2016 yılında Türkiye’de en çok izlenen 20 film

Burcu B. Bilgin

Türkiye’de 2016 yılında en çok izlenen filmler yine her sene olduğu gibi yerli yapımlardı. Yerli sinema adına ne iyi, ne de kötü olarak nitelendirilebilecek 2016 yılında sinema adına çok nitelikli yapımların verildiğini söylemek güç.

Buna karşın bazı yerli yapımlar, diğerleri arasından sıyrılarak göz doldurdu. Başrolünü Menderes Samancılar’ın üstlendiği Babamın Kanatları, Erhan Tuncer’in ilk uzun metrajlı yönetmenliği olan Ağustos Böcekleri ve Karıncalar, gişe filmi diye nitelendirilse de sinema adına iyi iş çıkaran Yılmaz Erdoğan’ın Ekşi Elmalar, Yüksel Aksu’nun İftarlık Gazoz, Ozan Açıktan’ın Annemin Yarası filmleri, yerli sinema adına bu senenin sınıfı geçen yapımları oldu.

Ekşi Elmalar

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2016 yılında 57 milyon 788 bin 740 bilet satıldı ve toplamda 686 milyon 164 bin 124 liralık gişe hasılatı elde edildi.

Bu rakam, geçmiş senelerin biraz gerisinde kalırken, ardı ardına gelen terör olayları ve ülkede bozulan huzurun sinema sektörüne de yansıdığı aşikar. Ayrıca yerli sinema adına geçen yıllara nazaran çok daha fazla film çevrilirken, nitelik olarak ise aynı düzeye ulaşılamadığının da bir kez daha altını çizmem lazım.

İftarlık Gazoz

Box Office Türkiye verilerine göre, 2016 yılının en çok konuşulan ve gişede de yılı zirvede kapatan filmi ise sürpriz bir şekilde Dağ 2 oldu. Yönetmen Alper Çağlar’ın ilkini kısıtlı olanaklarla çektiği Dağ filminin devamı olan yapım, vizyona girmeden önce çok reklamı yapılmasa da izleyiciyle buluştuktan sonra giderek artan bir hasılat grafiği çizdi.

Dağ 2, böylece her yıl gişe rekortmeni olan kaba komediye dayalı filmlerin önüne geçti ve yılı ilk sırada tamamladı. Film, gösterimde olduğu 7 hafta 3 gün içerisinde 2 milyon 794 bin 288 izleyiciye ulaşarak 31 milyon 117 bin 658 lira gişe hasılatı elde etti.

İzleyicinin büyük övgüler yağdırdığı militer aksiyon filminde Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Murat Serezli, Ahu Türkpençe, Atılgan Gümüş ve Emir Benderlioğlu başrolü üstleniyor. Filmin konusu ise kısaca şöyle:

Teröristlerin elinden kurtulmayı başaran iki arkadaş Üsteğmen Oğuz Çağlar (Çağlar Ertuğrul) ve Uzman Çavuş Bekir Özbey (Ufuk Bayraktar),  6 yıl sonra özel bir görev için Özel Kuvvetler 8. Muharebe Arama Kurtarma Timi’ne katılır.

Timin özel görevi ise Kuzey Irak’ta bir terör örgütü tarafından kaçırılan gazeteci Ceyda Balaban’ı (Ahu Türkpençe) kurtarmaktır. Ancak bu sefer düşman geçmişteki gibi bir tane değildir. MAK’ın karşısında bu acımasız coğrafyada birbiriyle çatışan birden fazla kuvvet vardır ve işler bu sefer hiç olmadığı kadar zordur.

Dag 2

İkinci sırada Murat Boz ile Burak Özçivit’in neredeyse tamamı yolculukta geçen Kardeşim Benim adlı filmi yer aldı. Yılın son haftalarına kadar gişede zirvede olan film, yeni yıldan 20 gün kadar önce yerini Dağ 2’ye bıraktı. Film, 26 haftada 2 milyon 70 bin 8 izleyici toplayarak 23 milyon 127 bin 828 lira gişe hasılatı elde etti.

Yönetmenliğini Mert Baykal’ın üstlendiği film, yıllardır dargın olan biri rock, diğeri pop müzisyeni kardeşler Hakan (Burak Özçivit) ile Ozan Demir’in (Murat Boz) zorunlu yolculuğunun hikayesi. Filmde ayrıca Aslı Enver, Burat Satıbol, Ferdi Sancar, Gözde Mutluer, Nazan Kesal ve Ahmet Gülhan rol alıyor.

Listede üçüncülükte ise BKM’nin komedi filmi Dedemin Fişi var. İzleyiciyi güldürmek için kolayı seçerek benzer öğelere yaslanan yerli sinema örneklerinden olan Dedemin Fişi’nin yönetmeni Meltem Bozoflu.

Onur Buldu, Alper Kul, Doğa Rutkay, Ali Sunal, Ayşen Gruda, İrem Sak ve Özge Borak’ın rol aldığı film, babalarından kalacak miras için yarışan Çirçi ailesinin öyküsü. Film, 9 haftada 2 milyon 15 bin 665 seyirci toplayarak 22 milyon 912 bin 770 lira gişe hasılatına kavuştu.

Şahan Gökbakar’ın Recep İvedik dışında yarattığı karakterlerin ”gişe açısından” tutmadığının kanıtı sayılabilecek olan Osman Pazarlama, bu yıl dördüncü.

Gökbakar sinemasının tipik örneği olan Osman Pazarlama’nın yönetmeni Togan Gökbakar. Senaryosunu ve başrolünü Şahan Gökbakar’ın üstlendiği Osman Pazarlama, haftalar boyunca pek çok sinema salonunda gösterilmeye devam etse de 10 hafta içerisinde 1 milyon 983 bin 777 izleyiciye ulaştı ve 22 milyon 736 bin 60 lira gişe hasılatı elde etti. Osman Pazarlama, bu rakamla tüm Şahan Gökbakar filmleri arasında son sırada.

Listenin beşinci sırasında henüz vizyonda 1 ayını doldurmamış olmasına rağmen hızlı koşup diğerlerine yetişen bir film var: Görümce. Yine ülkemizin son dönem komedi sinemasının klasik örneği sayılabilecek olan Görümce’nin senaryosu Gupse Özay’ın imzasını taşıyor.

Başrolünde de Özay’ın olduğu filmin yönetmeni Kıvanç Baruönü. Özay’a, Buğra Gülsoy, Eda Ece, Zeynep Kankonde ve Dilşah Demir’in eşlik ettiği film, aynı evde oturduğu ve çok bağlı olduğu erkek kardeşinin evlenmeye karar vermesi üzerine onu nişanlısından ayırmaya uğraşan ”görümcenin” hikayesini işliyor. Film, 3 hafta 3 günde 1 milyon 548 bin 723 seyirciye ulaşarak 18 milyon 91 bin 83 lira gişe yaptı.

İlk beş sırasını yerli yapımların oluşturduğu listede altıncı sırada Batman v Superman: Adaletin Şafağı/Batman v Superman: Dawn of Justice var. Batman ile Superman’i aynı yapımda buluşturan film, 15 haftada 1 milyon 461 bin 576 izleyiciyi sinema salonlarına çekti ve 19 milyon 429 bin 872 lira gişe hasılatı elde etti.

Bu yapım, böylece Türkiye’de 2016 yılının da en çok izlenen yabancı filmi unvanını kazandı. Zack Snyder’ın yönettiği Batman v Superman’in konusu şöyle:

Dünya gerçekte ne tür bir kahramana ihtiyaç duyduğuna karar vermek için çabalarken, Tanrı gibi kontrolsüz hareket eden Süper Kahraman’ın eylemlerinden duyulan endişe, Gotham Şehri’nin sahip olduğu, zorlu ve güçlü, ama yasa dışı, gönüllü koruma görevlisini, Metropol’ün modern zamanlardaki en saygı değer kurtarıcısı yapmıştır.

Böylece Batman ve Superman’in arasındaki savaşla, yeni bir tehdit yükselir; insanlık şimdiye kadar görülmemiş büyük bir tehlikeyle karşı karşıyadır.

Batman ve Superman filmi

Yedinci sırada Şafak Sezer’in Kolpaçino serisinin devamı niteliğindeki Kolpaçino 3. Devre, sekizinci sırada Nejat İşler ile Serenay Sarıkaya’nın rol aldığı İkimizin Yerine var.

Kocan Kadar Konuş: Diriliş adlı romantik komedinin dokuzuncu sırada olduğu en çok izlenenler listesinin onuncu sırasında ise animasyon filmi Buz Devri 5: Büyük Çarpışma yer alıyor.

İşte, 2016 yılında en çok izlenen 20 filmin izleyici sayıları ve gişe hasılatları:2016 gişe

 

1 Yorum: "2016 yılında Türkiye'de en çok izlenen 20 film"

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

""