”Star Wars”, sinema tarihine geçti

“Star Wars: Güç Uyanıyor-Star Wars: The Force Awakens” ile tüm zamanların en çok izlenen filmi ”Avatar” arasındaki çekişmede bir kale daha Star Wars’un oldu. Film, Kuzey Amerika’da (ABD ve Kanada’daki sinemalar) tüm zamanların en çok izlenen filmi unvanına kavuştu.
Box Office’in resmi verilerine göre, ”Star Wars: Güç Uyanıyor” filmi, toplamda 770 milyon 381 bin 43 dolarlık gişe hasılatıyla ”Avatar” filminin 760 milyon 507 bin 625 dolarlık gişe hasılatını geride bıraktı. Böylece kendi ülkesinde tüm zamanların en yüksek gişe hasılatına sahip filmi oldu.
Dünya çapındaki gişe geliri şu ana kadar 1 milyar 582 milyon 581 bin 43 dolar olan ”Star Wars: Güç Uyanıyor” filminin halen Avatar’ın elinde bulunan ”Tüm Zamanların En Çok İzlenen Filmi” rekorunu kırıp kıramayacağı ise merakla bekleniyor. Sadece 21 gündür gösterimde olmasına rağmen 1.5 milyar doların üzerinde gişe hasılatı elde eden ve şu anda listede 4. sırada yer alan filmin bu rekoru da kırmasının  çok olası olduğu tahmini yapılıyor. ”Avatar” filmi, tüm dünyada 2 milyar 787 milyon 965 bin 87 dolar gişe hasılatı elde etmişti.
Bu arada, Disney Stüdyoları yapımı olan ”Star Wars: Güç Uyanıyor” filminin bir başka kazanımı da ”Ayarlanmış Bilet Fiyatlarına Göre Tüm Zamanların En Çok İzlenen Filmleri” listesindeki yükselişi. Eski filmlerin bilet fiyatları ile günümüzün filmlerinin bilet fiyatları dengelendiğinde ”Tüm Zamanların En Çok İzlenen Filmi” rekoru aslında ”Avatar” filmine değil, 1939 yapımı ”Rüzgar Gibi Geçti-Gone with the Wind” filmine ait. ”Star Wars: Güç Uyanıyor” bu listede de hızla yükselirken, şu anda 21. sırada yer alıyor. 1977 yapımı ilk ”Star Wars” filminin ikinci olduğu listede, ”Avatar” da ayarlanmış 837 milyon 367 bin 900 dolarlık gişe hasılatıyla 14. sırada bulunuyor.

 

Yorum Yapılmamış: "''Star Wars'', sinema tarihine geçti"

    Yorum yap

    E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.