun kötü karakteri olan Vecna, dış görüntü itibarıyla Freddy Krueger’e benzerken,  dizide bu kötü kahramanın ismi de anıldı.

Dustin, yaşananlardan söz ederken Freddy Krueger’dan ve Elm Sokağı’nda kabus filminden söz ederken, Nancy masada küçük kızkardeşinin olduğunu işaret ederek onu uyardı.

Freddy Krueger Elm Sokağı Kabusu Robert Englund

Tıpkı Freddy Krueger gibi gençlerin düşlerine giren ve onları korkutan Vecna, bu bitmeyen korkunç kabusun içinde gençleri katlediyor, Vecna’nın saldırısının ardından gençler rüyalarında olduğu gibi gerçekte de feci şekilde can veriyordu.

Kötü Vecna da Freddy gibi gençlerin zaaflarını, fobilerini, geçmişte yaptıkları hataları kullanarak onların ölümlerine sebep oluyordu.

 

Stranger Things Vecna

 

Kasabada korkunç bir katil olarak bilinen Victor Creel’in çevredeki dışlanması ve sonradan uğradığı fiziksel deformasyonla Freddy Krueger’a bir başka gönderme yapıldı.

Ancak dizide bu anti kahramana dair sürprizler bununla bitmedi. Elm Sokağı’nda Kabus’ta Freddy’yi canlandıran Robert Englund, Victor Creel rolünde izleyici karşısına çıktı. Kaldığı akıl hastanesinde Nancy ve Robin tarafından ziyaret edilen Creel, öyküsünü iki genç kızla paylaştı.

 

Robert Englund Freddy Krueger

 

2- Kuzuların Sessizliği/Silence of Lambs (1991): Gerilim klasiği Kuzuların Sessizliği filmine ise Nancy ile Robin’in kendilerini başka bir kimlikle tanıtarak Victor Creel ile görüştükleri sekansta referans verildi.

Robert Englund’un canlandırdığı Creel, hikayesini paylaşırken aynı bu filmdeki gibi korkunç bir suçtan yakalanıp akli dengesi yerinde görülmeyerek akıl hastanesine kapatıldığını anlattı.

Nancy burada cinayetleri çözmek için Hannibal ile görüşen Clarice Sterling’i (Jodie Foster), Creel de Hannibal Lecter’ı (Anthony Hopkins) çağrıştırdı.

Silence of the Lambs Kuzuların Sessizliği Hannibal Lecter Anthony Hopkins

3-O/It (1990): Korku romanlarının babası Stephen King’in 1986 tarihli kitabından ilk olarak 1990, yakınlarda da 2017 ve 2019’da beyazperdeye uyarlanan It filminden de alıntı yapıldı.

 

Filmde devamlı olarak ortaya çıkan büyükbabanın saati ile Pennywise’ın balonlarını eşleştirildi.

Bunun yanında Vecna’nın saldırıları, It serisindeki Pennywise’ın yarattığı vahşete de benziyordu. Vecna da kötü palyaço gibi önce gençlere farklı bir formda görünüyor, sonra kendisine dönüşüyordu.

It O Pennywise

4-Halloween (1978-1988): Eddie Munson’ın amcası, Nancy ile konuşurken ölümleri bölgede ailesini öldüren korkunç katil Victor Creel’a bağladı.

Halloween filminin anti kahramanı Michael Myers’tan da referans veren amca Munson, Victor’un da tıpkı Myers gibi öldürülemeyen, tekrar tekrar suç işleyen ve önüne geçilemeyen biri olduğunu düşünüyordu. Hatta akıl hastanesinde olduğu halde gelip cinayet işleyeceğine inanıyordu. Bu sebepten Nancy, Robin ile beraber akıl hastanesini ziyaret etti.

 

Halloween Michael Myers

 

5-Hellraiser (1987): Dizinin kötü karakteri Vecna’nın, dördüncü sezon ilk kısmın son bölümünde Victor Creel’ın oğlu olduğunu, aileyi aslında onun katlettiğini, sonrasında ise Eleven/Jane ile aynı laboratuvara kapatılmışken El tarafından öldürüldüğünü ve yeraltında yeni bir hayata başladığını öğrendik.

Hellraiser filminin kötüsü Pinhead de Vecna gibi bir zamanlar insanken farklı bir dünyada kötülükler yapan bir canavara dönüşmüştü. Ayrıca Vecna’nın ürpertici dış görüntüsünün elementlerinden biri de Pinhead idi.

 

Hellraiser

 

6- Amityville (1979-89): Victor Creel ve ailesinin yerleştiği perili köşk, tıpkı Amityville korku serisindeki ev idi.

Evde devamlı paranormal aktiviteler meydana gelirken, aile bu konuda bir çok yönteme başvurdu. Lakin Victor’un evde yaşanan esrarengiz olaylara dair çözüm üretme çabalarına rağmen sonunda ailesinin iki üyesi öldürüldü.

Ancak biraz evvel bahsini ettiğim bölümde Vecna’nın geçmiş hayatı anlatılırken evdeki bütün kaosu aslında Victor’un, sonraları laboratuvarda 001 ismi verilen oğlunun yarattığını, annesiyle kızkardeşini öldürüp olayların da babasının üzerine kalmasını sağladığını öğrendik.

Amityville

8-Günah Tohumu/Carrie (1976): Eleven nam-ı diğer Jane’in yeni taşındıkları yerde okuldaki arkadaşları tarafından zorbalığa uğraması, güçlerini kaybettiği için onlarla mücadele edememesi, neticede de başa çıkamadığı bu durumlar sebebiyle zorbalığın dozunun artması, bir başka Stephen King klasiği olan Carrie’yi çağrıştırdı.

Paranormal güçlere sahip Carrie’nin, Mike’ın ziyareti sırasında buz pateni pistinde sınıf arkadaşlarının saldırısına uğraması, üzerine kağıt bardaktaki kahvenin dökülmesi de Carrie’nin başından bir kova domuz kanının döküldüğü ünlü sahneye göndermeydi.

 

Carrie Sissy Spacek

 

9-Kötü Ruh/Poltergeist (1982): Her ne kadar olayların açıklanış tarzı benzer olmasa da Stranger Things’in dördüncü sezonundaki paranormal aktiviteler, vücutları ele geçiren kötü ruhlar, arka arkasına gelen esrarengiz olaylar yer yer izleyicilere korku klasiği Poltergeist’i anımsattı.

Stranger Things

10-Tepki/Firestarter (1984): Geçen sezonlarda da referans verilen Stephen King klasiğinden uyarlama Firestarter filmi, bu sezonda da yeniden gönderme yapılan başka yapım oldu.

Tıpkı Eleven/Jane gibi burnundan bir damla kan akarak ortalığı yakan yıkan, her yeri birbirine katan, yangınlar çıkaran küçük kız, laboratuvar sahnelerinde yeniden hatırlatıldı.

Özellikle Eleven’ın çocukluğuna yapılan flashbacklerin olduğu sekanslar, ünlü filmdeki sahneleri bolca çağrıştırdı.

 

Stranger Things

 

2 Yorumlar: "Stranger Things: 4. sezonda alıntı yapılan 10 korku filmi"

  • comment-avatar
    Atila 8 Haziran 2022 (14:06)

  • comment-avatar
    Garez 9 Haziran 2022 (00:01)

    Yazı icin teşekkürler keyifle okudum ve şaşırdım

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.