Beyin yakan 10 dizi

Burcu B. Bilgin

Beyazperde ve ekranda neredeyse işlenmemiş konu kalmadığı için izleyici deneysel, farklı türlerin iç içe geçtiği yapımlar arıyor.

Akıl karıştıran, karmaşık olaylarla seyirciye adeta bulmaca çözdüren diziler, ekranın en ilgi çekenleri arasında başı çekiyor. Sizler için ”beyin yakan” 10 diziyi derledim:

Dark

-Russian Doll: 1993 yapımı kült film Groundhog Day’deki gibi her günü aynı şekilde yaşamak zorunda kalan Nadia’nın öyküsünü anlatan Russian Doll’un başrolünde Orange is the New Black dizisiyle tanıdığımız Natasha Lyonne var.

Netflix yapımı dizi, yaşgünü partisinde tuvalette aynanın karşısında başlayan ve her seferinde aynı şeyleri yaşadıktan sonra başa dönen Nadia Vulvokov’un bu durumdan çıkmak için her yolu denemesini anlatıyor.

Bu farklı gizem dizisinin her bölümü 30’ar dakikadan oluşuyor. Her bölümde Nadia, içine düştüğü sarmaldan çıkamadıkça izleyici de onunla beraber aynı serüveni tekrar tekrar yaşıyor, aklı karışıyor, sebebini merak ediyor.

Russian Doll’un 8 bölümden oluşan ilk sezonundan sonra henüz onay gelmese de yapımcılar projelerinin 3 sezonluk olduğunu söylüyor. (imdb: 8.0)

Russian Doll

-Dark: İki sene önce ekrana geldiğinde Stranger Things’in benzeri olduğu düşünülen Dark dizisinin hikayesi ilerledikçe birbirinden dikkat çekici karakterleri arasında farklı bağlar olan, üç değişik zamanda geçen, kelimenin tam anlamıyla ”beyin yakıcı” bir yapım olduğu anlaşıldı.

Anlaşılması güç bir bulmacayı konu alan dizide, kasabanın sorunlu geçmişi ile bağlantılı olaylar, geçmişle bugün arasında gidilip gelinerek üç kuşağın çevresinde anlatılıyor.

Dark

1953, 1986 ve 2019 yıllarında geçen 1. sezonu gizemli biçimde sona eren hikaye, Haziran 2019’da ekrana gelecek olan 2. sezonunda 2052 yılından başlayarak devam edecek. (imdb: 8.6)

Dark

-If I Hadn’t Met You (Si No T’hagues Conegut) : İzleyicinin son yıllarda gözdesi olan İspanyol yapımı Netflix dizilerinden biri daha kısa sürede ilgi odağı oldu.

Pablo Derqui ve Andrea Ros’un başrolünü üstlendiği bilim kurgu/gizem dizisi, ailesini trajik bir kazada kaybeden Eduard Marina’nın paralel evren ve zamanlarda gezerek çok sevdiği eşini kurtarmak için farklı kurtuluş çözümleri aramasını konu alıyor.

Fantastik gizem dizisi, dramatik yapısıyla da dikkati çekiyor. (imdb: 7.6)

If I Hadn't Met You

-Maniac: Emma Stone, Jonah Hill, Justin Theroux ve Sally Field dörtlüsünü buluşturan Maniac, yine farklı senaryoların iç içe geçtiği bir başka bilim kurgu dizisi.

 
Maniac Netflix

Maniac, insanların yalnızlık yüzünden arkadaş kiraladığı, yolda yanınıza gelen reklamcıların daha fazla reklam izleyerek para kazanma yolları sunduğu garip bir dünya düzeninde geçiyor.

Annie Landsberg (Emma Stone) ve Owen Milgrim (Jonah Hill) da bu dünyada gizemli bir ilaç deneyinde buluşuyor.

Maniac

Ruhsal hastalıklardan aşk acısına kadar zihinle ilgili her şeyi icat ettiği ilaçla düzeltebileceğini iddia eden Dr. James K. Mantleray’in (Justin Theroux) deneyine katılan ikili, kendilerini hiç beklemedikleri bir maceranın içinde buluyor. (imdb: 7.9)

Maniac Netflix Emma Stone Julia Garner

-Westworld: İnsan eliyle yaratılan bir robot parkında yaşananları konu alan dizi artık fenomen haline geldi.

Westworld, geleceğe hakim olabileceği düşünülen yapay zekanın yapabileceklerini gözler önüne seren çok farklı bir yapım.

Michael Crichton’ın 1973 yapımı filminden esinlenilen HBO dizisi, ekranda iki sezonunu tamamladı.

Her bölümünde bolca zihin karıştırıcı dizide, Anthony Hopkins, Evan Rachel Wood, Thandie Newton, Jeffrey Wright, Ed Harris, James Marsden gibi ünlü isimler var.  

Westworld

Dizinin 3. sezon çekimleri başlasa da 2020’den önce ekrana gelmesi ön görülmüyor. (imdb: 8.8)

Westworld

-Stranger Things: Ekranın bir başka karmakarışık, bir o kadar da ilgi uyandıran dizisi Stranger Things de gördüğü büyük ilgiyle yerini sağlamlaştırmış yapımlardan.

Fragmanı bile 25 milyona yakın kez izlenen dizi, 1980’lerde Hawkins adlı bir kasabada Will Buyers adlı çocuğun kaybolmasıyla başlayan esrarengiz olaylar dizisini konu alıyor.

Stranger Things

ET, Stand By Me, Shining, Exorcist, Gremlins, Stand By Me, Freddy’nin Kabusları, The Mist gibi filmlere göndermeler yapan yapımın 3. sezonu Temmuz 2019’da ekrana gelecek. (imdb: 8.9)

Stranger Things

-Tabula Rasa: Psikolojik gerilim sevenler için iyi bir tercih olabilecek Belçika yapımı dizi de Netflix ekranının ilgi gören yapımlarından.

Dizi, geçirdiği trafik kazasının ardından ileriye dönük amnezi geçiren ve gün içinde yaşadıklarını eğer not almazsa tamamen unutan Mie adlı eski bir müzikal yıldızının öyküsünü anlatıyor.

Adının karıştığı bir kayıp vakasının ardından kendini akıl hastanesinde bulan Mie, bu olay nedeniyle geçmişte yaşadıklarını yeniden hatırlamak zorunda kalıyor ve şok edici gerçeklerle karşı karşıya geliyor. (imdb: 8.1)

Tabula Rasa

-Black Mirror: Her bölümünde başka bir konunun işlendiği Black Mirror, şaşırtan, zihin karıştıran ve geleceğe dair distopik tablolar çizen senaryosuyla rakipsiz.

Ekranda dört sezonu geride bırakan ödüllü dizide teknolojiden yeni dünya düzenine, sosyal medyadan insan ilişkilerine kadar pek çok konu irdeleniyor.

USS Callister Black Mirror

İzleyiciye “kara bir ayna tutan” Black Mirror, son olarak Bandesnatch adlı interaktif bir filmle seyirci karşısına çıktı.

Dizinin 5. sezonunun ise 2019 bitmeden ekrana gelmesi bekleniyor. (imdb: 8.9)

Black Mirror

-Altered Carbon: Ekranın en ilgi gören bilim kurgu yapımlarından Altered Carbon, dikkat çeken senaryosuyla 2. sezon için gün sayıyor.

Dizi, vaktiyle yıldızlar arası savaşçılardan kurulu bir ordunun askeri olan Takeshi Kovacs’ın çevresinde gelişiyor.

Zihni “buz içerisinde” hapsedilen ve yüzyıllar sonra zengin bir adam olan Laurens Bancroft tarafından hayata döndürülen Takeshi, ilk sezonda zorlu bir cinayeti çözmüştü.

Altered Carbon

Dizinin 2. sezonunda ise Takeshi rolündeki Joel Kinnaman’ın yerini Anthony Mackie alacak.

Yeni sezonun çekimleri tamamlandı ve fragman görücüye çıktı. 2019 içerisinde ekranda olması bekleniyor. (imdb: 8.2)

Altered Carbon Anthony Mackie


-Twin Peaks: Kafa karıştırıcı, beyin yakıcı senaryo denilince rakip tanımayan David Lynch imzalı dizi, 1990, 1991 ve 2017 tarihlerinde ekrana geldi.

Dizi, Twin Peaks adlı esrarengiz kasabada meydana gelen, bir türlü çözülemeyen tuhaf olaylar dizisini konu alıyor.

Twin Peaks

Laura Palmer adlı kızın kaybolmasının ardından olayı çözmeye uğraşan Ajan Cooper’ın sonunda işin paralel evrene kadar uzanan boyutunu kavramasını ve işlerin daha da karışmasını konu alan dizi, yine tam aydınlanmayan bir şekilde son buldu.

Dizinin finaline ilişkin hayran teorileri hala havada uçuşuyor. (imdb: 1990/91: 8.8, 2017: 8.5)

Twin Peaks

Yorum Yapılmamış: "Beyin yakan 10 dizi"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.