Zeytin Ağacı: Rakı, balık, Ayvalık güzel ama…

Burcu B. Bilgin

Netflix dizileri arasında son dönemin en çok üzerinde konuşulan yapımı Zeytin Ağacı oldu. Ayvalık’ta geçen ana teması dışında, kişinin soy ağacını çıkarıp ailenin geçmişindeki travmaların birey üzerindeki etkilerini inceleyen ve “bilim olup olmadığı” konuşulan aile dizimini de konu edinen dizi tartışmaları da beraberinde getirdi.

Ana karakterlerden birinin kanser hastalığına da bu yöntemle çare bulunduğu izlenimini yaratan diziyi sizler için izleyip inceledim.

Senaryosunu Nuran Evren Şit’in kaleme aldığı dizi, kısaca kanseri nüksettiği için arkadaşlarıyla beraber burada aile dizimi yöntemiyle danışanlarına yardımcı olan Zaman’ın (Fırat Tanış) kapısını çalan üç samimi kız arkadaşın aşk, dostluk ve hayatın getirdikleriyle örülü hikayesini anlatıyor.

 

Zeytin Ağacı

 

Dizinin kadrosu popüler ve usta oyuncular harmanlanarak akılcı bir matematikle oluşturulmuş. Tuba Büyüküstün, Boncuk Yılmaz, Seda Bakan ve Murat Boz dörtlüsüne Rıza Kocaoğlu, Füsun Demirel, Fırat Tanış ve Serkan Altunorak dörtlüsü eşlik ediyor.

Zeytin Ağacı’nın yönetmen koltuğunda da Burcu Alptekin oturuyor. Yani bir bakıma Amerikalılar’ın “chick flick/kadın filmi” dediği türden bir yapım olan Zeytin Ağacı’na tam anlamıyla kadın eli değiyor.

 

Zeytin Ağacı

 

Tam da yaz aylarında izlenebilecek eğlenceli bir yapım olan Zeytin Ağacı’na ev sahipliği yapan Ayvalık ise Netflix dizilerini takip eden bir yabancı olarak sıfırdan görsem hemen bavulunu hazırlayıp yolunu tutacağım kadar güzellikler sunuyor. Yani dizinin başrol oyuncularından biri de aslında Ayvalık.

Zeytin Ağacı Fırat Tanış

Romantik komedilerin çoğunda olduğu gibi bu dizide de klişeler bolca önümüze “ana yemek” olarak sunuluyor.

Kadınlar sevilmek istiyor, erkekler aldatıyor, kadın istiyor, erkek kırıyor, ama tabii bu tip erkeklerin yanında çok iyi kalpli olanları da var. Onlar çok daha fazla kazanıyor. Sonuçta sevgi galip geliyor. Bunları biliyoruz. Ama senaristin akıcı kalemi sayesinde zaten bildiğimiz bu şeyler kendini izletiyor.

 

Zeytin Ağacı Tuba Büyüküstün

 

Şimdi buraya kadar güzel de amiyane tabirle zurnanın zırt dediği yere gelelim. Dizinin yola çıktığı “aile dizimi” yöntemiyle bireylerin sorunlarına çare bulunması konusu Zeytin Ağacı’nda temayı oluşturuyor.

Zaman’ın bir çiftlikte sürdürdüğü ve psiko dramalarla da süslenen aile dizimi yöntemiyle katılımcıların “kendilerinin dahi bilmediği” geçmiş aile travmaları ortaya konuluyor. Bunların üzerine gidilerek hayattaki problemlerini aşmaları sağlanıyor.

 

Zeytin Ağacı Tuba Büyüküstün

 

Bu konuya dair önceden okuduğum yazılarda rastlamıştım. Mesela iddialara göre ailesinde İkinci Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından gaz odasında öldürülen bireylerden iki üç kuşak sonra bile dar alanlara karşı fobi, uykuda boğulma hissi gibi sorunlar çıkabiliyormuş.

Bilimin sınırlarının nereye dayandığını, mistisizmin psikolojiyle ne derecede iç içe geçebildiğini bir başka tartışma konusu ama bana garip gelen bir noktayı söyleyeyim. Kişi geçmiş travmasını kendi bile bilmezken burada gruptan bir kişiyi seçiyor, o kişiye Zaman, “Şimdi neler hissediyorsun?” diye soruyor.

 

Zeytin Ağacı Tuba Büyüküstün

 

Sorunları ele alınan kişi ailesindeki sır gibi saklanan travmaları kendi bile bilmezken bu seçtiği kişi, çatır çatır anneannesinin nasıl öldüğünü, teyzesinin ne şekilde cinayete kurban gittiğini sayıp döküveriyor. En azından tüyolarını veriyor.

Ancak hele ki bir de kansere çare olabildiği tezi var ki asıl tehlike burada başlıyor. Her ne kadar dizide Zaman, bunun kansere çare değil kökeninde yatan sorunları ortaya çıkarmak için olduğunu söylese de bir kanser hastası veya yakını bunu duyarsa ne düşünür bilemiyorum.

 

Zeytin Ağacı Tuba Büyüküstün Seda Bakan

 

Aile dizimi konusunda ise iki satır, mistisizm çalışmaları olan Hasan Sonsuz Çeliktaş ve konunun uzmanı Fatma Meryem Suna’nın görüşlerini aktarayım:

“Aile dizimini büyü gibi, kehanet gibi, ruh çağırma seansı gibi algılayanlar olabilir; ama bu tekniğin hakikatinde bunlar yoktur. Keza zaten kimsenin de o alana göçmüş ataları çağırma gücü yoktur.

…Yetkin bir terapist, tekniği bilmekle birlikte yüksek ve derin görüş gücüne sahip olmalıdır. Kendi üzerinde çalışmış, kendi içinde yol almış, belli bir kemalat seviyesine erişmiş olmalıdır.”

 

Zeytin Ağacı Tuba Büyüküstün Fırat Tanış

 

…Aile diziminin amacı kişiyi kendine biraz daha yakınlaştırmak; kendine yabancılaşmasına sebep olan sorunların, yine kişiyle ve sistemiyle ilişkili olduğunu görmesini sağlamak ve de kişiyi inkâr edemeyeceği bir yüzleşmeye, temsilciler üzerinden taşımaktır.

…Yani buradan da anlayacağınız üzere öyle “Hastalığımdan kurtulur muyum?” doğrultusunda yaklaşılmaması gerekir. O hastalığın ve kanserin altında yatan sebeplerin sunabileceği ruhsal armağanların keşfinde önemli bir katkı sunabilir.”

 

Zeytin Ağacı Tuba Büyüküstün

 

Yani bunun hastalıklara, ilaçla tedavi edilecek denli büyük psikolojik sorunlara, hatta hayattaki tüm dertlere çare olabileceğini düşünmemenin şart olduğunun altı çiziliyor.

Bu konunun haricinde, Zeytin Ağacı dizisi, üç kız arkadaşın eğlenceli dostluğu, aşklar, sevdalar, müzik, rakı, balık ve Ayvalık ile Zeytin Ağacı “diğer misyonunu” yani eğlendirmeyi, hoşça vakit geçirmeyi başarıyor. Klişelere rağmen ama zaten bu dizi için ekran başına geçerken de daha fazla bir beklentimiz yok.

 

 

Zeytin Ağacı Fırat Tanış
Mekan seçimi, reji, görüntü yönetimi açısından da başarılı bir iş çıkaran dizideki performanslara gelecek olursak Tuba Büyüküstün defalarca yazdığım gibi kötü bir oyuncu. Beren Saat ve Meryem Uzerli gibi ısrar ve inatla kamera karşısına getirilen bir başka oyuncu olan Büyüküstün’ün donuk oyunculuğu burada da dillere destan.
 
Eşlikçileri olan diğer iki kız arkadaştan Seda Bakan kelimenin tam anlamıyla rolünde parlıyor. Boncuk Yılmaz ise görevini yerine getiriyor.

Zeytin Ağacı

 

Murat Boz eskinin asi rocker’ı, yeninin bohem romantik bar şarkıcısı, yine klişe icabı kendine biçilen tutunamamış, bağlanma sorunları olan Toprak rolüne birkaç beden küçük gelmiş. Bu sorunlu rocker kalıbından da sıkıldık artık.

Bu dizinin starı ise hiç tartışmasız Rıza Kocaoğlu. Ayvalık’ta restorancılık yapan Tevfik Fikret, nam-ı diğer Fiko rolünde doğal performansıyla oyunculuğun kitabını bir kez daha yazıyor. Fırat Tanış ise “guru” rolünde başarılı oyunculuğunu bir kez daha sergiliyor. Özellikle Ada (Tuba Büyüküstün) ile zeytinlikteki sekansta çok iyi.

 

Zeytin Ağacı
Füsun Demirel ile Serkan Altunorak’ın da başarılı bir oyunculuk sergilediği dizinin bir başka starı ise 10 yaşındaki Mehmet Aybars Kaya.
Küçük aktör, bu dizideki vasat veya başarısız kimi “meslektaşlarına” kelimenin tam anlamıyla oyunculuk dersi veriyor. Şimdiden Instagram’da 44 bini aşkın takipçisinin olduğunu da belirteyim.
Zeytin Ağacı
Netice itibarıyla bir çok ülkede yorumlara da konu olmuş Zeytin Ağacı, senaryosu, rejisi, kimi oyuncuların kötü performanslarına karşın ortalamayı tutturmuş kadrosu ve ev sahibi olan Ayvalık’ın da katkısıyla keyifli bir seyirlik.
Ancak tabii o büyük parantezi de tekrardan açmak gerekiyor. Lütfen bu diziyi izlerken kanser gibi rahatsızlıklara, ilaçla tedavi edilmesi gereken psikolojik sorunlara ve tüm dertlerinize çare olan bir yöntem gördüğünüzü düşünmeyin.
Zeytin Ağacı
O sebepten de keşke böyle eğlenceli, yaz aylarında keyifli bir çerezlik olabilecek dizi böyle zorlu, iddialı, sonuçları kötüye gidebilecek bir konuyu biraz daha dikkatli masaya yatırsaydı diyorum. Bu şerhi özellikle düşerek diziyi izlemenizi tavsiye ediyorum.

3 Yorumlar: "Zeytin Ağacı: Rakı, balık, Ayvalık güzel ama..."

 • comment-avatar
  Ayla Sırıklı 9 Ağustos 2022 (14:37)

  Harika olmuş canım
  O bahsettiğin nazi hikayesinin geçtiği kitap
  Vamık Volkan Nazi mirası

 • comment-avatar
  Atila 9 Ağustos 2022 (23:20)

  ❤ Her zamanki yorumum..

 • comment-avatar
  muhammed melih 14 Ağustos 2022 (22:32)

  dizide ki tedavi yöntemine bakış açısını biraz islami olarak gösterselerdi dünya yerinden oynardı ama sürekli içen ve kafa bir dünya gezen tipler olarak lanse ettiklerinde “evet olabilir böyle şeyler” deniliyor , garip bir dünya

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.