The Crown 5. sezon: Dizideki olaylar gerçekte nasıldı?

Burcu B. Bilgin

Bu yıl 96 yaşında hayata gözlerimi yuman, dünyanın en uzun süre tahtta kalan kraliçesi II. Elizabeth ile Kraliyet Ailesi’nin yaşam öykülerini anlatan The Crown, ekrandaki beşinci sezonunu tamamladı.

Kraliçe’nin 60 ve 70’li yaşlarını izlediğimiz sezon, annesinin ölümünün ardından kral olan III. Charles, eski eşi Diana ve Konsort Kraliçe Camilla arasındaki aşk üçgeniyle dikkatleri üzerine topladı. Peki, beşinci sezondaki olaylar tarihte oldu mu veya nasıl cereyan etti?:

1- HMS Britania gemisi uzun tartışmalara neden oldu mu? : Evet oldu. Kraliçe’nin ve eşi Philip’in kalbinde müstesna bir yere sahip olan bu yat, 1950’lerin stilinde dizayn edilmiş, o dönemin lüks bir teknesi idi.

Ancak bu yatın eskimeye ve problemler çıkarmaya başlamasıyla birlikte çift, onun onarılması için Başbakan John Major dahil pek çok yetkiliyle temasa geçtiyse de sonuç alamadı.

 

Prens Philip Kraliçe II. Elizabeth

 

Prenses Margaret ve Anthony Armstrong- Jones’un balayı dahil pek çok önemli kilometre taşına sahip olan yat günümüzde kullanılmıyor, sadece turist ziyaretine açık durumda.

Dizinin bu sezonunda Kraliçe II. Elizabeth’i Imelda Staunton, eşi Prens Philip’i ise Jonathan Pryce canlandırdı.

 

HMS Britannia

 

2 -Prenses Margaret, Pete Townsend ile 1990’larda yeniden görüştü mü?: Evet, ama dizideki kimi detaylar farklı gerçekleşti.

Prenses Margaret, henüz 17 yaşındayken tanıştığı Albay Peter Townsend ile büyük bir aşk yaşamış, o sırada evli olan subay eşinden ayrılınca Prenses ile evlenmek istemişti. Ancak o dönemde Kraliçe Elizabeth’in onayını alamayan çift, bu yüzden ilişkilerine nokta koymak zorunda kalmıştı.

The Crown

Uzun yıllar sonra Margaret ve Peter Townsend tekrar bir etkinlikte bir araya geldi, ancak dizideki kimi detaylar doğru değildi. Margaret’in katıldığı Desert Island Discs adlı radyo programı 1981’de idi, 1992 senesinde değil. Burada da favori şarkısı olarak Townsend ile ortak şarkıları olan Smile’ın ismini vermedi, Kuğu Gölü ve Rule Britannia’yı seçti.

Esasen Margaret ile Townsend bu programdan çok evvel tekrar görüşmeye başlamıştı. İlk görüşmeleri de Margaret’in eşinden boşanmasının ardından nedimesi Leydi Glenconner onuruna gerçekleştirilen bir etkinlikte 1978 yılında olmuştu.

Peter Townsend Prenses Margaret

Leydi Glenconner’ın anlatımına göre “oldukça dokunaklı” olan bu buluşma, Margaret’in gözünde Peter Townsend’in yerinin hiç değişmediğini göstermişti. İkili, 1992 yılında da birlikte çay içmek üzere buluştu. Bu arada, Peter Townsend 1947 yılında Kraliyet Ailesi ile birlikte bir seyahate katıldı, ancak Margaret’in göz önünde olmama isteği üzerine detaylar özenle saklandı.

Dizinin 5. sezonunda Margaret’i Lesley Manville, Peter Townsend’i Timothy Dalton canlandırdı.

 

Prenses Margaret The Crown

 

3- Charles ve Camilla arasında “Tampongate” denilen görüşme gerçekleşti mi?: Evet, tam manasıyla dizideki şekilde meydana geldi.

İkili arasında erotik sözlerin geçtiği telefon görüşmesi bütün ayrıntılarıyla basına sızdı ve Prens’in nasıl Camilla’nın “tamponu ve iç çamaşırı olmak” istediğini söylemesinin yanında başka detaylar da yer aldı.

Prens Charles Düşes Camilla

Prens Charles’i canlandıran Dominic West, dizinin bu bölümlerini canlandırırken iki insan arasında kalması gereken bu görüşmelerin bu şekilde izlenip basına yansıtılmasının çok “utanç verici” olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Dizide Camilla Parker-Bowles’un o dönemdeki halini Olivia Williams canlandırdı.

 

Prens Charles Dominic West The Crown

Camilla Parker Bowles Olivia Williams The Crown

 

4- Prens Philip ile Penny Knatchbull arasında duygusal bir ilişki var mıydı?: Her ne kadar yıllar yılı yakın bir arkadaşlık sergileseler de Prens Philip’in kendisinden 32 yaş genç, üstelik de vaftiz oğlunun eşi Penny Knatchbull ile duygusal bir ilişki yaşadığına dair bir bilgi yok.

İkili sık sık açık hava sporları, özellikle de “at arabası” yarış aktivitelerinde ve ayrıca entelektüel düzeyde paylaşımların bulunduğu bazı etkinliklerde görüştü.

Prens Philip Penny Knatchbull The Crown

Kraliçe Elizabeth ise eşinin hem “kadınlarla arkadaşlık etmeyi” sevdiğini biliyor, hem de onunla aynı hobileri paylaşmadığını kabulleniyordu.

Ancak Kraliçe’nin eşini spor yaparken izlemekten hoşlandığı, hatta kocasının yakından bir görüntüsü yakalamak için Royal Windsor at yarışlarında çimler üzerinde koşarak fotoğraflar çektiği de biliniyor.

 

Prens Philip Penny Knatchbull

 

Yıllar sonra 2020 yılında Ingrid Seward tarafından yazılan Prince Philip Revealed adlı kitapta Knatchbull’un Edinburg Dükü’nün sadık bir dostu ve sırdaşı olduğuna yer verildi. Knatchball, 2021 yılında vefat eden Philip’in cenazesindeki “aile bireyi olmayan” tek kişiydi. Cenaze töreni, Covid 19 önlemleri kapsamında 30 kişiyle sınırlandırılmıştı.

Dizinin bu sezonunda Penny Knatchbull’u ise Natascha McElhone canlandırdı.

 

Prens Philip The Crown

 

5- Dodi Al Fayed, Diana ile tanıştığında başka bir ilişkisi var mıydı?: Bilindiği kadarıyla evet. Dodi Al Fayed ile Prenses Diana arasında 1997 yılının yaz aylarında bir yakınlık meydana geldiğinde Fayed o sıralarda Amerikalı model Kelly Fisher ile nişanlıydı.

Hatta Fisher, nişanı bozduğu, kendisine vaat ettiği bir ödemeyi gerçekleştirmediği ve manevi zarar verdiği gerekçesiyle onu mahkemeye vermişti. Ancak Diana ve Fayed’in trajik ölümünden sonra Fisher davayı geri çekti.

Dodi El Fayed Prenses Diana

Dizinin bu sezonunda Dodi El Fayed’i Khalid Abdalla, Prenses Diana’yı Elizabeth Debicki, Kelly Fisher’ı ise Erin Richards canlandırdılar.

 

Dodi El Fayed The Crown

 

6- Prens Philip, Romanov ailesi için DNA verdi mi?: Evet. Çariçe Alexandra, Prens Philip’in büyük teyzesi idi. Romanov ailesinin Ekaterinburg’daki mezarlarının bulunmasından sonra Philip’in DNA’sı talep edildi. Prens de bu isteği kabul etti.

Toplu bir mezarda bulunan kemiklerin aileye ait olduğu DNA analiziyle kesinleşti. Konuya dair konuşan genetik profesörü Doktor Gill, “Onun DNA’sını ve kan örneğini alarak bu olayı aydınlattığımız için çok şanslıyız,” açıklamasında bulunmuştu.

 

Romanov ailesi

 

7- Diana’nın henüz boşanmadan önce bir doktorla uzun süreli ilişkisi oldu mu?: Evet. Diana ile kalp cerrahı Hasnat Khan, iki yılı aşkın süren bir ilişki yaşadı.

Çift, Diana’nın arkadaşının eşi Joe Toffolo’nun Royal Brompton Hastanesi’nde yattığı sırada tanıştı. Toffolo’nun operasyonunu Khan gerçekleştirmişti.

 

Diana The Crown Elizabeth Debicki

 

Çeşitli vesilelerle hastanede rastlaşınca Diana ile Khan beraber olmaya başladı. Ancak Diana dizideki gibi siyah peruk takarak sinemada değil Soho caz kulübünde sevgilisi ile buluştu.

Bir defasında da Paul Burrell’ın da yardımıyla Hasnat Khan araba bagajına saklanarak Kensington Sarayı’na girip Prenses’i ziyaret etmişti.

 

Diana The Crown Elizabeth Debicki

 

Diana, Hasnat Khan’ın Pakistan’da bulunan ailesini dahi ziyaret ederek onlarla tanışmıştı. İkilinin ilişkisi, Diana’nın Ağustos 1997 tarihindeki ölümünden sadece beş hafta önce bitmişti.

Khan, onun ölümünün ardından verdiği bir röportajda, “Benim en büyük korkum onunla evlendikten sonra hayatımın Diana’nın kim olduğundan kaynaklı sorunlar sebebiyle cehenneme dönmesiydi. Hiçbir zaman normal bir hayatımızın olamayacağını veya çocuk sahibi  olursak onlarla normal şeyler yapamayacağızı biliyordum,” demişti.

Dizide Doktor Khan’ı, Humayun Saeed canlandırdı.

 

Diana Hasnat Khan

 

8- Tony Blair ile Prens Charles, Hong Kong gezisinde baş başa görüştü mü?: Hayır. Bu bilgi şimdiye kadar defalarca yalanlandı.

Her ne kadar dizide yeniden konu edilse de özellikle dönemin başbakanı Tony Blair da Charles da böyle bir görüşmenin hiçbir zaman gerçekleşmediğini ifade etti.

Prens Charles Düşes Camilla

 

9-Diana, otomobilinin frenlerinin birileri tarafından sabote edildiğini düşündü mü?: Evet. Diana, 1995 yılında arabasının frenlerinin birilerince bozulduğunu dile getirdi.

Hatta bir iddiaya göre Paris’teki otomobil kazasından sonra Kraliçe Elizabeth olaya dair, “Birileri galiba arabanın frenlerini yağladı,” yorumunu yapmıştı.

 

Diana Harry William The Crown

 

10- Prens Charles, vakfın yardım ettiği öğrencilerle eğlenip break dans yaptı mı?: Evet doğru. Her ne kadar ilk bakışta diziye eğlence unsuru diye konulduğu zannedilse de Charles, Prince’s Trust adlı vakfının hayır etkinliğinde öğrencilerle beraber dans etti.

Ancak şöyle bir durum var ki bu olay 1985 yılında gerçekleşti, dizide sözü edildiği gibi 1990’ların ortalarında değil.

 

1 Yorum: "The Crown 5. sezon: Dizideki olaylar gerçekte nasıldı?"

  • comment-avatar
    JORJET GÖLDAĞ 30 Kasım 2022 (09:36)

    Merakla bekledim, bir çırpıda izledim, bana göre geçmiş sezonlar kadar başarılı değildi. Belki de kraliçeyi canlandıran oyuncunun aslına hiç benzememesi ve Dianayı da çok ters ve erkek düşkünü olarak göstermek hoş olmadı. Naçizane…..

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.