Polisiye dizi sevenler için 10 öneri

Burcu B. Bilgin

Ekran başındayken dedektif gibi olayları çözmeyi, her bölümün sonunda şaşırtılmayı sevenlerin gözdesi olan polisiye dizilerin sayıları giderek artıyor.

Dijital platformların da gözdesi olan bu dizilerin bazıları, ekranın en uzun soluklu işleri. İngiltere ve İskandinav ülkelerinden yapımların öne çıktığı gözde polisiyelerden sizler için 10 yapım seçtim:

The Sinner: Petra Hammesfahr’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve başrolünü Bill Pullman’ın üstlendiği dizi, şimdiye kadar Netflix ekranında üç sezon yayınlandı.

Dizi ile ilk sezonun başrol oyuncusu Jessica Biel, 75. Altın Küre Ödülleri’nde adaylık aldı. Birinci sezonun gördüğü ilgi üzerine dizinin 2. ve 3. sezonları da ekrana geldi. Dizinin ilk sezonu, anlaşılmaz biçimde plajda tanımadığı birini öldüren Cora’nın öyküsünü işliyordu.

Jessica Biel The Sinner

Dizinin 2. sezonunda Biel bu kez yapım yönetmeni olarak dizide yer almayı sürdürürken, Pullman başrolü genç aktör Elisha Henig, Fargo dizisinden tanıdığımız Carrie Coon ve Natalie Paul ile paylaştı.

Bu sezonda da 60’ların hippi ruhunu kaybetmemiş bir yerleşkede annesiyle yaşayan Julian Walker’ın (Henig) gizemli bir cinayete karışmasının ardından yaşananlar konu edildi.

The Sinner

Dizinin 3. sezonunda ise Pullman’ın canlandırdığı Dedektif Harry Ambrose, gizemli bir üniversite arkadaşının ziyaretinin ardından aniden kontrolünü kaybederek cinayetlere karışan lise öğretmeni Jamie’nin (Matt Bomer)  peşinde ter döktü.

Dizinin 4. sezonu da Netflix’ten onay aldı ve bu yıl içerisinde ekrana gelmesi bekleniyor. İlk sezon 2017, 2. sezon 2018, 3. sezon ise 2020’de izleyiciyle buluştu.  (imdb puanı: 7.9) 

 

The Sinner Bill Pullman Matt Bomer

 

The Missing: The Missing, mini dizi olarak başladı. Bol ödüllü yapım, gördüğü ilgi üzerine uzatılıp yeni sezonu çekildi.

BBC yapımı dizi, sonrasında Starz ile ortaklığa gidilerek tüm dünyada izleyici karşısına çıktı.

Fransa’daki bir tatil esnasında beş yaşındaki Oliver’ın kaybolmasının ardından babası Tony’nin yıllarca oğlunun izini sürmesini ve ölmüş olabileceğini kabul edemeyerek aramayı sürdürmesini konu alıyor.

Dizide, bu vakayı inceleyen Dedektif Julien’in emekli olmasına karşın aileye yardım etmek için Oliver’ı araması konu ediliyor.

The Missing

Amazon Prime’da izlenebilecek dizinin 3. sezon için onay alıp almayacağı henüz belli değil. Dizinin iki Altın Küre adaylığı ve çok sayıda ödülü var. (imdb puanı: 8.2)

The Missing

The Investigation: Ekranın bu yepyeni polisiyesi, 2021 yılında seyirci karşısına çıktı. Çok sevilen İskandinavya polisiyesinin başarılı bir örneği olan dizi, Danimarka yapımı.

HBO işbirliğiyle tüm dünyada izlenebilen dizi, Kopenhag Cinayet Bürosu’nun İsveçli gazeteci Kim Wall’un cinayetini aydınlatma çabalarını konu alıyor.

Çok yeni olmasına karşın şimdiden ülkesi Danimarka’da dört dalda ödüle aday gösterilen dizi, Blu TV’de izlenebilir. (imdb puanı: 7.6)  

 

The Investigation

 

Line of Duty: Ekranın uzun soluklu polisiyelerinden Line of Duty, 2012 senesinden bu yana seyirciyle birlikteliğini sürdürüyor.

BBC’de son 10 yılda en yüksek reytingleri toplayan polisiye yapım olan bu dizi, ünlü İngiliz gazetesi The Guardian tarafından 21. yüzyılın en iyi 100 dizisi arasına alındı.

Suç, drama, gerilim ve polisiye gibi türleri bünyesinde barındıran dizi, Londra Polis Departmanı içerisindeki yozlaşmış polisleri takip eden özel birimin maceralarını işliyor.

Söz konusu olan kendi meslektaşları olunca polis teşkilatının en başındakilere kadar uzanan ilişki ağlarını ortaya sermek için çaba gösteren birim elemanları, kimi zaman aciz kalsalar da neticede bu kirli ilişki yumağını her seferinde çözmeyi başarıyor.

Line of Duty

İzleyiciyle beş sezon boyunca nefes nefese bir serüvenle buluşan dizinin altıncı sezonunun 2021 içerisinde ekrana gelmesi planlanıyor. Dizi, Netflix’te izlenebilir. (imdb puanı: 8.7) 

 

Line of Duty

 

Hinterland: Yine Britanya imzalı bir başka dizi olan Hinterland, üç sezon olarak izleyici karşısına çıktı. Dizi, Galler kırsalı için Londra’daki görevinden vazgeçen problemli dedektif Tom Mathias’ın (Richard Harrington) kendini ruh durumu kadar karanlık sırların içinde bulmasını işliyor.

BAFTA ödüllü dizi, üç sezon olarak izleyici karşısına çıktı. Hinterland, Netflix’te izlenebilir. (imdb puanı: 7.6)  

Hinterland

Absentia: Kayıp bir FBI ajanının gizemli ve heyecan dolu hikayesini konu alan Absentia, 2018 yılından bu yana ekran serüvenini devam ettiriyor.

Dizide, Boston’ın en azılı seri katillerinden birini yakalayan Emily, ardında hiçbir iz bırakmadan ortadan kayboluyor ve aradan altı yıl geçtikten sonra ıssız bir dağ evinde hafızasını kaybetmiş bir halde bulunuyor. Ajanın geri dönmesi ve kendini yepyeni cinayetlerin ortasında bulmasıyla da macera başlıyor.

Dizinin başrolünde Castle dizisiyle şöhrete kavuşan Stana Katic yer alıyor. Amazon Prime’da gösterilen dizi yeni sezon onayı aldı. (imdb puanı: 7.3)    

Absentia Stana Katic

Unbelievable: Netflix ekranının bir başka yıldızı ise gerçek bir hikayeden televizyona uyarlanan Unbelievable. Pulitzer ödüllü bir haberden yola çıkılarak ekrana getirilen dizinin başrolünde Ayin filmindeki performansıyla tanınan Toni Collette yer alıyor.

Dizi, Marie isimli genç kızın tecavüze uğradığını belirterek şikayette bulunmasını, ancak iddiasının asılsız olmasıyla suçlanmasını konu alıyor.

İki kadın dedektifin iddiayı araştırmak için yola çıkmasını işleyen dizinin senaristi ve yönetmeni de kadın. Dizinin senaryosunu Susannah Grant yazdı, yönetmen koltuğunda ise Lisa Cholodenko oturuyor.

Unbelievable

Geçen yıl dörder dalda Emmy ve Altın Küre ödüllerine aday gösterilen yapımın farklı yarışmalardan beş ödülü de bulunuyor. Netflix ekranının en çarpıcı polisiyelerinden olan Unbelievable’ın 2. sezonda ekrana gelip gelmeyeceği henüz kesinleşmedi. (imdb puanı: 8.4) 

 

Unbelievable

 

Dublin Murders: Tana French’in aynı adlı suç romanı serisinden ekrana uyarlanan dizi, Blu TV ekranının gözdeleri arasında yer alıyor.

Dizinin konusu şöyle:

Dedektif Rob Reilly ve ortağı Cassie Maddox, zorlu bir görev ile karşı karşıyadır. Dedektifler, Dublin’de bulunan bir kızın cinayetini araştırmakla görevlendirilir. Soruşturmayı başlatan dedektifler, bu sırada kendilerini başka vakaların da içinde bulur.

Rob, başka bir kayıp çocuk vakasının içine çekilirken, Cassie de başka bir cinayetin soruşturmasını yürütür. Bir süre sonra birbirinden bağımsız gözüken vakalar, bağlantılı bir hal alır. (imdb puanı: 7.1)  

 

Dublin Murders

 

Goliath: Amazon Prime’ın en yüksek izlenme oranına sahip yapımlarından olan Goliath’ın başrolünde Fargo dizisiyle Emmy ve Altın Küre kazanan Billy Bob Thornton var. Thornton, Goliath dizisindeki rolüyle de Altın Küre kazandı.

Ally McBeal, L.A Law, Big Little Lies gibi ekran klasiklerine imza atan David E. Kelley’nin yapımcısı olduğu dizinin üç sezonu yayınlandı, onay alan 4. sezonu ise 2021’de izleyiciyle buluşacak.

Dizi, yoldan çıkan bir avukatın kendisini ihraç eden firmasından intikam almak için yeni bir vakanın peşine düşmesini ve beraberinde yaşananları konu alıyor. (imdb puanı: 8.2)  

 

Goliath Billy Bob Thornton

 

Criminal: Birleşik Krallık: Netflix’in ilgi çeken polisiyeleri arasında yer alan bu yapım, başrolündekiler kadar dizide rol alan konuk oyuncularıyla da bütün dikkatleri üzerine topluyor.

Katherine Kelly ve Lee Ingleby’nin başrolünde olduğu dizi, isminden anlaşılacağı üzere bir İngiliz yapımı. Dizide konuk oyuncu olarak Game of Thrones’un ünlü Jon Snow karakteri Kit Harington ile Dr. Who, Jessica Jones, Broadchurch gibi yapımlarda izlediğimiz David Tennant gibi ünlüler de çeşitli bölümlerde seyirciyle buluşuyor.

Criminal Uk Kit Harington

Criminal: UK, ağır suçlarla suçlanan üç şüpheliyi sorgulayan Londralı dedektiflerin hikayesini konu ediyor. Bir sorgu odasında farklı davaların konu edildiği dizide, göçmen krizi, dolandırıcılık, cinayet gibi konuları ele alınıyor.

İki sezonu ilgiyle izlenen yapımın 2. sezonu Eylül 2020’de ekrana geldi. Dizinin 3. sezonu için onay bekleniyor. (imdb puanı: 7.6) 

Yorum Yapılmamış: "Polisiye dizi sevenler için 10 öneri"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.