Türkiye’nin ”Kedi”leri dünyayı fethetti

Ceyda Torun’un imzasını taşıyan ve İstanbul’daki sokak kedilerini konu alan ”Kedi” adlı belgesel, ABD’de tüm zamanların en yüksek gişe yapan üçüncü yabancı belgeseli oldu.

Box Office Mojo verilerine göre, 10 Şubat 2017 tarihinde ABD’de gösterime giren ”Kedi” belgeseli, vizyonda olduğu süre içerisinde 2 milyon 359 bin 857 doları gişe hasılatı elde etti. Belgesel, bu rakamla yabancı belgeseller içinde ABD’de en çok izlenen üçüncü yapım oldu.

ABD’nin popüler sinema dergisi Variety’de yer alan habere göre, belgeselin bu başarısı üzerine harekete geçen YouTube, belgeselin yayın hakkını satın aldı. YouTube Red tarafından 10 Mayıs’ta yayınlanacak belgeselin dünyanın her tarafındaki sinemalardaki gösterimleri de devam edecek. Belgeselin yapım şirketi Oscilloscope Laboratories ile temasa geçen YouTube’un bu kararı almasına belgeselin yüksek gişe hasılatı sebep oldu.

Kedi belgeseli

Sokak kedilerini anlatan belgesel, !F İstanbul Bağımsız Film Festivali’nde da gösterime girdi. Ceyda Torun’un Amerikalı eşi Charlie Wuppermann ile yapımcılığını üstlendiği belgeselin görüntü yönetmeni de Wuppermann.

İstanbul’daki 7 sokak kedisinin baş kahramanı olduğu belgeselde, Sarı ”The Hustler/Sahtekar”, Bengü ”The Lover/Aşık”, Psikopat ”The Psycho”, Deniz ”The Social Butterfly/Sosyal Kelebek”, Aslan Parçası ”The Hunter/Avcı”, Duman ”The Gentleman/Centilmen” ve Gamsız ”The Player/Oyuncu” adlı kediler aracılığıyla tüm sokak kedilerinin İstanbul sokaklarındaki yaşantısı anlatılıyor.

kedi belgesel

Youtube Global Sorumlusu Susanne Daniels, “YouTube seyircisinin kedilere karşı hiç bitmeyen bir hayranlığı olduğunu biliyoruz. Ceyda Torun ve Charlie Wuppermann’ın görsel açıdan büyüleyici olan bu belgeseli, 7 karizmatik kedinin İstanbul sokaklarındaki maceralarını anlatıyor” dedi.

Belgeselin dünyanın her tarafındaki sinemaseverleri fethettiğini belirten Daniels, bu nedenle belgeselin YouTube Red için çok iyi bir seçim olduğunu ve çok popülerleşeceğine inandığını söyledi.

kedi belgesel

”Kedi” belgeseli için Variety dergisi tarafından da ”Karşı konulamaz güzellikte” yorumu yapıldı.

“Kedi”, mega kentlerin değişen doğasına ve kentin kedilerini seven ve koruyan insanlarına odaklanıyor. 2014 Nisan ve Mayıs’ında çekilen film, haftada 6 gün, günde 16 saatlik bir çalışma programıyla çekildi.

Kedi belgesel

Yorum Yapılmamış: "Türkiye'nin ''Kedi''leri dünyayı fethetti"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.