Tarihi dizi sevenler için 10 öneri

Burcu B. Bilgin

Günümüzde giderek samimiyetini yitiren insan ilişkileri, geçmişi çok daha cazip kılıyor. Diş macununun, sabunun bile henüz icat edilmediği dönemlerde bir yerden bir yere at arabalarıyla günlerce gidilse de bazı değerlerin eskimemiş olması ekran tercihlerimize de yansıyor.

Outlander Jamie Fraser Sam Heughan

Dönem dizilerinin bütçeleri oldukça fazla olsa da gördükleri yüksek talep nedeniyle giderek sayıları artıyor. Kadınların kat kat giysiler, erkeklerin süslü ceketlerle arz-ı endam ettiği saraylardan Vikingler’in kılıçlarıyla dünyayı fethettiği yıllara kadar tarihin her dönemi dizilerin vazgeçilmezi. İşte tarihi dizi düşkünleri için 10 öneri:

Vikings Ragnar Lothbrok

-Vikings: History Channel imzalı dizi, efsanevi Viking savaşçısı Ragnar Lothbrok’un hayatı ve dönemin yaşantısını konu alıyor. Ragnar’ı canlandıran eski model Travis Fimmel’ı dünya çapında şöhrete kavuşturan dizi, 4 sezonu geride bıraktı.

Viking tarihine ilgi duymayanları bile o döneme aşık eden Vikings, bölgeye turist sayısını artırırken, çekimlerin yapıldığı İrlanda’daki set de dizi hayranlarının akınına uğruyor.

Dizinin 5. sezonuyla ekranda final yapması planlanırken, izleyicinin bitmek bilmeyen ilgisi ve sevgisi sebebiyle önce 4. ve 5. sezonlar 10 bölümden 20’şer bölüme çıkarıldı. Ancak yüksek reytingler, yayıncı kanalın kararını tekrar değiştirdi ve dizinin 6. sezonu için de onay geldi.

Gustaf Skarsgard Floki Vikings

-Outlander: Giderek yükselen bir grafik çizen diğer dizi de Outlander. Diana Gabaldon’ın aynı adlı romanlarından ekrana uyarlanan dizi, daha ilk sezonunda dünyanın her yerinden milyonlarca hayranı ekrana kilitledi.

Dizide baş kahramanlar Jamie Fraser’ı canlandıran Sam Heughan ile Claire rolündeki Caitriona Balfe dizi öncesinde neredeyse tanınmıyorken bugün dünya çapında şöhrete sahip.

Nasıl ki Vikings, İskandinavya’nın tanıtımını yapıyorsa Outlander da İskoçya destinasyonu için aynı itici güce sahip. Dizi, ilginç bir şekilde kendini bir anda 200 yıl öncesinde, 18. yüzyıl İskoçya’sında bulan İngiliz savaş hemşiresinin aniden değişen yeni yaşamını, dönemin gelişmeleri eşliğinde anlatıyor.

Outlander

-Victoria: Kuzey’den biraz güneye, Jakobitler’in İskoçya’daki taht mücadelesinden direnişe geçtikleri İngilizler’in en sevilen kraliçesinin yaşamına geçelim.

Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı Kraliçesi Victoria, günümüze kadar gelmiş geçmiş en sevilen İngiltere kraliçesi olarak biliniyor. 19. yüzyılda 63 yıl 7 aylık bir süreyle Birleşik Krallık tarihinde II. Elizabeth’den sonra en uzun süre saltanat sürmüş hükümdar olan Victoria’yı dizide Jenna Coleman, büyük aşkı ve eşi Albert’i Tom Hughes canlandırıyor. Victoria da ekranın en sevilen tarihi dizilerinden.

Victoria

-Poldark: Yine aynı coğrafyanın kırsalında, 18. yüzyılda yaşayan Robin Hoodvari gerçek bir kahraman…

Winston Graham’ın aynı adlı romanlarından ekrana uyarlanan Poldark, savaştan döndüğünde eski yaşamının yerinde yeller estiğini gören Yüzbaşı Ross Poldark’ın yeni bir hayat kurarken bir yandan da yoksulları ve idealleri savunmak uğruna defalarca canını ve malını tehlikeye atmasını konu alıyor.

Poldark, BBC tarafından başta mini dizi olarak planlansa da gördüğü müthiş ilgi üzerine sürekli uzatıldı.

Başrolünü Hobbit filminden tanıdığımız Aidan Turner’ın üstlendiği dizi, sevilen aktörün şöhretini daha da artırdı. Poldark severler, şimdi 4. sezon için 2018 yılını bekliyor.

Poldark

-The Crown: İngiltere’nin en uzun süre tahtta kalan ve halen saltanatını sürdüren 92 yaşındaki kraliçesi II. Elizabeth’in hayatının bilinmeyen yönlerini konu alan The Crown, son dönemin üzerinde en çok konuşulan tarihi dizisi oldu.

Netflix yapımı dizi, Emmy, Altın Küre ve BAFTA ödülleri kazandı, sayısız adaylığa sahip oldu. Kraliçe Elizabeth’i Claire Foy’un canlandırdığı yapım, Kraliçe’nin yaşamı kadar taht ve saltanat uğruna nelerin göze alınabileceğinin ve feda edilebileceğinin ibretlik öyküsünü anlatırken, yakın tarihe de ışık tutuyor.

The Crown

-Taboo: İngilizler’in sinemaya kazandırdığı en büyük yeteneklerden Tom Hardy’nin senaryosunu yazdığı, yapımcılığını ve başrolünü üstlendiği Taboo, mini dizi olarak planlanıp büyük ilgi üzerine 2. sezon onayı alan bir başka dizi.

1800’lü yılların başında James Keziah Delaney (Tom Hardy) adlı maceracı bir girişimcinin dönemin tabularına baş kaldırarak Çin ve Amerika ile ticaret yapmak amacıyla gemiyle denize açılmanın yollarını aramasının hikayesini anlatan BBC yapımı Taboo’nun ilk sezonu, 8 bölüm olarak ekrana geldi.

Taboo

-Versailles: O da Fransızlar’ın en uzun süre tahtta kalan kralı, üstelik de kralların en ünlüsü. Louis-Dieudonné de France veya 14. Louis, 1643-1715 yılları arasında 72 yıl Fransa krallığı yaptı. Fransızlar tarafından Louis Le Grand (Büyük Louis) veya le Roi-Soleil (Güneş Kral) olarak anılan Louis’nin yaşamını, Versailles Sarayı’nı yaptırmasını ve o dönemi başarıyla ekrana taşıyan dizi, 2 sezonu bitirdi, 3. sezon çekimleri sürüyor.

Dizide 14. Louis’yi Vikings hayranlarının Athelstan rolüyle yakından tanıdığı George Blagden ustalıkla canlandırıyor.

George Blagden 14. Louis Versailles

-Downton Abbey: Artık ekranda olmasa da dönem dizilerinin belki de en başarılarından biri olan Downton Abbey, çok sayıda Altın Küre, Emmy ve BAFTA ödülleri olan rekortmen bir dizi.

Ekranda kaldığı 6 sezon boyunca milyonlarca hayran kazanan, müziği bile dizi hayranlarınca telefon melodisi olarak kullanılan Downton Abbey, 20. yüzyıl başlarında İngiltere’de yaşayan aristokrat Crawley ailesinin yaşamını ekrana getirdi. Dizi, İngiliz aristokrasisini anlatan en başarılı yapım olarak televizyon tarihine geçti.

Downton Abbey

-Unsere Mütter, Unsere Vater: Tavsiyelerimin son ikisini savaş dizilerine ayırdım. II. Dünya Savaşı’na bu kez de Almanlar’ın gözünden bakan bu yapım, onların da savaşa istekli gitmediğini, yaşamlarını, gençliklerini, ailelerini, dostlarını, itibarlarını nasıl kaybettiklerini büyük bir başarıyla ele alıyor.

İzledikten sonra bile senelerce unutamayacağınız bu başarılı savaş dizisi, alanında yapılmış en başarılı yapımlar arasında ilk 10’a girecek bir gerçekçiliğe sahip. Savaş yapımlarını sevmeyenlerin bile mutlaka seyretmesini tavsiye ediyorum.

Unsere Mütter Unsere Vater

-War and Peace: BBC’nin en başarılı uyarlama mini dizilerinden olan War and Peace/Savaş ve Barış, Lev Tolstoy’un aynı adlı ölümsüz eserinden uyarlanarak ekrana getirildi.

BBC yapımı dizi, 6 bölüm olarak izleyici karşısına çıktı. Başrolünü Paul Dano, James Norton ve Lily James’in üstlendiği yapım, bugüne kadar çekilmiş en iyi Savaş ve Barış uyarlaması olarak da kabul ediliyor.

Savaş ve Barış, Rusya’nın Fransa tarafından istilası döneminde yaşanmış olayları ve Napoleon döneminin Rusya’da Çar toplumuna etkisini, bu etkinin doğurduğu sonuçları beş asil ailenin hayatı çerçevesinden anlatıyor.

War and Peace

7 Yorumlar: "Tarihi dizi sevenler için 10 öneri"

 • comment-avatar
  Edward Waite 28 Ekim 2017 (13:42)

  Medici: Masters of Florence bence tarihi dizilerin olmazsa olmazlarından harika bir mini seri.

  Ve tabi ki ;
  2- The Knick modernleşen 19.yüzyıl Amerikasın’da ırkçılık, modern tıp, uyuşturucu biraz Tesla biraz Edison.
  3- The White Queen
  4- The Borgias

  • comment-avatar
   sinekaf 28 Ekim 2017 (14:03)

   Çok teşekkür ederim. Ben de bunları izleyeceğim (editör)

 • comment-avatar
  Deniz akdeniz 23 Nisan 2020 (20:04)

  Kesinlikle hem dönem hem aşk arıyorsanız OUTLANDER HARİKA!

 • comment-avatar
  Yıldız tuncay 30 Nisan 2020 (22:47)

  OUTLANDER SÜPERRRRRR KEŞKE BİTMESEYDİ.

  • comment-avatar
   Furkan kılıç 12 Nisan 2021 (17:35)

   Bitmedi ki şuan 6. Sezon çekimleri yapılıyor yakında yayınlanır 7. Sezon onayı da alındı

 • comment-avatar
  Merve uzun 12 Şubat 2021 (17:26)

  Kesinlikle outlender tavsiye ederim

 • comment-avatar
  Hayat M 20 Ocak 2023 (10:23)

  Outlander arkadaşlar ! “Ya geleceğin,geçmişin ise?”

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.